A LIGA szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetségének közös, augusztus 31-i sajtótájékoztatóján Gaskó István elnök és Kónya Péter társelnök, az FRDÉSZ elnöke megfogalmazta a kormány megszorító csomagjával szembeni kritikát, valamint a szakszervezeti követeléseket is. Ezt követően még számot adtak arról is, milyen tiltakozó szakszervezeti akciók várhatóak a közeljövőben. A most következőkben a LIGA által kiadott sajtóközleményt olvashatják...
A LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége, miután a kormány megszorító intézkedéseiről szakmai, testületi szinten kialakította az álláspontját, követeli, hogy a kormány további tárgyalásokat folytasson annak érdekében, hogy az intézkedések a legkisebb társadalmi kárt okozzák, illetve, hogy a kormány az intézkedések terheinek döntő részét ne a munkavállalók vállaira helyezze.
A LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok álláspontja szerint a szakszervezetek nem nyugodhatnak bele a 3-4 százalékos reálbércsökkenésbe, véleményük szerint az államháztartás egyensúlyának visszaállítását más eszközökkel is, például a feketegazdaság elleni szigorúbb fellépéssel kell megvalósítani.
A munkavállalók által fizetett egyéni egészségbiztosítási- valamint a szolidaritási járulék emelése az októberi fizetéseket 2,5%-al csökkentik, a reálkereseteket elért szintjét erodálja. A Kormány a többletbefizetéseket nem az egészségügy és a munkanélküliek ellátására kívánja fordítani.
A nyugdíjrendszer társadalmi konszenzuson alapuló, hosszú távra kialakított szabályait a Kormány átgondolatlan, az ellátások színvonalát erodáló megoldásokkal kívánja megváltoztatni. A nyugdíj megállapítás szabályainak módosítása, az előrehozott öregségi nyugdíjba vonulás korhatárának emelése a biztosítottak jogait sérti. A szerzett jogok semmibevétele a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségének megszüntetése. Ez nem csak az érintettek életstratégiájába való durva beavatkozás, hanem veszélyezteti az állampolgárok által igénybevett szolgáltatások színvonalát pl. a közlekedés területén. A fegyveres- és rendvédelmi dolgozók esetében a szolgálati nyugdíjak reformjával az átlagot meghaladó, akár az életük kockáztatásával járó feladatok ellátását kompenzáló rendszer kerül egyoldalúan felmondásra, amely a hivatásos állományúak tömeges pályaelhagyásához vezet, müködés képtelenné téve ezzel a rendőrséget, honvédséget, katasztrófavédelmet. A fegyveres-és rendvédelmi szolgálatok területén mutatkozó válsághelyzetet az intézkedés tovább mélyíti, sértve az állampolgárok biztonsághoz és a közrendhez való jogát.Az egészségügy átalakítása megfelelő helyzetértékelés és elemzés nélkül történik. A súlyos helyzetre a Kormány csak az állampolgárok fokozottabb terhelését – vizitdíj, receptdíj, diagnosztikai díj - bevezetését, a magántőke térnyerését tartja megoldásnak, miközben adós az egészségügyi szolgáltatók és a finanszírozás müködési rendellenességeinek feltárásával.
A közszféra munkavállalói életpálya modell feladásával, a teljesítményértékelés új, máshol már alkalmatlannak bizonyult formáinak alkalmazásával a foglalkoztatás biztonsága megszünik. A két évig történő bérbefagyasztás az érintettek számára súlyos terheket jelent. A közigazgatás átgondolatlan átalakítása, a „fünyíróelvü” létszámleépítés az állampolgárok számára az ügyeik intézését drágítja, és fokozott kényelmetlenségekkel jár.A kormány a közoktatásban a hatékonyság és a minőség növelésének egyetlen eszközének az intézmények összevonását valamint a leépítéseket, továbbá a pedagógusok növekvő munkaterhelését tartja, amely elfogadhatatlan. A szféra forráskivonása a felnövekvő generációk életesélyeit megengedhetetlen mértékben rombolja.
A foglalkoztatás költségeinek növelésével, az elbocsátások ösztönzésével, a belső fogyasztás visszafogásával a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliség tovább nő.Mindezek fényében a LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége követeli, hogy a kormány a törvényben szabályozott, a munkavállalókat sújtó intézkedéseket vonja vissza, más tervezett intézkedéseket pedig a szakszervezetekkel történő megállapodások megkötéséig ne valósítsa meg.
A fenti célok elérése érdekében a mai napon a LIGA és a Munkástanácsok Országos Demonstrációs Bizottságot hozott létre, amely határoz majd a közeljövő szakszervezeti fellépéseiről. Egyben az Országos Demonstrációs Bizottság alapító szervezetei felhívják az ágazati szakszervezeteket, hogy amennyiben egyetértenek a fenti célokkal, csatlakozzanak az ősszel tervezett akciókhoz.
Budapest, 2006. augusztus 31.