A magyar játékszabályok szerint dolgozik és magyar törvények szerint lett bejegyezve a tizenkét állam űrhajósait tömörítő A ,,Világűr a Föld jövőjéért” nevű nemzetközi űrhajós alapítvány. ,,Ennyi embert összefogni a közös érdek, a közös cél miatt - pestiesen szólva: nem semmi, ez gyakorlatilag a második űrrepülésem\" - mondja a névnapját beszélgetésünkkor, hatvanadik születésnapját pedig a közelmúltban ünneplő Farkas Bertalan. A nyugállományú dandártábornok űrhajósunktól azt is megtudtuk, hogy az Alapítványnak szakszervezeti vonatkozása is van, hiszen a Hosz által alapított Egység 2002 Kft.-nek is otthont adó FRDÉSZ székházban kapott helyet...
- Tábornok Úr! Mi köti le jelenleg az energiáit?
- A következő időszakban rengeteg külföldi meghívásnak kell, hogy eleget tegyek. Szeptemberben Szlovákiában és Belgiumban is előadást tartok a főiskolákon és egyetemeken, októberben pedig a Nemzetközi Ürhajósszövetség kongresszusa lesz Prágában. Idén ezek mellett még oroszországi, kazah és egy egyesült-államokbeli utazás is előttem áll. Nehéz ezt kimondani, de amikor elhagyom Magyarországot, akkor érzem igazán, hogy kicsoda vagyok, illetve, hogy mit értem el. A hatalmon lévő kormányok hovatartozásától függetlenül hihetetlen tisztelettel és szeretettel fogadnak mindenütt.
- Emellett Ön a reklámembere a ,,Katonák Munkaerő-piaci Re-integrációjának Képzési Programja" nevü norvég projektnek is…
- Valóban felkért a projektmenedzsment, hogy dolgozzunk együtt, hogy legyek én a projektarc. Amikor ez megtörtént, az jutott eszembe, mennyire hihetetlenül büszke vagyok, hogy bármerre is jártam, mindenhol nagyra becsülték és végtelenül tisztelték a Magyar Honvédségtől kikerült embereket. Megbízható és korrekt személyiségeknek tartanak bennünket, nyugállományú katonákat.
Szerintem a rendszerből kikerülők át- és továbbképzése nagyszerü feladat. Az elképzelés tökéletes és biztos vagyok abban, hogy ez a magyar-norvég kapcsolat is lehetőséget ad arra, hogy értelmes és okos érvekkel megmagyarázzuk, hogy miért is jó ez, miért is kell kihasználni ezt a kihagyhatatlan lehetőséget. Biztos vagyok benne, hogy – ez után a hihetetlenül nagymérvü változás, amit haderő-átalakításnak neveztek – a Szombathelytől Békéscsabáig kikerülő katonák számára is egy nagyszerü lehetőséget tud biztosítani ez a projekt. Nem mindegy ugyanis sem a család, sem a gyerekek, sem az unokák számára, hogy a nagypapa mit tud letenni az asztalra, mennyiben tud hozzájárulni a család költségvetséhez.
- Névnapján beszélgetünk, nemrég volt 60 esztendős. Honlapunk olvasói nevében is gratulálunk!
- Szívből köszönöm. Hihetetlenül sokan, barátok és ismeretlenek egyaránt köszöntöttek a hatvanadik születésnapomon. Csillagváros parancsnoka, az amerikai kollégák, természetesen az egykori társ, Kubászov, szóval rengetegen felhívtak, de nagyon sokan itt is voltak, személyesen is felköszöntöttek a születésnapomon. Égtek a vonalak – ez pedig nagyon jól esik, hogy az embert nem felejtik el.
Az interjú során Farkas Bertalan beszélt még a Honvédszakszervezethez füződő viszonyáról, valamint ürrepülésének közelgő jubileumáról is.
Az interjú teljes szövegét a szeptemberi Egység újságban olvashatják - a szerk.