Hende Csaba honvédelmi miniszter március 24-én, kedden benyújtotta az Országgyűlésnek az új katonai életpálya bevezetéséhez és az ahhoz kapcsolódó illetményfejlesztéshez szükséges törvényjavaslatot…
A tárcavezető tavaly október 27-én jelentette be, hogy a katonák 2015 júliusától átlagosan 30, majd 2019 januárjáig évenként 5-5, összességében átlagosan 50 százalékos illetményfejlesztést kapnak. A javaslat módosítja az előmenetel, az illetmény-megállapítás, a rendszeres illetménypótlék és a távolléti díj meghatározását, valamint bevezeti a honvédelmi illetményalap és a rendszeresített rendfokozat fogalmát.
Az előterjesztés szerint az alapilletmény szempontjából az állomány tagja által betölthető szolgálati beosztásokat a beosztás szerinti felelősség, a szervezeti hovatartozás és a vezetői jelleg alapján hét besorolási osztályba kell besorolni. Minden besorolási osztály az egyes rendszeresített rendfokozatok által meghatározott húsz-húsz besorolási kategóriából áll. A besorolási osztályokat, a besorolási kategóriákat, a rendszeresített rendfokozatokat, valamint az ezekhez tartozó alapilletmény-szorzószámokat a javaslat 5. melléklete tartalmazza.
Az új katonai életpálya kialakításának egyik hangsúlyos eleme az „oldalirányú” karrierút megteremtése. Ennek nyomán bevezetik a fokozati vizsgát, amelynek célja − a javaslat szerint − „egyrészt a motiváltság, különösen az anyagi motiváció fenntartása, valamint az állomány tagja szervezeti tudásának bővítése, frissítése”. A fokozati vizsga letételével az állomány tagja – a különböző fokozatok szerint növekvő – magasabb összegü honvédelmi szolgálati díjra válik jogosulttá. A tisztek és az altisztek esetében négy fokozatot, a legénységi állomány tekintetében pedig három fokozatot kell megszerezni, majd ezt követően az utolsó fokozatot kell rendszeresen megerősíteni. Ha valaki határidőig nem tudja letenni a fokozati vizsgát, az szolgálati viszonyának megszünését eredményezheti − rögzíti a javaslat, de rögzíti azt is, hogy a vizsga letételére a munkáltató két év haladékot adhat. A javaslat értelmében átalakítják, egyszerüsítik is a honvédelmi dolgozók pótlékrendszerét. Az új illetményrendszerben öt pótlék lesz: többfelé tevékenység elismerésére jár a jövőben az átlagosnál nagyobb veszélyt elismerő pótlék, valamint a fokozott igénybevétel utáni pótlék. A harmadik pótlékfajta az idegennyelv-tudás elismerése után járó „STANAG 6001” elnevezésü pótlék, a negyedik a munkaerő-piaci pótlék, az ötödik pedig a területi pótlék a kockázatvállalás, illetve a titkosszolgálati tevékenység elismerésére.
Mindemellett az állomány tagja a kimagasló teljesítményére, illetve az általa végrehajtott többletfeladatokra figyelemmel a miniszter által rendeletben meghatározottak szerint teljesítményjuttatásban is részesülhet. A javaslat pontosítja továbbá az illetmény visszatartásának lehetőségeit is. Az állomány tagjával szemben például a szolgálati beosztásból való felfüggesztés, előzetes letartóztatás, ideiglenes kényszergyógykezelés, vádemelés elrendelése esetén legalább 5, de legfeljebb 50 százalékos illetmény-visszatartást lehet elrendelni.
A javaslat a közszolgálati életpályák közötti átjárhatóság megteremtése érdekében − összhangban a társ-hivatásrendek szabályozásával − speciális előnyben részesítési szabályt fogalmaz meg az üres tiszti, altiszti szolgálati beosztások betöltésénél a rendvédelmi szervek hivatásos állományából, továbbá a kormányzati szolgálati, köztisztviselői jogviszonyból tartalékállományba helyezettekkel kapcsolatban. A javaslat szintén ebből a célból speciális szabályokat fogalmaz meg a próbaidővel összefüggésben az egyes közszolgálati életpályákból érkezőkre nézve.
A Hende Csaba által benyújtott előterjesztés az új katonai életpálya kialakításával összefüggésben az általános magatartási követelmények körét pontosítja a már létező honvédetikai követelményekkel; rögzíti továbbá azt is, hogy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál nem müködhet érdek-képviseleti szervezet, s ahhoz a KNBSZ hivatásos állományának tagja nem csatlakozhat.
Forrás: honvedelem.hu