2018. szeptember 5-én tartotta soron következő ülését az Országos Munkavédelmi Bizottság. A háromoldalú egyeztetésen (kormány, munkáltatók, munkavállalók) részt vett a Pénzügyminisztérium részéről Bodó Sándor (képünkön) foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkár.
Államtitkár úr kiemelte, hogy a tárcához tartozó munkavédelmi főosztály tevékenységét figyelemmel követi, fontosnak tartja a foglalkoztatott munkavállalók biztonságát. A kormányzati oldal képviseletében Nesztinger Péter a Pénzügyminisztérium Munkavédelmi Főosztályának vezetője részleteiben ismertette a nemzetgazdaság 2017. évi munkavédelmi helyzetéről szóló jelentés tervezetet, amelyet előzetes véleményezésre a munkáltatói és munkavállalói oldal képviselői megkaptak. A jelentésben szereplő statisztikai adatok szerint, a növekvő foglalkoztatotti létszám mellett, az előző évhez képest ismét növekedett a munkabalesetek száma.
Az ülésen elhangzott, hogy a Munkavédelmi törvény 2016-os módosítását követően a megválasztott munkavédelmi képviselők száma közel megduplázódott. A munkavédelmi képviselők képzésével kapcsolatban mindhárom oldal fontosnak tartja a megfelelő szintű, ellenőrizhető képzést. A munkavédelmi képviselők kötelező 8, illetve 16 órás képzésénél nincs meghatározva, hogy milyen végzettségű előadó(k) végezheti(k) az oktatást. Ebből adódóan a képzések szakmai színvonala - néhány kivételtől eltekintve - rendkívül alacsony. Ennek egyenes következménye, hogy a képviselők nem tudják kellő hatékonysággal ellátni feladataikat. Szó esett a középfokú munkavédelmi szakemberek jelenlegi elfogadhatatlan képzési gyakorlatáról is.
A munkavállalói oldal felvetésében elhangzott, hogy az iskolarendszerű oktatásból kikerülő fiatalok munkavédelmi képzése az esetek jórészében nem megfelelő, az oktatást már az általános iskolában el kellene kezdeni, a szakgimnáziumokban és szakközépiskolákban pedig sokkal komolyabban kellene venni a munkavédelemmel kapcsolatos oktatást. Adott esetben egy-egy szakma elméleti oktatásánál külön fejezetben kellene foglalkozni a munkavédelemmel. Csak néhány mondatban térnek ki a munkavédelem fontosságára.
A Munkavédelem 2016-2022 évekre szóló Nemzeti Politikája jól tartalmazza azokat a problémákat, amelyek jelenleg a munkavédelem területén évek óta sok gondot okoznak; ideértve a munkahelyi stressz, a klímaváltozásból erdő problémák, a munkavédelmi oktatás és képzés még meglévő nehézségeit, nem beszélve a munkavédelmi kutatás jelenlegi lehetetlen állapotáról. A munkavállalói oldal javasolja a program teljesítésének felgyorsítását, különös tekintettel az elkülönített munkahelyi balesetbiztosítás koncepciójának mielőbbi elkészítését és elfogadtatását.
A munkaadói és munkavállalói oldal egybehangzóan kifogásolta, hogy az elmúlt időszakban csökkent a munkavédelmi ellenőrzések száma, amely lehetséges oka lehet a folyamatosan emelkedő munkabalesetek számának.
A két oldal együttesen javasolja a munkavédelmi szakemberek országos regisztrálását és kötelező képzésének bevezetését.
A nemzetgazdaság 2017. évi munkavédelmi helyzetéről szóló jelentés tervezetet megvitatás után mindhárom oldal elfogadta.
Forrás: www.liganet.hu