A LIGA szakszervezetek nagy hangsúlyt fektet a szakszervezeti tisztségviselők képzésére. Szeptemberben az érdekérvényesítéssel kapcsolatos teendőket tűzte zászlóshajójára a konföderáció - Kozák László vezette - oktatási osztálya. A szeptember 4-5-i nyíregyháza-sóstói, majd a szeptember 11-12-i hajósi - Gaskó István LIGA elnök aktív közreműködésével lezajlott - kurzuson szakszervezetünk tisztségviselői: dr. Ujfaludi Zoltán főtitkár, Jakubik András kelet-magyarországi területi ügyvivő, Szijártó Zsolt és Földesi András alapszervezeti vezetők is tevékenyen részt vettek...
Továbbképzésen a szakszervezetek nyomásgyakorló eszközeit, valamint külső támogatási lehetőségeit sajátították el a közremüködő tisztségviselők.
A tanfolyamon jelenlévő Gaskó István LIGA elnök - egyebek mellett - elmondta: a magas szintü érdekérvényesítő képesség elérése érdekében képzett szakszervezeti tisztségviselőkre van szükség. Ez azért is fontos, mert a kelet-közép-európai országok között a magyar munkavállalók állnak a legkiszolgáltatottabb helyzetben, már a szlovákiai minimálbér is magasabb a hazainál. Fontos tehát a magyar munkavállalók érdekérvényesítő-képességét növelni. A LIGA úgy döntött, hogy ezt minden eszközzel – így egy fontos elemként, a sztrájkról fontos tudnivalók elsajátításával is – támogatja. Az őszi események legszembetünőbb eseménye a szolidaritás hiánya volt. A társadalom atomizáltsága rányomta a bélyegét az elmúlt időszak szakszervezeti törekvéseire, demonstrációira. A sztrájk az egyik legkomolyabb konfliktus. Nem szabad magukra hagyni az embereket, minél kisebb a résztvevők száma, annál nagyobb a teher. Minél többen veszünk részt a sztrájkban, annál jobban megoszlik a felelősség, a teher már nem is olyan elviselhetetlen az egyén számára. Akik nem sztrájkolhatnak, így a fegyveres és a rendvédelmi dolgozóknak is nagy szükségük van a bátorság mellett a támogatókra, az értük is szolidaritást vállalókra. Másokért felelősséget vállalni sokkal súlyosabb tett, mint saját magunkért kiállni.
A gyakorlati elemekkel is gazdagított kurzuson sok hasznos információt kaptak tisztségviselőink. A szerepjátékok során a fegyveres és rendvédelmi dolgozók a munkáltatókat, a versenyszférás kollégák pedig a magasabb béreket és a szélesebb körü szociális juttatásokat követelő munkavállalókat, a helyi szakszervezeti tagságot képviselték. A többfordulós tárgyalások során a kolektív munkaügyi vitáról, a koordinációs bizottság felállításáról, a helyi média értesítéséről, valamint a nyomásgyakorló eszközök használatáról is szó esett.
A tanfolyam lehetőséget adott arra is, hogy tisztségviselőink kötetlenül beszélgessenek a LIGA szakértőivel és a konföderáció elnökével, Gaskó Istvánnal is.