A magyar békefenntartók emlékművét május 27-én a Pákozdi Mészeg-hegyen katonai tiszteletadás mellett avatták fel. A széleskörű társadalmi összefogás eredményeként létrejövő emlékmű avatására a magyar békefenntartók napján került sor. Az emlékművet megkoszorúzta Mészáros Géza Hosz elnök is…
A három évvel ezelőtti alapkő letétele után a Honvédszakszervezet alapszervezetei csatlakoztak a társadalmi összefogáshoz és több százezer forintos anyagi támogatást nyújtottak az emlékmü megépítéséhez. A Hosz aktivistái figyelemmel kisérték az emlékmü felállításának mozzanatait és társadalmi munkájukkal hozzájárultak az építéséhez. 2007-re elkészült a hősi halottak neveit tartalmazó csiszolt sötét gránittömb, mára pedig az Hajagos Károly alkotása elnyerte végső formáját.
A Hosz tisztségviselői közül a május 27-i avatáson részt vett Mészáros Géza elnök, Nagy Károly nyugat-magyarországi területi ügyvivő, Tóvári Róbert és Czövek János titkárok.
Az ünnepi beszédet dr. Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára tartotta aki felidézte a magyar békefenntartás jelentősebb állomásait, az 1897-es krétai szerepvállalástól napjainkig. Majd áttérve napjaink békefenntartó katonáira megállapította, hogy három földrészen 13 országban teljesítenek szolgálatot hozzájárulva nemzetközi bizalom és biztonság erősödéséhez. A nemzetközi békefenntartás, a válságkezelés a Magyar Honvédség fontos feladata lett ezen a területen országunk középhatalommá vált.
Warvasovszky Tihamér Székesfehérvár polgármestere a pákozdi katonai emlékhely létrejöttének körülményeiről szólt. Elmondta, hogy a most felavatandó emlékmü méltó módon egészíti ki az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeit bemutató kiállítást, valamint a Don-kanyarnál 1943-ban elesettek tiszteletére emelt kápolnát.
Az ünnepi beszédek után az emlékmü felavatására a nemzeti színü szalag átvágását került sor, melyet dr. Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, Tömböl László mérnök altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, Juhász István vezérőrnagy, a HM hadmüveleti és kiképzési főosztály vezetője, továbbá Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere végeztek el.
Az emlékmüvet megkoszorúzták az állami és társadalmi szervezetek jelenlévő tagjai, valamint virágot helyeztek el a hősi halált halt katonák hozzátartozói.