– A Honvédszakszervezet kongresszusa korábban úgy határozott, hogy erösíteni kell a szövetségi kapcsolatokat, s ennek értelmében indokolt a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének csatlakozása a Liga szakszervezetekhez – tájékoztatta a Hosz választmányi tagjait egy korszakos döntés elözményeiröl, elönyeiröl Heiling Ottó alelnök.
A katonák érdekvédelmi szervezetének alelnöke a választmányi ülésen elmondta: nagy jelentöségû egy országos konföderációhoz történö csatlakozás, hiszen ezzel a lépéssel jelen lehetnek az országos érdekegyeztetö fórumokon is.
– Hosszú folyamat zárul le ezzel az aktussal, ha az FRDÉSZ többi tagszervezetéhez hasonlóan a belépés mellett döntünk. Nem véletlen azonban az sem, hogy a hat magyar szakszervezeti konföderáció közül a Liga mellett tettük le voksunkat – ez az érdekvédelmi tömörülés ugyanis nemcsak pártsemleges, de rendkívül pozitívan is viszonyult sajátos érdekeink érvényesítésének lehetöségeihez. Az eddigi hetvenhárom tagszervezet most az FRDÉSZ tagjaival bövül, s így az ország – létszámában harmadik – egyik legrangosabb, legtekintélyesebb csoportosulásához fogunk tartozni. Együtt nagyobb súllyal leszünk jelen az Országos Érdekegyeztetö Tanácsban, de a Ligán belül is meghatározó pozícióba kerülünk a tizenegyezer föt meghaladó létszámunkkal. A csatlakozás azonban nemcsak annyit jelent, hogy hangot adhatunk véleményünknek a nyugdíj, a minimálbér és más szociális kérdések ügyében, hanem azt is, hogy regionális, megyei, valamint nemzetközi szövetségekhez is lesznek kapcsolataink. Képviselöink kormányzati és Európai Uniós szinten is hallathatják hangjukat. A Liga szakszervezeti konföderációhoz történö csatlakozás azzal is együtt jár, hogy erösödik kapcsolatunk a civil szférával, s hogy a szakszervezeteknek járó állami támogatások a Ligán keresztül hozzánk is eljutnak.
A Hosz alelnöke tájékoztatta a választmány tagjait arról is, hogy az illetékes tárcák irányítói nem kifogásolják a tervezett lépést. Az egyeztetések körébe bevonták a holland partnert és a Visegrádi Négyek katonai érdekvédö szervezeteit, valamint tájékoztatták erröl Kiss Péter kancellária minisztert is. Heiling Ottó reményét fejezte ki, hogy a fegyveres szervek érdekvédöi most méltó helyre kerülnek e csatlakozásnak köszönhetöen.
Gaskó István, a Liga szakszervezeti konföderáció elnöke hozzászólásában elmondta, hogy az FRDÉSZ többi tagszervezete már elsöprö többséggel megszavazta a csatlakozást.
– A civileknél azonosak a gondok, mint önöknél: ott is a jövedelem, a család egzisztenciás helyzete múlik az érdekvédelem hatékonyságán. A további szoros együttmûködés segítheti a zártságok feloldását, az érdekvédelem szétaprózottságának felszámolását is. Úgy gondolom, az FRDÉSZ belépése történelmi jelentöségû a magyar szakszervezeti mozgalomban, s a továbbiakban ennek megfelelö helyet és szerepet kap a Ligán belül. A decemberi kongresszus felveszi programjába az FRDÉSZ célkitûzéseit, s a vezetésben megfelelö számban lesznek jelen a fegyveres érdekvédelmi szervezetek delegáltjai. A tizenhárom fös elnökségben négy hely illeti az FRDÉSZ képviselöit, míg egy prominens vezetö a Liga társelnöki posztját kapja, de a mandátumvizsgáló és a számvizsgáló bizottságban is megtalálhatjuk majd két-két fövel az FRDÉSZ delegáltjait. A program és az alapszabály harmonizálásával a Ligán belül olyan súlya lesz az FRDÉSZ-nek, hogy nélküle nem lehet érdemi lépést, döntést hozni.
A választmány a Liga szakszervezetekhez történö csatlakozást elsöprö többséggel támogatta.