E havi cikkemben a választott szakszervezeti tisztségviselöket megilletö munkajogi védelemmel, valamint az öket megilletö jogokkal (egyben kötelességekkel) foglalkozom.
Választott tisztségviselök munkajogi védelme
A szervezeti egység köteles a szakszervezet tisztségviselöje számára munkaidö-kedvezményt biztosítani (valamennyi tisztségviselöt figyelembe véve összesen minden 3, a Honvédséggel szolgálati viszonyban álló szakszervezeti tag után havi 2 óra). E kedvezmény mértékébe a honvédségi szervekkel való tárgyalás idötartama nem számít be. A munkaidö-kedvezmény felhasználásáról a szakszervezet dönt. A munkából való távolmaradást elöre be kell jelenteni. A honvédség a szakszervezet által a tagjai részére szervezett képzés idötartamára munkaidö-kedvezményt köteles biztosítani. A szakszervezet tagjai részére összesen – a szakszervezet által szervezett képzés, illetve továbbképzés céljára – a szervezeti egység köteles minden 10, a szervezeti egységnél szolgálatot teljesítö szakszervezeti tag után évente 1 nap fizetett szabadságot biztosítani. A szabadság igénybe vehetö mértékét a szakszervezet határozza meg. A szabadság igénybevétele elött a szervezeti egységet legalább 30 nappal értesíteni kell. A munkaidö-kedvezmény idötartamára az állomány tagját távolléti díj illeti meg.
Az állomány választott szakszervezeti tisztséget betöltö tagjának más szolgálati helyre való – a honvédség által kezdeményezett – beosztásához, továbbá szolgálati viszonyának felmentéssel történö megszüntetéséhez (a külföldi szolgálatot teljesítö személyi állomány kivételével) az adott szervezeti egységen belüli szakszervezeti szerv elözetes egyetértése szükséges. Ha a felmentés méltatlanság miatt válik szükségessé, vagy a szakszervezeti tisztségviselöt fegyelmileg kell felelösségre vonni, erröl a megfelelö szakszervezeti szervet elözetesen értesíteni kell. A védelem a tisztségviselöt megbízatásának idejére és annak megszûnését követö 1 évre illeti meg, feltéve, hogy tisztségét legalább 6 hónapon át betöltötte.
Választott tisztségviselök jogai
A választott tisztségviselö a szakszervezeti tag kérésére az alábbi eljárásokban jogosult részt venni, és képviselni a tagot:
– az állomány tagja teljesítményének értékelése, minösítése
(Hjt. 90. § (1) Az állomány tagja kérésére az állományilletékes parancsnok köteles lehetövé tenni, hogy a szervezeti egységnél mûködö érdek-képviseleti szerv vagy tisztségviselöje a teljesítményértékelésben és a minösítésben foglalt megállapításokra észrevételt tegyen.)
– fegyelmi eljárás
(Hjt. 147. § (1) Az állomány fegyelmi eljárás alá vont tagja a fegyelmi eljárás elrendelésétöl kezdve jogi képviselöt vehet igénybe, illetve kérheti, hogy képviseletében katonai érdekképviseleti szerv járjon el.
Hjt. 151. § (1) A vizsgáló az állomány fegyelmi eljárás alá vont tagját, a tanút, a sértettet, a szakértöt a meghallgatása idejéröl értesíti, a képviselöt pedig felhívja az eljárási cselekményen való részvételre azzal, hogy a távolléte az eljárási cselekmény lefolytatását nem akadályozza. Az értesítést, a felhívást a címzettnek az eljárási cselekmény elött legalább 3 nappal kézbesíteni kell.
(4) Az állomány fegyelmi eljárás alá vont tagja (képviselöje) a fegyelmi ügy irataiba betekinthet, azokról – az állami és szolgálati titokról, valamint az adatvédelemröl szóló rendelkezések betartása mellett – feljegyzést, másolatot készíthet.
Hjt. 154. § (1) A vizsgálat befejezésekor a vizsgáló jelentésben foglalja össze a vizsgálattal kapcsolatos ténymegállapításait, majd az állomány eljárás alá vont tagját és képviselöjét felhívja, hogy az iratismertetésen – a felhívásban megjelölt idöpontban – jelenjen meg.)
– kártérítési eljárás
(Hjt. 177. § (5) Az állomány tagja a kártérítési eljárásban érdekeinek védelmével megbízhatja az érdek-képviseleti szervet, illetöleg ügyvédet hatalmazhat meg.)
– személyi beszélgetés
(10/2002. (III. 5.) HM rendelet 118. § (3) A szolgálati viszonyra vonatkozó személyi javaslat megtétele elött – az e rendeletben meghatározott esetekben – az állomány tagjával személyi beszélgetést kell lefolytatni.
(6) A személyi beszélgetést bizottság folytatja le, melynek vezetöje az állományilletékes parancsnok vagy az általa megbízott személy, tagjai a személyügyi szerv képviselöje és az állományilletékes parancsnok által kijelölt személy. Az állomány tagjának kérésére biztosítani kell az általa megnevezett érdek-képviseleti szerv képviselöjének jelenlétét.)