2024. 11. 14. csütörtök
Aliz
: 409 Ft   : 385 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A honvédelmi miniszter benyújtotta a katonai életpályamodell bevezetéséhez szükséges javaslatot

Hosz  |  2015. 03. 25., 08:36

Hende Csaba honvédelmi miniszter március 24-én, kedden benyújtotta az Országgyűlésnek az új katonai életpálya bevezetéséhez és az ahhoz kapcsolódó illetményfejlesztéshez szükséges törvényjavaslatot…

A tárcavezető tavaly október 27-én jelentette be, hogy a katonák 2015 júliusától átlagosan 30, majd 2019 januárjáig évenként 5-5, összességében átlagosan 50 százalékos illetményfejlesztést kapnak. A javaslat módosítja az előmenetel, az illetmény-megállapítás, a rendszeres illetménypótlék és a távolléti díj meghatározását, valamint bevezeti a honvédelmi illetményalap és a rendszeresített rendfokozat fogalmát.

Az előterjesztés szerint az alapilletmény szempontjából az állomány tagja által betölthető szolgálati beosztásokat a beosztás szerinti felelősség, a szervezeti hovatartozás és a vezetői jelleg alapján hét besorolási osztályba kell besorolni. Minden besorolási osztály az egyes rendszeresített rendfokozatok által meghatározott húsz-húsz besorolási kategóriából áll. A besorolási osztályokat, a besorolási kategóriákat, a rendszeresített rendfokozatokat, valamint az ezekhez tartozó alapilletmény-szorzószámokat a javaslat 5. melléklete tartalmazza.

Az új katonai életpálya kialakításának egyik hangsúlyos eleme az „oldalirányú” karrierút megteremtése. Ennek nyomán bevezetik a fokozati vizsgát, amelynek célja − a javaslat szerint − „egyrészt a motiváltság, különösen az anyagi motiváció fenntartása, valamint az állomány tagja szervezeti tudásának bővítése, frissítése”. A fokozati vizsga letételével az állomány tagja – a különböző fokozatok szerint növekvő – magasabb összegü honvédelmi szolgálati díjra válik jogosulttá. A tisztek és az altisztek esetében négy fokozatot, a legénységi állomány tekintetében pedig három fokozatot kell megszerezni, majd ezt követően az utolsó fokozatot kell rendszeresen megerősíteni. Ha valaki határidőig nem tudja letenni a fokozati vizsgát, az szolgálati viszonyának megszünését eredményezheti − rögzíti a javaslat, de rögzíti azt is, hogy a vizsga letételére a munkáltató két év haladékot adhat. A javaslat értelmében átalakítják, egyszerüsítik is a honvédelmi dolgozók pótlékrendszerét. Az új illetményrendszerben öt pótlék lesz: többfelé tevékenység elismerésére jár a jövőben az átlagosnál nagyobb veszélyt elismerő pótlék, valamint a fokozott igénybevétel utáni pótlék. A harmadik pótlékfajta az idegennyelv-tudás elismerése után járó „STANAG 6001” elnevezésü pótlék, a negyedik a munkaerő-piaci pótlék, az ötödik pedig a területi pótlék a kockázatvállalás, illetve a titkosszolgálati tevékenység elismerésére.

Mindemellett az állomány tagja a kimagasló teljesítményére, illetve az általa végrehajtott többletfeladatokra figyelemmel a miniszter által rendeletben meghatározottak szerint teljesítményjuttatásban is részesülhet. A javaslat pontosítja továbbá az illetmény visszatartásának lehetőségeit is. Az állomány tagjával szemben például a szolgálati beosztásból való felfüggesztés, előzetes letartóztatás, ideiglenes kényszergyógykezelés, vádemelés elrendelése esetén legalább 5, de legfeljebb 50 százalékos illetmény-visszatartást lehet elrendelni.

A javaslat a közszolgálati életpályák közötti átjárhatóság megteremtése érdekében − összhangban a társ-hivatásrendek szabályozásával − speciális előnyben részesítési szabályt fogalmaz meg az üres tiszti, altiszti szolgálati beosztások betöltésénél a rendvédelmi szervek hivatásos állományából, továbbá a kormányzati szolgálati, köztisztviselői jogviszonyból tartalékállományba helyezettekkel kapcsolatban. A javaslat szintén ebből a célból speciális szabályokat fogalmaz meg a próbaidővel összefüggésben az egyes közszolgálati életpályákból érkezőkre nézve.

A Hende Csaba által benyújtott előterjesztés az új katonai életpálya kialakításával összefüggésben az általános magatartási követelmények körét pontosítja a már létező honvédetikai követelményekkel; rögzíti továbbá azt is, hogy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál nem müködhet érdek-képviseleti szervezet, s ahhoz a KNBSZ hivatásos állományának tagja nem csatlakozhat.

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)
2024. 10. 21., 14:02
A Honvéd Érdekképviseleti Szervezet megtartotta a soron következő elnökségi ülését...
2024. 07. 05., 08:25
Megszületett a kétoldalú megállapodás a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet Között A hivatalos aláírási ceremóniára július 1-én 14:30-kor került sor a Honvédelmi Minisztérium Manfred Wörner termében.
2022. 07. 19., 11:59
A LIGA Szakszervezetek támogatásával a csatolt linken szereplő üdülési lehetőségeket érhetik el tajgaink a 2024-es évben. Ehhez mindössze rendszeres tagdíjfizetés és a tagkártya felmutatása szükséges.

  JETfly Magazin

Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.