Roman Doba, a cseh SVP ACR elnöke, Anatol Tichoniuk, a lengyel Konwent DKOWP elnöke, Jan Maixner, a szlovák ZV SR képviseletében, míg Mészáros Géza, a Hosz elnöke október 5-én aláírta a Visegrádi Négyek tagországai által elfogadott nyilatkozatot...
Az aláírási ceremónián a Visegrádi Négyek soros elnöki tisztét Mészáros Géza átadta szlovák kollégájának, a ZV SR képviseletében megjelenő Jan Maixnernek.
Nyilatkozat
A Visegrádi Négyek (V-4) országainak katonai érdekvédelmi szervezetei 8. alkalommal tartották meg hagyományos éves találkozójukat, ezúttal Magyarországon. A rendezvényen meghívottként az ukrán katonák képviseletében a Kijevi Független Katonai Szakszervezet (KITUS) is részt vett.
A résztvevők értékelték a katonai érdekvédelem helyzetét közép- kelet Európában, kölcsönösen tájékoztatták egymást az országaikban zajló haderő-átalakítások aktuális helyzetéről, a hadseregek előtt álló feladatokról és meghatározták az ebből eredő közösen megoldandó feladatokat, az együttmüködés bővítésének lehetőségeit.
Megállapításra került, hogy a katonák élet- és munkakörülményeiben nem állt be érezhető pozitív javulás az elmúlt időszakban, sőt több területen jelentős visszalépés is érzékelhető. A haderőkkel szemben támasztott követelmények egyre magasabbak, a katonáknak békeidőszakban is egyre gyakrabban kell háborús körülmények között feladatot ellátniuk, ugyanakkor a katonai költségvetések egyre kisebbek, a rendelkezésre álló emberi és anyagi erőforrások egyre szükösebbek.
A V-4 országok katonai érdekvédelmi szervezetei kiállnak amellett, hogy a tovább folyó haderő-átalakítások a lehető legkörültekintőbben és leghumánusabban kerüljenek végrehajtásra, a külföldi missziókba kiküldött kontingensek pedig kerüljenek maradéktalanul, a kor színvonalának és az ellátandó feladatnak megfelelően felszerelve és kiképezve. Az érintett kormányok kötelesek tisztességesen gondoskodni az ilyen missziókba küldött katonákról és családtagjaikról, különösen amennyiben azok elesnek, vagy a katonai szolgálatra alkalmatlan egészségi állapotba kerülnek.
Mind az átalakítások, mind a szociális juttatásokra vonatkozó jogszabályok kidolgozása során a kormányok vegyék figyelembe az érdekvédelmi szervezetek véleményét, javaslatait.
A V-4 országok katonai érdekvédelmi szervezetei kérik védelmi minisztereiket, hogy a többi európai, első sorban kelet-európai ország kormányánál és az Európai Unió döntéshozó szervezeteiben tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a katonáknak legyen lehetőségük a szabad véleménynyilvánításra és önszerveződéses alapon egyesületek létrehozására.
A V-4 államok katonai érdekvédelmi szervezetei, mint az EUROMIL tagszervezetei a jövőben is szorosan együttmüködnek a katonák európai szintü érdekvédelmének megteremtéséért, valamint a V-4 tagállamok hadseregeiben szolgáló katonák élet-, és munkakörülményeinek javításáért.
Budapest-Balatonkenese, 05.-06. October 2006.
A V-4 államok katonai érdekvédelmi szervezetei
(a 4 tagszervezet + ukránok neve, elnökök aláírása)