2024. 09. 17. kedd
Zsófia
: 394 Ft   : 354 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Fókuszban a munkabiztonság és a munkaegészségügy

Hosz  |  2007. 05. 21., 21:46

A LIGA szakszervezetek alapvető feladatának tekinti, hogy a dolgozók munkabiztonsági és munkaegészségügyi helyzetén javítson. Az ennek érdekében kidolgozott stratégia fontos célja, hogy tájékoztassa a munkavédelmi érdekképviseletekben résztvevőket a munkaegészségügy és a munkabiztonság aktuális helyzetéről és kérdéseiről – hangzott el többek között a LIGA május 21-22-én megrendezett II. munkavédelmi konferenciáján, a MÁV Lokomotív Hotels Rt. gárdonyi üdülőjében. A Honvédszakszervezetet Németh Péter szakértő, Jakubik András, Nagy Károly és Takács István területi ügyvivők képviselték...

A LIGA elnökének védnöksége alatt megszervezett konferenciát megnyitó Talabér Zoltán elmondta: biztos lesznek olyan szakmai problémák is, amelyeket ez a konferencia nem old, nem oldhat meg, mégis hasznos lehet a témakörök körül kialakuló vita. A LIGA munkavédelemmel foglalkozó elnökségi tagja azt is elmondta, hogy a LIGA által kiadott ,,Szakszervezeti kiskönyvtár” sorozatban a mostani előadássorozatból emlékeztető kiskönyv készül.

 

A munkavédelem normatív szabályozásában a tavalyi konferencia óta eltelt időszakban bekövetkezett változásokról Spiegel István tartott előadást. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelet (OMMF) főtanácsosa beszélt a munkavédelmi állami irányítási és hatósági feladatokról, majd a Munkavédelmi Törvény módosítását szükségessé tévő tényezőkről, így az egységes munkavédelmi felügyeletről szóló kormányrendeletről is. A munkavédelmi szakértő szerint tapasztalatok igazolják, hogy nagyon sok munkavédelmi bírságot szabnak ki azért, mert nem használják az előírt munkavédelmi eszközöket. Az előadás során a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményei összehangolásáról, valamint az ezzel kapcsolatos megfelelőség-értékelési eljárásról és a harmonizált szabványok bevezetésének helyzetéről is szó esett.       

 

Az egyéni védőeszközökkel szemben támasztott követelményekről, a megfelelőségük tanúsításáról, valamint az ellenőrzésről Fónyad Béláné tartott előadást. Az OMMF vezető főtanácsosa kiemelte: az Európai Uniós csatlakozás óta csak olyan védőeszköz alkalmazható az ártalmak elleni védekezésben, melyek EK-, illetve CE jelöléssel rendelkeznek, emellett nagyon fontos a gyártó által összeállított tájékoztató is. A főfelügyelet egyéni védőeszköz referense részletesen szólt az egyéni védőeszközök megfelelőségét vizsgáló, tanúsító ellenőrző szervezetek kijelölésének szabályairól, az Európai Bizottságnak, illetőleg az Európai Unió tagállamainak való bejelentéséről, valamint a kijelölési eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjról is.

 

Az OMMF helyéről, szerepéről és feladatairól, valamint a verseny- és közszféra munkavédelmi feladataihoz történő kapcsolódásáról Nesztinger Péter beszélt. Az OMMF közép-dunántúli munkavédelmi felügyelőség igazgatója – egyebek mellett – elmondta, hogy az érdekvédelemnek észrevételezni kell azokat, a munkavállalók által jelzett helyi gondokat, problémákat is, melyeket csak a hétköznapok tapasztalatai hozhatnak felszínre. Elhangzott, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatai szerint évente mintegy 350 ezer ember hal meg a munkahelyi balesetekben, emellett többen sérülnek meg munkahelyi, mint közlekedési balesetekben. Az igazgató beszélt a területi munkavédelmi felügyelőségek ellenőrző tevékenységéről, az OMMF regionális kialakításáról, az egységes munkavédelmi hatóságról, a munkaegészségügyi felmérésről, a súlyos veszélyeztetésekről, a szabálytalanságok következményeiről, az építőiparban és a mezőgazdaságban tapasztalt kirívó szabálytalanságokról és a fotókkal is illusztrált tanulságos munkabalesetekről.     

 

A munkaegészségügy helyéről, szerepéről, a verseny- és közszféra feladataihoz történő kapcsolódásáról, valamint a regionális szervezés és az egészségügyi reformmal összefüggő változásokról pedig dr. Ludván Miklós tartott előadást. Az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet főtanácsosa – egyebek mellett – a munkavédelemről szóló törvény ÁNTSZ-re és annak feladataira vonatkozó módosításairól, illetve az egészségügyi törvény munkahigiénére vonatkozó fejezeteiről is szólt.  

A munkaegészségügyi- és toxikológiai szakértő kiemelte: a munkavédelmi hatóságok jogköre nem terjed ki a külön jogszabályban meghatározott sugár-egészségügyi, kémiai biztonsággal összefüggő feladatainak elvégzésére – a munkaegészségügyi feladatok kivételével. Ezt követően a foglalkozási betegségekről és a fokozott expozíciós esetek bejelentéséről és azok kivizsgálásáról beszélt Ludván Miklós főorvos.  

 

A munkahelyek, a munkaeszközök felülvizsgálatának kötelezettsége, jelentősége és hatásai címet viselte Kálmán László előadása. A munkabiztonsági szakértő a munkavédelmi üzembe helyezési eljárásról, az üzembe helyezés elrendeléséről, az azt megelőző vizsgálatról, a munkaeszközök használat közbeni felülvizsgálatáról, majd a kisfeszültségü erősáramú berendezések érintésvédelmének ellenőrző és az időszakos ellenőrző felülvizsgálatairól beszélt.  

 

A munkavédelemben szereplő paritásos testület létrejöttének törvényi alapjairól, az alacsonyabb normatívákban történő megjelentetésről, valamint a testületben résztevők köréről, feladataikról és jogosítványaikról Hartai Ferenc adott elő. A Főcze Lajos Alapítvány a Munkavédelmi Képviselőkért alapítója beszélt a munkahelyi érdekegyeztetés 2004 májusa utáni struktúrájáról, a munkavédelmi érdekképviselet (munkahelyi munkavédelmi bizottság) müködésének tapasztalatairól, további feladatairól, valamint az általa alapított Alapítvány munkájáról is.

Hartai Ferenc kiemelte: annál a munkáltatónál, ahol a foglalkoztatottak száma legalább 50 fő, és a munkavédelmi képviselők müködnek, össz-munkáltatói szinten paritásos munkavédelmi testület müködik. Létrehozását a munkáltató és a munkavállalók közötti tanácskozás, döntés-előkészítés intézményes fórumának megteremtése indokolta, benne egyenlő létszámban vesznek részt a munkáltató és a munkavállaló képviselői.    

 

A konferencia második napján a szakszervezetek, a munkavédelemi érdekképviselők munkavédelemben történő részvétele, jogosítványai, s ezek háttere volt a témája Sörös István előadásának.

Ezt követően Pál Attila a munkavédelmi ellenőrzések szervezéséről, tervezéséről, levezetéséről, valamint a munkavédelmi ellenőrzések tervezéséhez és levezetéséhez szükséges iratokról, okmányokról, jegyzőkönyvekről, a visszaellenőrzés módszertanáról adott hasznos tanácsokat.

A témakör kiscsoportos formában történő feldolgozása után, a konferencia tapasztalatait Talabér Zoltán foglalta össze. A LIGA elnökségi tagja – egyebek mellett – elmondta: a tavalyi konferenciához képest idén mi, megjelent szakszervezeti tisztségviselők már a szakma mélységeibe is betekinthettünk, emellett hü képet kaphattunk a munkavédelmi törvény aktuális módosításairól, valamint az FRDÉSZ akciótervében megfogalmazott munkavédelmi ellenőrzésekre készülve is hasznos munícióhoz jutottunk.  

 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)
2024. 08. 29., 11:05
Tisztelt Tisztségviselők, Tagjaink! A hagyományoknak megfelelően 2024. szeptember14-én (09.00 – 19.00) a Fővárosi Állat- és Növénykertben kerül megrendezésre a HÉSZ családi napja. Az állatkert előírásai alapján a babajegy megvásárlása kötelező 2 éves korig, melyet szintén a HÉSZ-nél lehet igényelni. Az előzetes jegyrendelést a határozatokkal és a honlapon is megtalálható megrendelőlappal együtt a HÉSZ Központi Irodája részére (1581 Budapest, Pf. 65., E-mail: iroda@hsz.hu, Fax: 061/450-0347, HM: 261-77) kell eljuttatni legkésőbb 2024. szeptember 12-ig. A beléptetés a szokásos módon tisztségviselőink segítségével fog történni, a jegyeket előzetesen a HÉSZ központi irodájától, vagy a helyszínen lehet átvenni. A Fővárosi Állatkert főbejáratánál 2024. szeptember 14-én (szombaton) 09.00-13.00 között a HÉSZ központi iroda munkatársai - a főbejárat mellett - beléptető helyet fognak üzemeltetni, ahol vezető tisztségviselőink fogadják az érdeklődőket és itt lehet átvenni az előzetesen megrendelt belépőket is a fizetési (átutalás, határozat) igazolások ellenében. Megközelítés, parkolás: Tömegközlekedéssel: 1-es számú Millenniumi Földalattival történő utazás estén a Széchenyi Fürdő megállónál kell leszállni, majd néhány perces sétával lehet megközelíteni az Állatkert főbejáratát. Személygépkocsi esetén: Az Állatkert előtti útszakaszon a parkolás díj ellenében történik. Email: iroda@hsz.hu (másolatban lippai.csaba@hsz.hu) HM tel: 02 22/61-73 HM fax: 02 22/ 61-77 telefon: 06-1-450-0346 Lippai Csaba: 06-70-39-22-775
2024. 07. 05., 08:25
Megszületett a kétoldalú megállapodás a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet Között A hivatalos aláírási ceremóniára július 1-én 14:30-kor került sor a Honvédelmi Minisztérium Manfred Wörner termében.
2024. 07. 26., 09:48
2024.07.23-án Bazsik István elnök és Jakubik András érdekvédelmi ügyvivő tartott tájékoztatót Tatán
2024. 07. 15., 10:35
Az elmúlt napok ránk törő forrósága tette igazán népszerűvé a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet központi rendezvényét a Ceglédi Gyógyfürdő és Szabadidőközpont, valamint a hozzátartozó Aquaparki csúszdapark területén, immáron tizennyolcadik alkalommal.

  JETfly Magazin

A hajófedélzetre szánt típusok többségét direkt erre a speciális szerepkörre tervezik. Természetesen olyan helyzet is létezik, amikor a meglévő technikát alakítják át erre a cseppet se egyszerű feladatra.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.