A Honvédelmi Érdekegyeztetõ Fórum (HÉF) munkavállalói oldala – szeptember 4-én kelt levelében – rendkívüli HÉF ülés összehívását kezdeményezte. A munkahelyi ebéd térítési díjának egyeztetés nélküli emelése ügyében a szakszervezetek és a munkaadó közötti tárgyalást szeptember 15-én tartották, szakszervezetünk képviseletében Mészáros Géza elnök, Szincsák Gyula alelnök és dr. Ujfaludi Zoltán fõtitkár jelent meg.
Szakszervezetünk elnöke, Mészáros Géza külön hangsúlyozta: a munkahelyi ebéd térítési díjának emelésérõl szóló HM rendelet módosításakor nem a kétoldalú (HÉF) megállapodásnak és a jogalkotásról (Hjt.) szóló törvénynek megfelelõen járt el a tárca, emiatt vált szükségessé a rendkívüli ülés. Úgy gondoljuk, hogy az emelés méltánytalanul magas, ezért olyan kompromisszumos megoldást kell találnunk, amely mindkét fél, de legfõképp az érintettek számára elfogadható.
Dr. Vadai Ágnes államtitkár – miután köszöntötte a rendkívüli ülés résztvevõit – a parlamenti ülésszakra távozott. Ezt követõen dr. Füredi Károly szakállamtitkár képviselte az ülésen a honvédelmi minisztert. A szakállamtitkár kiemelte: Noha nagyon régóta dolgozom az államigazgatásban, mégsem találkoztam olyan levéllel, amelyet a honvédelmi miniszter kapott a szakszervezetektõl. Egy másodpercig nem vitatom annak jogosságát és hangnemét, de kötelességem azt is elmondani, hogy miért is történt a térítési díj emelése.
Azért is emelt a tárca, mert a minõsített idõszak kapacitását veszélyeztetni nem lehet. Nem vitatom, hogy akinek többet kell fizetni, annak az illetménye csökken, ugyanakkor azt is tudomásul kell venni, hogy van egy mérték, ami alá már nem mehet a tárca – tette hozzá dr. Füredi Károly.
Ezt követõen a Hosz elnöke megkérdezte, hogy az ilyen mértékû emelés esetlegesen egy privatizációt készít-e elõ? A HM szakállamtitkára válaszában elmondta, hogy nem általános jellegû privatizációról van szó, de a HM I-ben az étkezést valóban hamarosan kiszervezik.
Nemcsak azt nehezményezzük, hogyan és milyen formában emelte a tárca az étkezési díjakat, hanem azt is, hogy mindez befolyásolja az idei kereset-tárgyalások eredményességét és a miniszterrel kötött együttmûködési megállapodást is – hangoztatta a Hodosz vezetõ titkára, Breuer László.
Ezt követõen Szincsák Gyula, szakszervezetünk alelnöke fogalmazta meg az oldal álláspontját: hamarosan ellehetetlenedik az ebédfõzés.
– Olyan mértéket érhet el a térítési díj, amelynek hatására a konyhák mûködése gazdaságtalanná válhat, környékük elnéptelenedhet. Ez az emelés azt sugallja számunkra, hogy mindez megelõzõ lépés, és rövid távon újra hozzá kell nyúlni a térítési díjhoz, hiszen most csak rezsiköltséget emelt a szaktárca, az alapanyagok mértéke nem változott.
Fontos tudni, hogy az étkezés juttatási elem, így élték meg, élik meg a katonák is. Sajnálatos, hogy az állomány a kasszánál értesült az emelésrõl, hiába vette elõ az ötszázasát, az nem volt elegendõ.
Ezt követõen Füredi Károly egyértelmûvé tette, hogy gyorsított jogalkotási folyamat eredménye volt a mostani térítési díjemelés.
– Sok újdonsággal nem fogunk tudni szolgálni, de a honvédelmi miniszternél mindent el fogok követni, hogy a megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesüljenek. Megvizsgáljuk a kompenzáció lehetõségét is. Nincs felhatalmazásom, hogy ígéreteket tegyek, de javaslatokat befogadok és teszek is a miniszter felé – fûzte hozzá a szakállamtitkár.
Ezt követõen Mészáros Géza megfogalmazta a munkavállalói oldal kompromisszumos javaslatát:
– Örömmel hallottam az államtitkártól, hogy a KSH adataira kell hivatkozni, kérem, hogy tegyék ezt meg az illetményemelésrõl szóló tárgyalásokon is. Azt igényeljük, hogy a tárca változtassa meg a 605 Ft-os ár belsõ szerkezetét. Ugyanis, ha a jelentõs emelés egészében – az egyébként pontosan ki nem mutatható – rezsiköltség jogcímen történik, akkor nem jut többlet a nyersanyagok beszerzésére, így rövidesen szükségszerûvé válhat az újabb térítési díj emelés. Ugyanakkor, ha emelkedik az ebéd értéke, az élelmezési normákat (ezek is juttatási elemek) is emelni kellene, azt viszont nem módosították. Emellett kérjük, hogy kompenzációként vezessük be a melegétkezési utalványt és annak felsõ határa 12.000 Ft legyen. A rendelet tartalmával, annak elõkészítésével és bevezetésével az oldal nem ért egyet, annak módosítása szükségeltetik. A benyújtott 2009-es költségvetés ismeretében, illetve annak elfogadása után 1 héttel újra tárgyalni kell a kompenzáció módjáról.
Füredi Károly szakállamtitkár még egyszer aláhúzta: nem áll módjában a HM-nek, hogy módosítsa a rendeletet, csak a belsõ szerkezet módosítását tudja elképzelni. (Az ülésrõl bõvebben honlapunkon olvashatnak.)