Sikeres véradónapot tudhat maga mögött a Magyar Honvédség Székesfehérváron. 2008. március 19-én a Honvédszakszervezet együttműködésével 178 véradó jelent meg a Nagysándor József Laktanya Rendezvénytermében. 9 és 15 óra között nyújthattak karjukat a donorok annak érdekében, hogy segítsenek beteg és rászoruló embertársaikon. Adományuk pótolhatatlan, felbecsülhetetlen, mással nem helyettesíthető kincs, hiszen egy egység vérrel három életet menthetünk meg...
A Magyar Vöröskereszt 1939 óta vesz részt a térítésmentes véradás szervezésében. A biztonságos hazai vérellátáshoz évente 500.000 egység vérre van szükség. Ehhez évente közel félmillió önkéntes embertársunk váradományát, önzetlen segítségét várjuk. A Vöröskereszt munkáját, a véradónapok szervezését donortoborzó tervek alapján, a heti egyenletes vérellátás biztosításának figyelembevételével végzi. Fontos az együttmüködés a településeken müködő vállalatokkal, intézményekkel, kereskedelmi egységekkel.
Székesfehérváron a Magyar Honvédségnél az elmúlt évben négy alkalommal szerveztünk véradást, melyeken összesen 509 véradó vett részt. Ez átlagban 128 véradót jelent. A számok ismeretében is kiemelkedő az az összefogás, mely az idei márciusi rendezvényen megmutatkozott. A számok magukért beszélnek, a mögötte rejlő munka köszönetet érdemel.
Véradó lehet minden 18 és 65 év közötti egészséges, felnőtt ember. A férfiak évente akár 5-ször, a nők maximum 3-szor adhatnak vért. Két teljes véradás előtt legkevesebb 56 napnak kell eltelnie. Az adatok felvételéhez szükséges okmányok: fényképes igazolvány (személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél) és TAJ kártya.
A véradónak a helyszínen nyilatkoznia kell arról, hogy vérét arról, hogy vérét alkalmasnak tartja arra, hogy a betegek megkapják gyógyítás céljából. A kérdőív a donor életvitelére, betegségeire, gyógyszerszedési szokásaira kérdez.
A laboratóriumi vizsgálat során a vér hemoglobin (vérfesték) koncentrációját mérik, valamint első véradóknál meghatározzák a vércsoportot.
A véradásra való alkalmasságot mindig orvos dönti el, a leendő véradó részletes kikérdezése – korábbi és jelenlegi betegségeiről, egészségi állapotáról – és vérnyomásmérés után.
Alkalmanként 450 ml és még három kémcsőnyi vér levételére kerül sor. A vérvétel steril, egyszer használatos zsákba történik és ideális esetben 5-10 percig tart.
A véradás után célszerü 5-10 percet pihenni és fél liter folyadékot még a véradás helyszínén elfogyasztani.
A véradás önkéntes és térítésmentes, azonban a véradókat 500,- Ft értékben étkezési utalvány illeti meg, melyen tetszőlegesen vásárolható élelmiszer közel tízezer beváltó helyen.
A 2008. évi tervek szerint június-, szeptember- és december közepén szervezünk a laktanyában véradónapot, melyről a szokásos módokon értesülhetnek a véradók.
A tájékoztatásban, népszerüsítésben, szervezésben nyújtott segítségért köszönetünket szeretnénk kifejezni az illetékes parancsnokoknak, egészségügyi dolgozóknak, a Honvéd Szakszervezetnek, a vérükért pedig minden véradónak.
Munkájukhoz sok sikert, jó egészséget kívánok:
Fülöpné Óvári Edit, a véradás megyei szakmai vezetője