Ülést tartott a Hosz választmánya Bármennyire is lelkiismeretesek tisztségviselõink, alapszervezeti- és csoportvezetõink, úgy ítéljük meg, hogy újfajta szakszervezeti jelenlétre van szükség a csapattagozatban - hangzott el a Honvédszakszervezet választmányi ülésén. A február 27-i rendezvényen Mészáros Géza elnök azt is hangsúlyozta, hogy a tagság, a katona-állomány illetményfejlesztése érdekében a Hosz az ágazati bértárgyalásokon fog tovább menetelni.
A Hosz választmányi ülésének résztvevõit Mészáros Géza elnök köszöntötte, majd a határozatképesség megállapítása, az ülés tisztségviselõinek és bizottságainak megválasztása és a napirend elfogadása után a szervezeti átalakítással kapcsolatos teendõket tárgyalták meg.
A Magyar Honvédség szervezeti korszerûsítésének a szakszervezet képviseleti rendjére gyakorolt hatásairól szóló tervezetet ismertetõ és az azt indokló Heiling Ottó alelnök szóbeli kiegészítése után a Hosz - következõ kongresszusig szóló - választmányi mandátumairól szóló határozatot fogadott el a testület.
A személyi kérdéseket beterjesztõ Mészáros Géza kijelentette: a haderõ-átalakítás a Hosz tisztségviselõit sem kerüli el, így a nyugállományba vonulók helyére és az eddig be nem töltött pozíciókra új tisztségviselõket kell jelölni és választani.
Ennek kapcsán a Hosz választmányának - a szavazási procedúra utáni - döntését Nagy Zoltán, a szavazatszámláló bizottság elnöke ismertette. A Hosz elnökségének tagja, a közigazgatási és intézményi képviselõ Gáspár Tamásné, a jogi ügyvivõ (jogsegélyszolgálat-vezetõ) Doszpolyné dr. Mészáros Melinda, a szociális és személyügyi ügyvivõ Jeszenyi Ildikó, a pénzügyi ügyvivõ Sándor Roland, míg a légierõ haderõnemi titkár Tóvári Róbert lett.
Az elnökség - az elõzõ választmányi ülés óta eltelt idõszakról szóló - aktuális tájékoztatójában Mészáros Géza kiemelte: a személyi beszélgetéseken való részvétel, a szakértõi támogatás az elmúlt idõszakban intézményessé vált.
A Hosz elnöke beszélt még a csapattagozatban történõ újfajta szakszervezeti jelenlétrõl, az ágazati bértárgyalások folytatásáról, a bõvülõ, egyre korszerûbb és kedvezõbb szakszervezeti szolgáltatásokról. A választmány tagjait tájékoztató Szincsák Gyula alelnök - egyebek mellett - a szolgálati nyugdíjrendszerrel kapcsolatos elképzelésekrõl, a február 19-én aláírt bérmegállapodás pozitív és negatív hozadékairól, illetve az illetményekkel kapcsolatos további ágazati egyeztetésekben rejlõ lehetõségekrõl beszélt. Nagyon nehéz a helyzet, így illetményfejlesztésrõl sajnos nem beszélhetünk, de a többletjuttatásokért és a keresetek növekedéséért tovább küzd a szakszervezet - zárta hozzászólását Szincsák alelnök.
Az elnökség tájékoztatójában Heiling Ottó - többek között - az Államreform Bizottság civilesítésrõl és a szolgálati viszonyról szóló újfajta szabályozásáról, a Hjt. fakultatív módosításairól, illetve az ezzel kapcsolatos szakszervezeti álláspontról beszélt. A Hosz alelnöke szót ejtett még a pótlékrendszerrõl, a szakszervezet által javasolt új pótlékok bevezetésének lehetõségeirõl, a közelmúltban benyújtott alkotmánybírósági beadványról, valamint az új üdültetési lehetõségekrõl is.
Az elnökség tájékoztatója után, a választmány által elfogadott közlemény hangsúlyozza: a Hosz - ágazati szinten - tovább folytatja tárgyalásait a hivatásos és szerzõdéses katonák reálkereset-csökkenése mérsékléséért, a veszteségek mind nagyobb mértékû kompenzálásáért. A Hosz választmánya elégedetlenségét fejezi ki a szakszervezetek és a kormány közötti megállapodásban foglalt keresetnövelés mértékére vonatkozóan.
Az elnökség tájékoztatója után a választmány tagjai kérdéseket tettek fel a tisztségviselõknek, melyek elsõsorban a bérmegállapodásra, a szolgálati törvény módosítására, illetve a szakszervezet új üdülõapartmanjainak igénybevételére vonatkoztak.
A Hosz választmánya ezt követõen részletes tájékoztatót kapott a szakszervezet, az Egység 2002 Kft. és a Katonákért Alapítvány legújabb, vonzó szolgáltatásairól.