Jelek szerint egyelõre nem csillapította, sõt talán tovább fokozta az állomány nyugtalanságát a honvédelmi miniszter minap tett nyilatkozata, miszerint változatlan kondíciókkal mehetnek nyugdíjba azok, akik jelenleg már rendelkeznek 20 év szolgálati viszonnyal. A részleteket és összefüggéseket nélkülözõ bejelentés nem oszlatta el a szolgálati nyugdíj jövõjével kapcsolatos bizonytalanságokat és kétségeket. Ezt támasztják alá a Honvédszakszervezethez nagy számban beérkezõ vélemények és kérdések. Mit jelentenek az azonos kondíciók? Ezek szerint öt év múlva is lesz 13. havi, jubileumi jutalom, nyelvpótlék? Milyen feltételeket kívánnak kialakítani a fiatalabbak számára? Miért éppen 20 év? Sõt voltak olyan érdeklõdõk (még szülõ is), akik úgy gondolták, hogy ezentúl 20 év szolgálat után nyugállományba vonulhatnak.
Bár a tárca vezetõjének kezdeményezését az állomány szemszögébõl biztatónak és kétségtelenül pozitív szándékúnak értékeljük, továbbra is súlyos problémaként vetõdik fel, hogy a kormány felé – okkal feltételezve: a Hosz jelzéseire és sürgetésére alapozva - tett javaslatát a katonák reprezentatív szakszervezetével nem egyeztette. Így a tervekrõl, bármennyire is szeretnénk, érdemi felvilágosítással jelenleg nem szolgálhatunk tagjainknak.
Mindent megteszünk viszont annak érdekében, hogy az állomány minél hamarabb választ kapjon kérdéseire, továbbá a probléma megoldásában, a konkrét feltételek és körülmények kialakításában megfelelõ súllyal vegyünk rész, valamint következetesen képviseljük a katonák jogos és méltánylandó érdekeit. E tekintetben változatlanul az augusztus 28-án, a miniszter úrhoz intézett levelünkben megfogalmazottak szerint tevékenykedünk:
„Természetesen sem az állomány, sem a Honvédszakszervezet nem kíván mereven elzárkózni a szükségszerû korrekcióktól. Ellenkezõleg: részt kíván venni a honvédség és saját sorsának alakításában. Ennek során viszont továbbra sem tartja elfogadhatónak a szerzett jognak tekinthetõ jogosultságok, juttatások, vívmányok és garanciák egyoldalú, ellentételezés nélküli felszámolását, a korábbiaknál kedvezõtlenebb szabályok visszamenõleges hatályú alkalmazását, valamint méltánytalan, a partnerséget mellõzõ bánás- és eljárási módot. A Honvédszakszervezet, küldetésének és a katonatársadalom iránt érzett felelõsségének tudatában, az állomány jelzett érdekeinek érvényesítése céljából a rendelkezésére álló minden törvényes eszközt és lehetõséget fel kíván használni.”
Az érdekérvényesítés eszközeinek és lehetõségeinek számbavételét, azok egyes elemeinek alkalmazását megkezdtük, illetve folytatjuk. A tárgyalások, egyeztetések részleteirõl folyamatosan beszámolunk.