szechenyi-terv-plusz
2025. 04. 26. szombat
Ervin
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A jogász válaszol

Hosz  |  2005. 06. 01., 17:41

E havi cikkemben a választott szakszervezeti tisztségviselöket megilletö munkajogi védelemmel, valamint az öket megilletö jogokkal (egyben kötelességekkel) foglalkozom.

Választott tisztségviselök munkajogi védelme

A szervezeti egység köteles a szakszervezet tisztségviselöje számára munkaidö-kedvezményt biztosítani (valamennyi tisztségviselöt figyelembe véve összesen minden 3, a Honvédséggel szolgálati viszonyban álló szakszervezeti tag után havi 2 óra). E kedvezmény mértékébe a honvédségi szervekkel való tárgyalás idötartama nem számít be. A munkaidö-kedvezmény felhasználásáról a szakszervezet dönt. A munkából való távolmaradást elöre be kell jelenteni. A honvédség a szakszervezet által a tagjai részére szervezett képzés idötartamára munkaidö-kedvezményt köteles biztosítani. A szakszervezet tagjai részére összesen – a szakszervezet által szervezett képzés, illetve továbbképzés céljára – a szervezeti egység köteles minden 10, a szervezeti egységnél szolgálatot teljesítö szakszervezeti tag után évente 1 nap fizetett szabadságot biztosítani. A szabadság igénybe vehetö mértékét a szakszervezet határozza meg. A szabadság igénybevétele elött a szervezeti egységet legalább 30 nappal értesíteni kell. A munkaidö-kedvezmény idötartamára az állomány tagját távolléti díj illeti meg.

Az állomány választott szakszervezeti tisztséget betöltö tagjának más szolgálati helyre való – a honvédség által kezdeményezett – beosztásához, továbbá szolgálati viszonyának felmentéssel történö megszüntetéséhez (a külföldi szolgálatot teljesítö személyi állomány kivételével) az adott szervezeti egységen belüli szakszervezeti szerv elözetes egyetértése szükséges. Ha a felmentés méltatlanság miatt válik szükségessé, vagy a szakszervezeti tisztségviselöt fegyelmileg kell felelösségre vonni, erröl a megfelelö szakszervezeti szervet elözetesen értesíteni kell. A védelem a tisztségviselöt megbízatásának idejére és annak megszûnését követö 1 évre illeti meg, feltéve, hogy tisztségét legalább 6 hónapon át betöltötte.

Választott tisztségviselök jogai

A választott tisztségviselö a szakszervezeti tag kérésére az alábbi eljárásokban jogosult részt venni, és képviselni a tagot:

– az állomány tagja teljesítményének értékelése, minösítése

(Hjt. 90. § (1) Az állomány tagja kérésére az állományilletékes parancsnok köteles lehetövé tenni, hogy a szervezeti egységnél mûködö érdek-képviseleti szerv vagy tisztségviselöje a teljesítményértékelésben és a minösítésben foglalt megállapításokra észrevételt tegyen.)

– fegyelmi eljárás

(Hjt. 147. § (1) Az állomány fegyelmi eljárás alá vont tagja a fegyelmi eljárás elrendelésétöl kezdve jogi képviselöt vehet igénybe, illetve kérheti, hogy képviseletében katonai érdekképviseleti szerv járjon el.

Hjt. 151. § (1) A vizsgáló az állomány fegyelmi eljárás alá vont tagját, a tanút, a sértettet, a szakértöt a meghallgatása idejéröl értesíti, a képviselöt pedig felhívja az eljárási cselekményen való részvételre azzal, hogy a távolléte az eljárási cselekmény lefolytatását nem akadályozza. Az értesítést, a felhívást a címzettnek az eljárási cselekmény elött legalább 3 nappal kézbesíteni kell.

 (4) Az állomány fegyelmi eljárás alá vont tagja (képviselöje) a fegyelmi ügy irataiba betekinthet, azokról – az állami és szolgálati titokról, valamint az adatvédelemröl szóló rendelkezések betartása mellett – feljegyzést, másolatot készíthet.

Hjt. 154. § (1) A vizsgálat befejezésekor a vizsgáló jelentésben foglalja össze a vizsgálattal kapcsolatos ténymegállapításait, majd az állomány eljárás alá vont tagját és képviselöjét felhívja, hogy az iratismertetésen – a felhívásban megjelölt idöpontban – jelenjen meg.)

– kártérítési eljárás

(Hjt. 177. § (5) Az állomány tagja a kártérítési eljárásban érdekeinek védelmével megbízhatja az érdek-képviseleti szervet, illetöleg ügyvédet hatalmazhat meg.)

– személyi beszélgetés

(10/2002. (III. 5.) HM rendelet 118. § (3) A szolgálati viszonyra vonatkozó személyi javaslat megtétele elött – az e rendeletben meghatározott esetekben – az állomány tagjával személyi beszélgetést kell lefolytatni.

(6) A személyi beszélgetést bizottság folytatja le, melynek vezetöje az állományilletékes parancsnok vagy az általa megbízott személy, tagjai a személyügyi szerv képviselöje és az állományilletékes parancsnok által kijelölt személy. Az állomány tagjának kérésére biztosítani kell az általa megnevezett érdek-képviseleti szerv képviselöjének jelenlétét.)

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.