szechenyi-terv-plusz
2025. 04. 26. szombat
Ervin
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A követendõ európai példa: A német parlament törvényt fogadott el a bevetések során megsérült katonák ellátásáról

Hosz  |  2008. 07. 30., 18:04

A megsérült, megrokkant katonákat nem hagyja magára a német állam. A cikk röviden ismerteti annak a német jogszabálynak a tartalmát, amely garantálja a bevetések során megsebesült háborús veteránok továbbfoglalkoztatását. A törvény kezdeményezõje a Katonaszövetségek Európai Szervezete (EUROMIL) német tagszervezete, a Német Bundeswehr Szövetség volt.

Több EUROMIL rendezvényen tájékoztatta a DBwV képviselõje a résztvevõket arról a német törvényrõl, amely biztosítja a jogalapot a megsebesült katonák számára, hogy életük végéig szolgálati viszonyban maradhassanak. Mivel a törvény iránt nagyfokú az érdeklõdés Európa-szerte, szeretném annak tartalmával részletesebben is megismertetni az olvasót.

A törvény 2007 decemberében lépett hatályba, és jelentõs sikernek számít az átalakulóban lévõ haderõben a katonák szociális helyzetének vonatkozásában. A jogszabály kiegészíti azt a 2002-ben elfogadott törvényt, amely financiális támogatást nyújt az elesett, megsebesült katonáknak, illetve családtagjaiknak. (A támogatás/járadék mértéke akár a 250.000 Eurót is elérheti! – a fordító) A DBwV hosszú ideje lobbizott a sebesültek helyzetének további javításáért, ezért nagyon örülünk a sikernek.

A törvény fõbb szabályai:

1. Hatálya kiterjed minden katonára, aki bevetés során megsebesül (kivéve a kisebb sérüléseket, mint pl. vágások, horzsolások). A sérülés kiváltó oka nem lehet a sérült szándékos magatartása, vagy hanyagsága;

2. A sérült számára kezdetben biztosított egy úgynevezett „felépülési idõ”, melynek során lehetõsége van egészségileg olyan állapotba kerülnie, hogy ismételten felvehesse a szolgálatot. Ebben a periódusban a sérült térítésmentes orvosi ellátásra és szakmai át-, továbbképzésre jogosult. Emellett elbocsátási tilalom alatt áll, amely kiterjed a nyugdíjazás tilalmára is, vagyis a munkáltató sérülése miatt nem nyugdíjazhatja;

3. A felépülési idõ legfeljebb 8 évig tarthat. Ha egy szerzõdéses katonának idõközben lejárna a szerzõdése, az automatikusan meghosszabbodik a felépülési idõ végéig. (kivéve, ha az érintett maga kéri leszerelését);

4. A felépülés idõszakában a sérült elõmenetelére (pl. elõléptetésére) ugyanazon szabályok vonatkoznak, mintha teljes értékûen el tudná látni a szolgálatot. Kiindulási alapként a sérülés bekövetkezte elõtti helyzetet kell figyelembe venni, a sérülés miatt az érintett semmilyen joghátrányt nem szenvedhet.

5. Az idõszak végeztével minden sebesült jogosult hivatásos katonaként tovább szolgálni, amennyiben a sebesülés következtében beállott munkaképtelenségi fok eléri legalább az 50%-ot, és sikeresen teljesítik a 6 hónapos próbaidõt. Ez azt jelenti, hogy a (határozott idejû szerzõdéssel rendelkezõ) szerzõdéses katonák is jogosultak ilyen esetben élethosszig a katonai pályán maradni.

6. Alternatív megoldásként a katona jogosult élethosszig tartó polgári alkalmazotti státuszra a hadseregben, vagy közalkalmazotti státuszra bárhol az állami szférában. Az érintett dönthet, hogy mely státuszban kíván szolgálni a továbbiakban.

7. A sebesült – az élethelyzete függvényében – pénzügyi támogatásra is jogosult. (így például a lakhelyéül szolgáló ingatlan akadálymentesítéséhez, átalakításához).

A törvény hatálybalépése elõtt a sebesült katonákat általában nyugdíjazták. A hivatásos állomány kedvezõbb helyzetben volt a szerzõdésesnél, mert magasabb rokkantnyugdíjra volt jogosult. A szerzõdéses katonákat elbocsátották, bármiféle szociális juttatás és jövõbeni foglalkoztatási perspektíva nélkül. A sebesült katonák, akik a társadalom érdekében áldozták fel magukat, rokkantként kerültek ki a civil munkaerõ piacra. Ezért a legfõbb eredmény, amit a törvény elfogadásával elértünk az, hogy ezzel sikerült rendezni a szerzõdéses katonák helyzetét is. További eredmény a 8 éves felépülési idõszak lehetõsége is, mialatt a sérültnek fennmarad a szolgálati jogviszonya, egyben megfelelõ orvosi ellátást is kap annak érdekében, hogy ismét munkába állhasson. Mindez érvényes a sebesülés/sérülés minden fajtájára, beleértve mind a fizikai, mind a pszichikai sérüléseket, függetlenül a rokkantság/munkaképtelenség fokától, mértékétõl. És végül még egyszer: semmilyen különbség nincs abban a tekintetben, hogy a sebesült hivatásos, vagy szerzõdéses katona.

dr. Silke Flemming, a Német Bundeswehr Szövetség (DBwV)jogásza;

Fordította: dr. Heiling Ottó, a Hosz alelnöke

Megjelent: 2008. júliusában, az EUROMIL hírlevelében

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.