Ez az emlékoszlop és a nemzeti lobogó legyen figyelmeztető jel arra nézve, hogy miként tudjuk elkerülni azokat a nemzeti sorscsapásokat, amelyeket a múltban elszenvedtünk – hangsúlyozta dr. Benkő Tibor vezérezredes Pákozdon, január 12-én. Az eseményen részt vett Czövek János Hosz elnök és Dr. Hajós Dezső szolgáltatás- és tagszervező...
A nemzeti emlékhelyet jelölő, Zsigmond Attila tervei alapján készült emlékoszlopot és nemzeti lobogót avattak a 2. magyar hadsereg doni katasztrófájának 70. évfordulóján, a pákozdi Katonai Emlékparkban. Avatóbeszédében Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke kiemelte: a sztélé hüen jelképezi e katonai emlékpark, nemzeti emlékhely szerepét a nemzet sorsában. „Irányt mutat számunkra a nemzeti emlékhely. Jelképezi azt az utat, amelyet a magyar nép és a Magyar Honvédség az elmúlt csaknem százhatvanöt évben végigjárt. A haderő itt, Pákozdon az első győztes csatájával hirdette: itt vagyok, megszülettem, érted vagyok, Magyarország” – fogalmazott Benkő Tibor.A doni katasztrófáról szólva a vezérezredes aláhúzta: a mai napon emlékeznünk kell „a honvédsereg Mohácsára”, a Don-kanyar katasztrófájára. Emlékeztetett mindenkit: a katonák bátorsággal, hősiességgel és helytállással teljesítették feladatukat. Hozzátette: nem szabad összemosnunk az akkori politikai szándékot a frontra küldött katonák akaratával.
L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára szerint azért emelték a nemzeti emlékhelyek sorába a katonai emlékparkot, mert a nemzet fogalma és a honvédelem fogalma egymástól elválaszthatatlan. „Ennek az emlékhelynek a honvédelem fogalma mellett a hazaszeretet is fontos hívószava” – közölte az államtitkár.Szakály Sándor hadtörténész köszöntőjében elmondta: a Kárpát-medencében 1100 éve él egy nemzet, amelynek kötelessége nemzeti múltjára emlékezni, és kötelessége mindazokról megemlékezni, akik tettek arról, hogy a következő 1100 évben is éljen nemzet e földön. „Sokan megirigyelhetnék ezt a nemzeti múltat. Jelképezze a nemzeti összetartozást ez a nemzeti emlékhely is” – füzte hozzá.
A fotók Dr. Hajós Dezső felvételeiA sztélét Vargha Tamás, a HM parlamenti államtitkára, Benkő Tibor vezérezredes, L. Simon László és Szakály Sándor leplezte le.