A honvédelmi miniszter éves értékelõ és feladatszabó értekezletén dr. Szekeres Imre - egyebek mellett - kijelentette: 2007-ben korszerû, önkéntes és hivatásos haderõ jött létre. Fegyelmezett és jól képzett, öntudatos katonák alkotják a mai Magyar Honvédséget. Az értékelõ állománygyûlésen Mészáros Géza elnök és dr. Heiling Ottó alelnök képviselte a Honvédszakszervezetet.
A HM és a Magyar Honvédség vezetõi állománya elõtt a honvédelmi miniszter - egyebek mellett - kijelentette: hazánk biztonságát az határozza meg, hogy a NATO és az EU tagjaként geopolitikai helyzetünk stabil. Ma már az együttmûködés és a kooperáció jellemzi mindennapjainkat, kiemelkedõen eleget teszünk a szövetségi kihívásoknak, védelmi képességeink a kor színvonalának megfelelõek.
A Magyar Köztársaság katonai stratégiájának kidolgozásával kapcsolatban dr. Szekeres Imre aláhúzta: a fõ veszély nem a hagyományos katonai fenyegetések formájában van jelen. 2007 mérföldkõ volt a Magyar Honvédség történetében, hiszen az októberi Bevetési Irány gyakorlattal szimbolikusan is befejezõdött a 18 éve tartó haderõreform. Végbement a személyi állomány fiatalítása, ma már energikus, kiválóan felkészült tisztek vezetik a szerzõdéses katonákat, akiknek a harckészsége messze meghaladja a volt sorállományú katonák képességeit.
A célokat hiánytalanul sikerült teljesíteni, megszûntek a párhuzamosságok, az MH ÖHP megalakítása is jó döntés volt, a parancsnokság vezetése stabil, új katonai kultúra jött létre. A költségvetési gazdálkodás hatékonysága is biztosítva van, emellett az ügynökségek is maximálisan biztosítják a mûködési feltételeket. Jelenleg 35 hadrendi elemmel látjuk el az ország védelmét. A katonai egészségügyi feladatokat korszerû eszközökkel biztosítjuk, az ÁEK megalakítása igazán nagy kihívás volt, de a HEK is nagy szerepet vállal az egységes és komoly feladatokból - tette hozzá a tárca vezetõje.
A honvédelmi miniszter jelentõs eredménynek nevezte, hogy az Országgyûlés elfogadta a Magyar Honvédség hosszú távú fejlesztésére vonatkozó irányelveket. Elhangzott, hogy az 5 parlamenti képviselõcsoport közös álláspontra, konszenzusra helyezkedett, s ez garancia lehet.
A professzionális haderõvel kapcsolatban a miniszter kiemelte: nagy távolságra bevethetõ önkéntes haderõt alakítunk ki, s ezzel az expedíciós elemeket erõsítjük. Az országgyûlési határozatban egyébként a fejlesztések védelmi háttere is megjelenik, s ma már a NATO tagállamok átlagának megfelelõ arányhoz közelít a magyar védelmi büdzsé. Tavaly a fejlesztésekre fordított költségvetés a teljes honvédelmi költségvetés 22,4%-a volt, idén a GDP 1,2%-át teszi ki ugyanez a tétel, ami fontos, hogy ennek több mint 20%-a idén is a technikai fejlesztésre lesz fordítva.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy átgondoltan és hosszú távra kell tervezni. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: fontosnak tartottuk, hogy rögzítsük azok nyugdíját, akik 20 év szolgálati viszonnyal már rendelkeznek, de tovább akarnak szolgálni, ezzel a tapasztalatokat vettük figyelembe, azt honoráltuk. Az új illetményelem, a szolgálati idõpótlék bevezetése, és az érdekképviseletekkel aláírt kereset-megállapodás is ezt rögzíti. Csakis így produkálható a megfelelõ emberi erõforrás biztosítása.
A miniszter beszélt még a toborzási adatokról: úgy kell biztosítani a szükséges utánpótlást, hogy a fiatal katonák maximálisan feleljenek meg az elõírt feltételeknek, vagyis a legjobbak kerüljenek a Magyar Honvédség állományába.
Dr. Szekeres Imre beszélt a missziós szerepvállalásról, a balkáni, a koszovói küldetésrõl, majd az afganisztáni újjáépítési csoport, és a különleges mûveleti feladatokról is.
A feladatok tehát világosak, a stabilitás azonban nem változatlanságot jelent. Hozzá kell járulnunk a hatékony és erõs NATO szerepvállaláshoz. A szervezeti átalakítás véget ért, most a képességek fejlesztésén van a sor. Szükséges módosítani a humán stratégiát is, a katonaállomány jelenlegi színvonalát õrizni, javítani kell - mondta a miniszter.
Ezt követõen a jövõbeni technikai fejlesztés részleteirõl adott áttekintést, majd azt mondta, hogy külön figyelmet fordít a HM vezetése a képességek megóvására és a civil-katonai kapcsolatokra, valamint a lélektani mûveletekre is. A képességfejlesztés kapcsán külön szólt a légierõrõl, - mint mondta - ma már csúcstechnikával biztosítjuk a haza védelmét. A Gripen-program különleges modernizációt jelent, mely 2010-tõl már önmaga biztosíthatja hazánk légterének korszerû védelmét. Ezt követõen a pápai feladatokról és a szállítógépek cseréjének elõkészületeirõl is szólt, majd a költséghatékonyság fontosságát húzta alá.
319,7 milliárdnyi összeg lesz a Magyar Honvédség 2008. évi költségvetése - mondta a miniszter. A többpólusú lakhatási rendszert is tovább fejlesztjük még az idén - tette hozzá. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel kapcsolatban kijelentette: a Bolyai átköltözésével egykampuszos oktatás fog megvalósulni.
A 2008-as esztendõ kiemelt eseményei közül fontosnak tartotta megemlíteni: hazánkban lesz idén a NATO védelmi miniszteri találkozója, de az sem lényegtelen, hogy 2011 elsõ félévében Magyarország lesz az EU soros elnöke, mindkét feladatra fel kell készülni. 2008 középpontjában a hagyományápolás, a szellemi erõ formálása, a társadalmi elfogadottság nívójának emelése, a nemzeti azonosságtudat elmélyítése kerül. Az idei év a fejlesztések és a hagyományok elõtti tisztelgés éve lesz. Lelkiismeretes feladatellátást várok el - fejezte be gondolatait dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter.
Ezt követõen - már zárt ülésen - Havril András vezérezredes, a HM HVK fõnöke értékelte a 2007-es esztendõt, majd feladatot is szabott a 2008-as évre vonatkozólag.