Január elsején lépett hatályba a korhatár előtti nyugdíjak megszűnéséről, a korhatár előtti öregségi ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló /2011. évi CLXVII./ törvény. Ennek következtében több mint 7000 nyugállomány hivatásos katona veszítette el jogszerűen megszerzett nyugdíját, nyugállományú státuszát. A Katonák a Törvényességért és a Jogbiztonságért Közhasznú Alapítvány szervezésében eddig közel 1900 nyugállományú katona fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához, kinyilvánítva ezzel, hogy nem hajlandó csendben tudomásul venni ezen megalázó és a civilizált világban példátlan kormányzati döntés következményeit...
Miután a szervezett demonstrációk nem jártak eredménnyel, az érintettek csak abban bízhatnak, hogy a kormány a strasbourgi bíróság döntése következtében lesz kénytelen kárpótolni az elszenvedett veszteségeket és helyreállítania a korábbi jogszerü állapotot. A beadványokat két lépcsőben 2011 decemberében és 2012 júniusában nyújtotta be az alapítvány. A bíróság hivatala – mellyel rendszeres kapcsolatot tartanak a Katonákért Alapítvány munkatársai – regisztrálta a beadványokat.
Az alapítvány által felkért jogászok álláspontja szerint erre az ügyre nem vonatkozik a június 30-ai végső benyújtási határidő, mivel minden egyes „nyugdíj” csökkentett mértékü kifizetésekor jogsértés történik. Ennek alapján az alapítvány kuratóriuma vizsgálni fogja, hogy vállalja-e a hozzá fordulók megbízásából beadványok további benyújtását.
A jogászok foglalkoztak a tényleges szolgálati állományúakkal szembeni emberi jogi jogsértés kérdéskörével is. Sajnálatos módon arra a döntésre jutottak, hogy a siker esélyével az ő esetükben nem fordulhatunk a strasbourgi bírósághoz. A Helsinki Bizottság munkatársának segítségével elkészültek azok az alkotmányjogi panaszok, amelyeket két érintett / egy nyugállományú és egy tényleges állományú katona / képviseletében az alapítvány jogi képviselője benyújtotta a Magyar Alkotmánybíróságnak. Jogászok véleménye szerint a strasbourgi bíróság előtti eljárás a benyújtástól számítva 1,5 - 2 évig tarthat. Ebben az időszakban a beadványt benyújtókat az alapítvány a web-oldalán, illetve e-mailben tájékoztatni fogja az eljárás eseményeiről.