szechenyi-terv-plusz
2025. 01. 22. szerda
Artúr, Vince
: 412 Ft   : 398 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Levél dr. Orbán Viktor miniszterelnöknek

Hosz  |  2011. 03. 10., 18:03

A fegyveres és rendvédelmi szféra 14 szakszervezete közös levelet és nyilatkozatot írt dr. Orbán Viktor Miniszterelnöknek. A hivatásos állományúak tervezett szolgálati nyugdíjváltoztatása ügyében fogalmazott - az alábbiakban olvasható - dokumentumot a Honvédszakszervezet részéről Czövek János elnök látta el kézjegyével...

dr. Orbán Viktor Miniszterelnök Úrrészére

Magyar Köztársaság

Budapest

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

A Magyar Köztársaság fegyveres- és rendvédelmi szféra reprezentatív érdekképviseletei megdöbbenéssel értesültek a Kormány legújabb megszorító intézkedéséről, mely a szféra utolsó kedvezményét hivatott megszüntetni. Különösen sérelmesnek tartjuk, hogy a kormányzati bejelentés vélhetően a nemhogy az érdekképviseletekkel való egyeztetés, de a szakminisztériumokkal való konzultáció nélkül született meg, ami még jobban elbizonytalanítja a hivatásos állományt

Sajnálatosnak tartjuk, hogy az elmúlt időszak fegyveres- és rendvédelmi szférát sújtó megszorításait a jelenlegi kormány folytatni kívánja anélkül, hogy életpályát nyújtana a kollégák számára, mindezt teszi társadalmi egyeztetés nélkül, annak ellenére, hogy a közhivatalokban kifüggesztésre került a Nemzeti Együttmüködés Nyilatkozat, mely deklarálja a rendet, mint a közös jövő tartóoszlopát.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Figyelmébe ajánljuk a szolgálati törvények (Hjt. és Hszt.) bevezető rendelkezéseit:

„A Magyar Köztársaság függetlenségének, alkotmányos rendjének, valamint a lakosság és az ország anyagi javainak védelmét ellátó szervek hivatásos állományától az állam tántoríthatatlan hüséget, bátor helytállást követel. A hivatásos állomány tagjai a törvények és más jogszabályok, valamint a nemzetközi jog előírásainak megfelelően, a fegyveres szervek feladataihoz igazodó szakmai ismeretek birtokában különleges közszolgálatot teljesítenek. Az Országgyülés – elismerve a hivatásos szolgálattal járó nagyobb áldozatvállalást, és az azzal arányban álló erkölcsi és anyagi megbecsülés indokoltságát – a fegyveres szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról a következő törvényt alkotja(…)” (1996.évi XLIII. törvény - Hszt.)

„A Magyar Köztársaság területi épségének, függetlenségének, alkotmányos rendjének, valamint a lakosság és az ország anyagi javainak védelmét, illetve a nemzetközi szerződésekből eredő kollektív feladatokat ellátó Magyar Honvédség katonáitól az állam tántoríthatatlan hüséget, magas fokú készenlétet és fegyelmet, valamint bátor helytállást követel. A katonák a törvények és más jogszabályok, valamint a nemzetközi jog előírásainak megfelelően, a Magyar Honvédség feladataihoz igazodó szakmai ismeretek birtokában sajátos közszolgálatot teljesítenek. Az Országgyülés - elismerve a katonai szolgálattal járó legnagyobb áldozatvállalást és az azzal arányban álló erkölcsi és anyagi megbecsülés indokoltságát - a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses, valamint önkéntes tartalékos állományú katonáinak jogállásáról a következő törvényt alkotja” (2001.évi XCV.törvény - Hjt.) Feladatát a Magyar Honvédség katonája élete feláldozása árán is köteles teljesíteni.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

A rend fogalmába beletartozik a külső ellenség elleni védelem, a belső bünözés elleni fellépés, a katasztrófa helyzet elhárítása, és az ország gazdasági rendjének biztosítása, melyet jelenleg a polgári és katonai nemzetbiztonsági szolgálatok, a honvédség, a rendőrség, a büntetés-végrehajtás, a tüzoltóság, a polgári védelem és a vám- és pénzügyőri hivatásos állomány biztosítja. A hivatásos állomány napi áldozatos munkáját jelenleg pusztán csak a hazaszeretet és a Magyar Köztársaság állampolgárai iránt érzett elkötelezettség motiválja, hiszen az egymást követő kormányok e testületek tagjainak teljesítményét a fokozatos elvonásokkal „honorálja”. A törvény rendelkezéseitől (is) eltérően nem érvényesül sem a fokozott erkölcsi, sem pedig az anyagi biztonság és megbecsülés.

2009-ben megszünt a 13. havi külön juttatás, az ezt követő években annak kompenzációja is, jelentősen csökkent a béren kívüli juttatások köre és összege, korlátozták és csökkentették az egészségügyi szabadság után járó távolléti díj összegét, szigorodtak a nyugdíjba vonulás szabályai, bevezették a csökkentett nyugdíj intézményét, mint a FÜV alkalmatlanság, mint az átszervezés miatti nyugdíjba vonulás esetén. A különböző nyugdíjjal kapcsolatos bejelentések folyamatosan megtizedelték az állományt, annak ellenére, hogy az érdekképviseletek folyamatosan jelezték az ezzel kapcsolatos negatív hatásokat. Érdekképviseleteink nem tudnak elfogadni olyan nyugállománnyal kapcsolatos változásokat, melyek a már rendszerben lévő kollegáinkat negatívan érintik. 

Felszültséget keltenek az állomány körében azok a kiszivárogtatások, amelyek arról szólnak, hogy a nyugdíjba vonulás lehetőségét a kormány soron kívüli intézkedésekkel kívánja megakadályozni, ami csak tovább növeli az egyébként is felfokozott bizonytalanságot. Ez sokkolóként hat azon vezetői és beosztotti állományra, akik már rendelkeznek a szolgálati nyugdíjjogosultsággal, de bízva a korábbi ígéretekben mégis tovább teljesítik szolgálati feladataikat.

Elutasítjuk azt a kormányzati magatartást, mely a kormánytisztviselőket a belátható életpálya helyett az indoklás nélküli elbocsátással, a hivatásosok esetében pedig a nyugdíj kedvezmény megvonásával díjazza.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

A fegyveres és rendvédelmi szervezetek érdekképviseleti szervezetei a szolgálati nyugdíj tervezett változtatásával kapcsolatban az alábbi közös nyilatkozatot fogadták el:

KÖZÖS NYILATKOZATA fegyveres és rendvédelmi szféra nyilatkozatot aláíró érdekképviseleti szervezetei az alábbi egységes és közös nyilatkozatot teszik a ,,Széll Kálmán Tervben” deklarált szolgálati nyugdíjrendszer átalakítására vonatkozó kormányzati szándékkal kapcsolatban:    A nyilatkozatot aláíró érdekképviseletek ragaszkodnak ahhoz, hogy a szolgálati nyugdíjrendszer változásai a jelenleg is szolgálatot teljesítőket ne érintsék, ők a jelenlegi törvényi feltételekkel vonulhassanak nyugdíjba.   A nyilatkozatot aláíró érdekképviseletek egy új életpályarendszer elfogadásával egy időben készek az újonnan felszerelőkre vonatkozóan, érdemi tárgyalásokat folytatni a szolgálati nyugdíjrendszer átalakításáról.A jövőben felszerelőkre vonatkozóan tárgyalási alapnak tekintjük a következőket:1. A szolgálati jogviszony felső határa a társadalombiztosítási nyugdíjkorhatártól 5 évvel alacsonyabb életkorban legyen meghatározva. Ennek elérésétől szolgálati nyugdíjat kell folyósítani.2. Szolgálati járadékra (amely megegyezne a jelenlegi szolgálati nyugdíj összegével) 50. életévét betöltött hivatásos állományú lenne jogosult.3. A hivatásos állományú 50 év felett választhatná a szolgálati járadékot, vagy azt, hogy tovább teljesít szolgálatot az 1. pontban meghatározottak eléréséig.

Budapest, 2011. március 10.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.