Először ülésezett 2011-ben a Katonaszövetségek Európai Szervezete (Euromil) ügyvezető elnöksége január 12-én, Brüsszelben. Az ülés aktualitását elsősorban az adta, hogy 2011 májusában lesz az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) kongresszusa, amely dönt többek között arról is, hogy felveszi-e soraiba az Euromil-t, mint európai szakmai szövetséget. A mai napra a csatlakozásnak minden akadálya elhárult, így az ügyvezető elnökség felhatalmazása alapján Emmanuel Jacob elnök a napokban elküldi John Monksnak a csatlakozási szándéknyilatkozatot. Az Euromil az ETUC tagságával egy jelentős lépést tesz abba az irányba, hogy a jövőben az Európai Unió hivatalos tárgyalópartnere lehessen az európai katonák vonatkozásában...
Az elnöki tájékoztatóban elhangzott, hogy a szakszervezetek helyzete általában, ezen belül is a katonai érdekvédelmi szervezetek helyzete – a romló gazdasági-költségvetési helyzet miatt - jelentősen megnehezedett az elmúlt évben, és ez a tendencia folytatódni látszik 2011-ben is. „Ebben a helyzetben az érdekvédelmi szervezeteknek össze kell fogniuk, egyesiteni kell erőfeszitéseiket, s ha kell személyi és anyagi erőforrásaikkal is támogatniuk kell egymást”- hangsúlyozta Emmanuel Jacob. Jó példa erre a holland katonai és rendőrszakszervezet összefogása, akik integrálták központi irodájukat, és a jövőben a vezető testületek egyesülése sem kizárt. Bernhard Gertz alelnök azt hangsúlyozta, hogy bár a német szakszervezetek között sok vita van a mindennapokban, ugyanakkor egy emberként állnak ki minden olyan törekvéssel szemben, amikor alapvető jogaikat korlátozni akarják, vagy a gazdasági ellehetetlenítésükkel próbálkoznak. Ezt követően minden ügyvezető elnökségi tag beszélt a hazai eseményekröl.
E sorok írója röviden tájékoztatta az ülés résztvevőit a rendkivüli kongresszus óta történtekről. Jelezte az EUROMIL vezetőinek, hogy részletes beszámolót az áprilisi stockholmi elnökségi ülésre készülő nemzeti jelentésben ad majd a Hosz, ahol jelen lesz a szervezet új elnöke, Czövek János is. Emmanuel Jacob szerint a magyar tagszervezetnek ki kell használnia, hogy az EU soros elnöki tisztet Magyarország tölti be ebben a félévben. Gerhard Ahlbrecht fötitkár beszámolójában kitért az őszi elnökségi ülés óta történt jelentősebb eseményekre, külön kiemelve a novemberben Berlinben rendezett biztonságpolitikai konferenciát és a NATO Parlamenti Közgyülését, amelyeken sikeres lobbitevékenyseget folytattak az EUROMIL tisztségviselői. Beszélt a berlini tagszervezési konferenciáról is, amelyet a resztvevőkkel egyetemben hasznosnak és sikeresnek, ezért a jövőben folytatandónak itélt meg. (A Hosz-tól Kiss Csaba és Kis Antal vettek részt rajta.) Érdekes fejleménykeént említette a balkáni térségben tapasztalható pozitív folyamatokat, hiszen amellett, hogy Szlovéniában katonai szakszervezet alakult, Albániában és Szerbiában is nagy az érdeklődés a katonai érdekvédelem iránt, és ma már az állami szervek sem olyan elzárkozóak, mint korábban.
Az ügyvezetés áttekintette az egyesülési jogért küzdő érdekvédelmi szervezetek (főleg a mediterrán régió) helyzetet. Antonio Coelho (ANS, Portugália) szerint nagyon nehéz helyzetben vannak a térség szervezetei, hiszen bármilyen minimális előrelépésért hónapokat, sőt sokszor éveket kell küzdeniük. Nem adják fel, biztosak benne, hogy összefogva és egymást támogatva előbb-utóbb sikerül áttörést elérniük. Ezután Danis Granville kincstárnok számolt be a szervezet pénzügyeiröl. A kincstárnok szerint a könyvelési adatokat figyelembe véve pozitív eredménnyel zárul majd az előző év, így áprilisban az elnökségnek a zárszámadással egyidőben döntenie kell a maradvány felhasználásáról, vagy tartalékolásáról is.
Timo Lange kommunikációs munkatárs az új kommunikációs stratégia tervezetét ismertette, majd bemutatta a hamarosan megújuló EUROMIL honlapot, amely nemcsak felhasználóbarátabb, hanem sokkal informativabb is lesz.
A következökben tagfelveteli kérelmekről, személyi kérdésekről tárgyalt az ügyvezető elnökség, végül az áprilisi elnökségi üléssel kapcsolatos utolsó előkészitő lépésekről (például a megrendezendő workshopokrol) született döntés. Az elnökségi ülésen megrendezendő konferenciák egyik fő témája a katonai nyugellátások jogszabályi háttere és jelenlegi helyzete lesz. Az októberben Erdőbényén megrendezett V-4 konferencia sikerének köszönhetően a magyar szolgálati nyugellátás rendszere is a konferencia napirendjén szerepel(het) majd egy előadás erejéig, ha élni kivánunk a lehetőseggel.
Az egyebekben Antonio Coelho előterjesztésére tárgyalt a testület a közelmúltban nyilvánosságra hozott „NATO altiszti sratégia és irányvonal javaslat” c. anyagról és egyéb kérdésekről.
Az ügyvezető elnökség legközelebb április 14-én, közvetlenül az elnökség előtt ül össze Stockholmban.