A Honvédelmi Minisztériummal folytatott szakértői egyeztetés részeként 2014. március 05-én a Hosz központi irodában az alapszervezeti vezetők és tisztségviselők részvételével érdekképviseleti továbbképzést és fórumot rendeztek, melyen részt vett Balázsik Zsófia Héf titkár is.
Az eseményen résztvevők közvetlenül azoktól a szakemberektől kaphattak részletes tájékoztatás a különböző témákban, akik a döntés előkészítés és végrehajtás folyamatában a szabályalkotásért és folyamatszabályozásért felelősek. A terveknek megfelelően elsőként dr. Ecsedi László őrgy. a HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály osztályvezető helyettese a lakhatás kérdéseivel kapcsolatos előadást és fórumot tartott.
A nagy érdeklődésre számáttartó előadás nem csak a szolgálati lakásértékesítési program végrehajtásának helyzetét és további folyamatát tekintette át, hanem a lakhatás-támogatási rendszer új szabályait is ismertette. Információként hangzott el, hogy a szolgálati lakás értékesítési program a terveknek megfelelően halad. A vételi szándékukat jelzők számára pedig több pénzintézet is kész kedvező feltételekkel hitelt biztosítani. Ebben a folyamatba az első lépést a szolgálati lakásban jelenleg lakó bérlőnek kell megtennie. A beadott vásárlási szándék nyilatkozat alapján indulhat el a folyamat.
A továbbképzés programjának megfelelően Kovács Tamás a HM Humánpolitikai Főosztály főosztályvezetője a katonai életpályamodell bevezetéséről tartott előadást és fórumot. Ennek részeként ismertette a közelmúltban bevezetett életpálya modell főbb elemeit. Megvilágította a fegyveres és rendvédelmi szektor karrier modelljei között átjárási lehetőséget és annak mérését segítő „munkamagatartás” elemet, mely az egyes pályák eltérő sajátosságai mellett is megteremti az egységes mérési és megítélési lehetőséget. A teljesítmény mérés egyes eleminek a bevezetésével majd mód nyílik az objektív szakmai rangsorok felállítására, mely a későbbiek során az előmenetel alapjává válik. A tervek szerint a bevezetett életpálya modell és annak részét képező teljesítmény értékelés 2017-re válik a folyamatszabályozás szempontjából is véglegessé. Az addig terjedő időszakban nem csak azoknak kell megtanulni a rendszer különböző elemeit, akit értékelnek, hanem az értékelőnek is ki kell állnia a gyakorlat próbáját. Ezek alatt az évek alatt folyamatosan monitorozza, majd a Főosztály az életpálya modell, mint rendszer müködését és szükség esetén a szabályok változtatására tesz javaslatot illetve a szereplők képzésével segíti annak jobb müködését.
A szakértői program dr. Szekendi Gyöngyvér a HM Jogi Főosztály főosztályvezető helyettesének az új Hjt.-vel kapcsolatos előadásával illetve fórumával zárult. A Hjt. életbelépésével az a nagyon fontos feltétel tudott megvalósulni, hogy törvényi szabályozásban is elismerésre kerültek a katonai szolgálat más közszolgálattól eltérő specifikumai. Rendszer szempontból pedig a jogi szabályozottság tekintetében illeszkedik a közszféra három alapvető törvénye a Hjt-Hszt-Kttv hangzott el az előadás során. A részlet szabályozás kérdései kapcsán felmerültek az egységes jogértelmezés hiánya miatt jelentkező problémák. Ezért fordulhat az elő, hogy ugyan azt a jogszabályt másként értelmezik a gyakorlatban az egyik katonai egységnél, mint a másiknál. Ennek feltérképezéséhez a későbbiek során is igénybe kívánja venni a Jogi Főosztály a Honvédszakszervezet segítségét és információs rendszerét. A feltett kérdések érintették a munkaköri szünet-szolgálati idő ehhez kapcsolódóan a munkába történő utazás munkaidőként történő beszámíthatóságát, melynek gyakorlatát ma munkabizottság vizsgálja. A 24 órás szolgálat munkaidőként történő elszámolásánál, az is kérdés volt, hogy a szolgálat felvételével illetve leadásával eltöltött többlet idő miként számolható el. A Hosz központban szakértők részvételével megtartott továbbképzés, nagyon fontos állomása a katonákért végzett érdekegyeztetési folyamatnak.
Fotó és szöveg: Dr. Hajós Dezső