Jövőre a 64 éves nyugdíjkorhatáruk betöltésével az 1955-ben született "nagy generációs" évjárat még nem nyugdíjas tagjai igényelhetik az öregségi nyugdíjukat.
Ki igényelheti 2019-ben a nyugdíját?
Jövőre a 64 éves nyugdíjkorhatáruk betöltésével az 1955-ben született "nagy generációs" évjárat még nem nyugdíjas tagjai igényelhetik az öregségi nyugdíjukat.
Természetesen azok, akik ennél idősebbek, de még nem igényelték az öregségi nyugdíjukat, noha a feltételeit már megszerezték, jövőre is bármikor kérhetik a nyugdíjuk megállapítását.
Különösen fontos tudnivaló a nyugdíjukat igénylők számára, hogy az öregségi nyugdíjra való jogosultságnak már csak két előfeltétele van:
1) a korhatár betöltése (jövőre 64 év, kivételt kizárólag azok a hölgyek élveznek, akik életkorukra tekintet nélkül 2019-ben szerzik meg a 40 évi jogosultsági időt a nők kedvezményes nyugdíjához), emellett
2) a megfelelő szolgálati idő (résznyugdíjhoz legalább 15 év, teljes nyugdíjhoz legalább 20 év, a nők kedvezményes nyugdíjához legalább 40 év) megszerzése.
2018. július 16-ától a nyugdíjigénylésnek már nem feltétele a biztosítási jogviszony megszüntetése, vagyis nem kell a munkavégzésre irányuló jogviszonyokat megszüntetni.
Ez a versenyszférában tökéletesen igaz, a közszférában azonban továbbra sem vehető föl együtt a nyugdíj és az illetmény, így a gyakorlatban a közalkalmazottak, köztisztviselők, kormánytisztviselők és hasonló közszolgálati jogviszonyban dolgozók a nyugdíjtörvényi változások ellenére is csak akkor igényelhetik a nyugdíjukat, ha a közszférás jogviszonyukat előzetesen megszüntették.
A nők kedvezményes nyugdíja esetében hasonló a helyzet: a versenyszférában nem kell megszüntetniük a munkavégzésre irányuló jogviszonyaikat (pl. munkaviszony, megbízási jogviszony, vállalkozói jogviszony), ha igénylik a kedvezményes nyugdíjukat, a közszférában azonban a nők kedvezményes nyugdíját igénylő hölgyek közalkalmazotti és hasonló jogviszonyait munkáltatói felmentéssel meg kell szüntetni.
A nyugdíj feltételeiben bekövetkező 2019. évi főbb változásokról IDE KATTINTVA olvashatja el az összefoglalómat.
A nők kedvezményes nyugdíjának 2019. évi feltételeiről IDE KATTINTVA olvashatja el a legfrissebb összefoglalómat.
A szolgálati idő számításba vétele során természetesen a más EU/EGK-tagállamban, Svájcban vagy olyan további államban szerzett szolgálati időket is figyelembe kell venni, amellyel Magyarországnak van kétoldalú szociális biztonsági egyezménye.
A nyugdíjigényt legkorábban a feltételek teljesülésének várható napja előtt egy hónappal lehet benyújtani, de tapasztalataim szerint a nyugdíjmegállapító hatóságok csak a feltételek teljesülésének napjától foglalkoznak érdemben a nyugdíjigényléssel.
Az 1985-ben született személyekkel a hivatalból indult nyugdíjbiztosítási adategyeztetésnek 2018 végéig le kell zárulnia, így a nyugdíjigények elbírálása 2019-ben feltehetően felgyorsul.
Az elbírálásra nyitvaálló általános ügyintézési határidőt felülírja a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 72.§ (2) bekezdése, amely szerint az ügyintézési határidő a tárgyév április 15-én jár le, ha az öregségi nyugdíj megállapítása iránti kérelmet a tárgyévi nyugdíj-megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hatálybalépését megelőzően nyújtották be, és az általános ügyintézési határidő tárgyév április 15-ét megelőzően telik le.
Természetesen nem maradhat ellátás nélkül az a nyugdíjigénylő sem, aki megszüntette a keresőtevékenységét (vagy a közszférában a korhatára betöltése miatt megszüntették a jogviszonyát), mert a Tny. 73. § (1) bekezdése szerint ha a nyugellátásra való jogosultság fennáll, de a nyugellátás összege a tárgyévi nyugdíj-megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hiánya, adathiány vagy egyéb ok miatt az eljárás megindulásától számított harminc napon belül nem határozható meg, a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv nyugdíjelőleget állapít meg (amelynek összegét a nyugellátás kiszámított összegébe majd be kell számítani).