A Fiatalok Ligája hagyományos nyári táborát-képzését sokan várják évről évre: mi sem szebb bizonyíték erre, minthogy idén is nagyon sokan voltunk, ezúttal Kápolnásnyéken. És végre megtört az átok! Idén nem esett az eső, bár a várva várt strandidő is elmaradt, ugyanakkor ez maximum a szakmai program után hiányzott nekünk.
Minden évben újra meg újra rácsodálkozunk, mekkora érték, hogy ennyi lelkes aktivista dolgozik azon, hogy a fiatalokat bevonják a szakszervezetekbe, és így segítsék e szervezetek hatékony müködését. Egymás munkájának a megismerése éppolyan fontos eleme volt a programnak, mint a szakmai rész, ahol jogi, nemzetközi, és hazai ifjúságpolitikai ügyeket tekintettünk át.
Dr. Szilágyi Veronika, a Fiatalok Ligája elnöke, a LIGA Szakszervezetek ifjúsági ügyekért felelős elnökségi tagja volt idén is a program lelke, ő mutatta be a Fiatalok Ligája munkáját, múltját, és mindent, amit a bizottságról tudni kell. A jelenlévő tagszervezetek is bemutatkoztak, először játékos csapatmunka formájában, majd szakmai előadással. Voltak olyan lelkes résztvevők is, akik egyedül képviselték a szervezetüket, ők is szívesen válaszoltak minden kérdésre, amikor a szakszervezetük életéről volt szó egy olyan feladat keretében, ahol a pozitívumokat és a fejlesztendő oldalakat is ki lehetett emelni. Mindezek nagyon hasznosak és érdekesek voltak, hiszen valóban ritkán adódik alkalom, hogy első kézből értesüljünk egymás munkájáról, vagy adott esetben segíthessünk egymásnak, tanácsokat adhassunk.Mózes Tibor, a LIGA szervezési osztályvezetője a szervezésről beszélt, amit minden évben fontosnak tartunk hangsúlyozni. A szervezéssel foglalkozó aktivisták elmondták, hogy nagyon sok empátia, türelem és emberismeret szükséges ahhoz, hogy meg tudja mutatni a szervező a munkavállalónak, hogy miért jó, ha egy szakszervezethez tartozik. Mózes Tibor előadásában szakmai érveket is felhozott, és ismertette a LIGA megállapodásait, melyek azt tükrözik, hogy egy erős, tenni vágyó szakszervezethez, illetve konföderációhoz valóban érdemes tartozni, mert csak így lehet eredményeket elérni. Hangonyi Adrienn nemzetközi koordinátor a LIGA nemzetközi tevékenységéről beszélt, hogyan kapcsolódunk Európához és a világhoz, mit tudunk mi adni, és mit tanulhatunk. Labancz Eszter, bizottsági referens pedig az Ifjúsági Garancia Program jelenlegi állását ismertette, mely egyelőre sajnos nem sok eredményt hozott Magyarországon.Alkalmunk nyílt a véleményünket is kifejteni és vitát folytatni két fontos kérdésben: vajon egy szakszervezeti tisztségviselőnek mennyire pontosan kell ismernie a Munka Törvénykönyvét, és hogy vajon a szakszervezetek kizárólag fiatalokkal újíthatók-e meg. A vélemények széles palettáját ismerhettük meg, amiből látszik, hogy tényleg megosztó kérdésekről van szó, de végül mindig sikerült konszenzust találni.
Dr. Szilágyi Veronika egy újabb előadásban kitért a munkajogra is, hiszen ha nem is mindenki gondolja úgy, hogy a Munka Törvénykönyvét pontosan kell ismernie egy aktivistának, azért az alapokkal, és a fontos változásokkal nem árt, ha a szakszervezeti emberek – és a munkavállalók úgy általában – tisztában vannak.A sürü program részeként arra is jutott még idő, hogy azon ötleteljünk, hogy az október 7-ei nemzetközi Tisztes Munka Világnapján milyen eseménnyel készüljünk.
A program zárásaként Gaskó István, a LIGA elnöke is meglátogatott bennünket, beszélt a szervezési feladatokról, emellett mód nyílt kötetlen beszélgetésre is.A szakmai program mellett szakítottunk időt némi kikapcsolódásra is, mely az esti beszélgetések, és közös buli mellett idén a sárkányhajó-csapatverseny volt a Velencei tavon.Az biztos, hogy sokan úgy érezzük: idén megismételtük azt, amiről már sokszor úgy gondoltuk, hogy nem lehet: felejthetetlen, minőségi időt tölthettünk együtt, sokat tanultunk, sokat fejlődtünk, és sok közös élményt is szereztünk.
Hivatkozás: liganet.hu