A második világháború budapesti harcaiban a szovjetekkel szövetségben elhunyt magyar katonákra emlékeztek a Vérmezőn, a Budai Önkéntes Ezred emlékművénél február 13-án.
A Magyar Honvédség Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság képviseletében Filótás István dandártábornok mondott megemlékező beszédet. „72 évvel ezelőtt pontosan ezen a napon szabadult fel Budapest a német megszállás és a nyilas terror alól” – hangsúlyozta a dandártábornok, hozzátéve: hosszú és keserves út vezetett a felszabadulásig. Beszédében ismertette e hosszú utat, majd felidézte, hogy a pesti hadműveletekkel párhuzamosan Budát is intenzíven támadta a Vörös Hadsereg. Sem a német sem pedig a szovjet alakulatok nem kímélték a várost. „Ostrom és terror: két tűz között próbálta a lakosság túlélni az éhezést, a nélkülözést és a rémuralmat” – mondta.
Szólt arról is, hogy a magyar katona megtette, amit elvártak tőle szövetségesei és magyar tisztjei: harcolt, szenvedett és eközben vele szenvedett a főváros lakossága, vele pusztult Európa egyik legszebb fővárosa. „Az esküjükhöz hű, hősi halált halt magyar honvédekre emlékezünk ma, akik lelkiismeretükre hallgatva nem voltak hajlandóak a hitleri parancsnak tovább megfelelni” – zárta megemlékező gondolatait a dandártábornok.
A rendezvény végén – amelyet a HM Társadalmi Kapcsolatokat Koordináló Főosztály szervezett – elhelyezték az emlékezés koszorúit a Vérmezőn álló emlékműnél. A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség közös koszorúját dr. Papp Ferenc ezredes, a főosztály megbízott főosztályvezetője és Filótás István dandártábornok helyezte el.
Forrás: www.honv