A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) demonstrációt és gyűlést tart 2019. június 17-én Genfben, a nemzetközi munkaügyi konferencia második hetének elején. A felvonulás célja, hogy ráirányítsa a figyelemet az egyesülési szabadságra, a kollektív tárgyalások és a sztrájkjog fontosságára, a munkavédelemre, a tisztességes minimális bérre; valamint hogy az ILO újabb egyezmégyt fogadjon el a munkahelyi erőszak és zaklatás ellen.
A tiltakozásról a 2018. decemberi koppenhágai ITUC- kongresszuson állapodtak meg a szakszervezetek. A tervek szerint (lásd itt ) a tüntetők a Parc Mon Repos-ba történő gyülekezés után az Avenue de France mentén fognak felvonulni.
A felszólalók között lesz Sharan Burrow, ITUC főtitkár, Ayuba Wabba, az ITUC elnöke és a nigériai munkaügyi kongresszus elnöke.
A gyűlés célja, hogy
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet ebben az évben 100 éves, amely alkalomra egy bizottsága jelentést dolgozott ki „Dolgozzunk egy a fényesebb jövőért!” címmel. A jelentés ambiciózus javaslatokat fogalmaz meg a jövőbeni kihívások kezelésére, ideértve egy egyetemes munkaerő-garanciavállaláson alapuló szociális szerződést is.
Ez az egyetemes munkaerő-garanciavállalás minden munkavállaló számára - a foglalkoztatási megállapodásoktól függetlenül - garantálná az ILO alapelveinek megfelelő alapvető jogokat (szabadságjog a gyermek- és kényszermunka ellen, a munkahelyi megkülönböztetés ellen, valamint az egyesülési és kollektív tárgyalási szabadságjog), valamint jogot a munkahelyi egészség és biztonsághoz, valamint a munkaidő ellenőrzéséhez.
Az egyesülési szabadsághoz és a kollektív tárgyalásokhoz való jogot - beleértve a sztrájkjogot is - a kizsákmányoló munkáltatók és a jobboldali és a neoliberális politikusok is támadják. A szakszervezeti mozgalom ezen jogok védelmében jár el, és biztosítja, hogy a jogok a munkavállalók számára nemcsak papíron, hanem a valóságban is elérhetők legyenek.
A szakszervezetek azt várják a századik évet megünneplő konferenciától, hogy ambiciózus nyilatkozatot fogadjon el a munka jövőjéről, amelyre további bizottsági javaslatok épülhetnének, továbbá, hogy további lépéseket tegyen a globális ellátási láncokban foglalkoztatott munkavállalók (nemzetközi kereskedelmi megállapodásokban is foglalt) jogainak biztosítására. Mindez a nemzetközi politika koherenciáját eredményezheti, és megerősítheti a jobboldali populisták által támadott többoldalú rendszert. Az ITUC ebben az évben azt is követelji, hogy a Kongresszus zárja le a második éve folyó vitát a munka világában történt erőszakról és zaklatásról szóló egyezmény elfogadásával, amely lehetővé tenné, hogy a nők félelemtől és a visszaélésektől mentesen dolgozhassanak.
A konferencia munkatársai a háromoldalú tárgyalásokon fognak részt venni az alapvető jogaink védelmében; megtárgyláják a munka jövőjéről szóló nyilatkozatot, és tárgyalnak azért, hogy sikeresen zárják le a munka világában történő erőszakról és zaklatásról szóló egyezményt.
Segíteni fognak, hogy a munkavállalók véleményét a konferencián kívüli is nyilvánosságra hozzák, de akkor tudják befolyásolni a konferencia környezetét, ha megmutatják, hogy tömeges támogatással rendelkeznek. A tiltakozás konferencián kívül hangot ad a szakszervezeti képviselőknek, a konferencián belül pedig bizalmat és befolyást a küldöttünknek.
A tiltakozás nyilvános teret biztosít a hagyományos nyomtatott és sugárzott médiákban, valamint a közösségi médiában, hogy nézeteinket egy még szélesebb közönséggel ismertessük meg - beleértve a munkáltatókat és a munkáltatók és a kormányok képviselőit a konferencián.
Forrás: www.liganet.hu