Tatranské Zrubyban tartották XXI. találkozójukat 2019. szeptember 05-06-án a Visegrádi Együttműködés tagországait képviselő reprezentatív katonai érdekképviseleti szervezetek vezetői. A Honvédszakszervezetet Czövek János elnök, Bazsik István alelnök és Bácskai István elnökségi tag képviselte. A tanácskozáson áttekintették az érdekegyeztetés folyamatait és a szervezetek előtt álló aktuális feladatokat.
A V4 tagországok reprezentatív katonai érdekképviseleti szervezeteinek vezetői és tisztségviselői a nemzeti sajátosságokat kiemelve mutatták be az országuk katonai toborzási és megtartási rendszerét, valamint a humánerőforrás-gazdálkodás fejlesztési irányait, az elért eredményeket, valamint az érdekképviseleti munka folyamatát, aktuális feladatait és tevékenységét.
A Visegrádi Együttműködés tagországainak katonai érdekvédelmi szervezetei konferenciájának minden évben az elnökséget ellátó ország ad otthont. Tavaly hazánkban, Szolnokon tartották az érdekképviseletek a XX. konferenciájukat, ahol Czövek János elnök adta át a soron következő elnökséget, Eugen Bitera nyugállományú alezredesnek, a szlovák érdekképviseleti szervezet vezetőjének.
A tanácskozás kezdetén Eugen Bitera nyugállományú alezredes északi szomszédunk katonai érdekvédelmi szervezete nevében üdvözölte a lengyel delegáció vezetőjét, Wiesław Banaszewski ezredest, a cseh delegáció vezetőjét František Beránek nyugállományú ezredest, és a Honvédszakszervezet delegációjának vezetőjét Czövek János alezredest, valamint a nemzetközi delegáció tagjait.
A cseh delegáció képviseletében František Beránek nyugállományú ezredes, a konferencia fő témájának keretében, a csehországi illetmény és egyéb juttatási rendszerekről, valamint a lakhatás támogatás témaköréről tartott előadást.
A második előadás során, Bácskai István őrnagy ismertette, a Magyar Honvédség Humánstratégiájához kapcsolódóan, a katonai életpálya modell pilléreit és annak elemeit, a humánerőforrás-gazdálkodás fejlesztésének irányait, a katonák toborzásának és megtartásának rendszerét.
A következő előadás keretében, Wiesław Banaszewski ezredes , a konferencia lengyel résztvevői képviseletében bemutatta a lengyel katonai életpálya és előmeneteli rendszer sajátosságait és humánszolgálati rendszerét.
Végezetül, a házigazda szlovák küldöttség képviseletében, Zdenko Baranec őrnagy a szlovák Védelmi Minisztérium katonai toborzási és megtartási rendszerét, valamint a humánerőforrás-gazdálkodás jövőbeli fejlesztési irányait mutatta be.
Az előadások végén, a delegációk előadói az előző konferencia óta eltelt egy év során, a saját szervezeteikben bekövetkezett történésekről, fontosabb eseményekről, az elvégzett feladatokról és az időközben jelentkezett újabb kihívásokról adtak tájékoztatást.
A négy ország katonai érdekképviseleti szervezeteinek delegációi ezt követően megkoszorúzták Liptovsky Mikulás-on a II. világháború során ott folyt harcokban elesett katonák emlékművét. Majd General Milan Rastislav Stefánik Fegyveres Erők Akadémiáján tettek látogatást a delegációk, ahol először az Akadémia rektora tartott előadást a katonai tanintézetről, majd megtekintették az Akadémia szimulációs és gyakoroltató központját.
A konferencia, a V4 tagországok katonai toborzási és megtartási rendszeréről, valamint az ehhez szorosan kapcsolódó humánerőforrás-gazdálkodás fejlesztésének lehetőségeiről, szükségszerűségéről szóló közös közlemény aláírásával zárult.
A résztvevők döntöttek arról is, hogy 2020-ban, a Visegrádi Együttműködés tagországait képviselő reprezentatív katonai érdekképviseleti szervezetek XXII. találkozóját Csehországban rendezik meg. A soros elnökséget szimbolizáló kis buzogányt Eugen Bitera nyugállományú alezredes, a szlovák delegáció vezetője, adta át František Beránek nyugállományú ezredesnek, a cseh katonai érdekképviseleti szervezet képviselőjének.
Szöveg: Czövek János, Bácskai István