A Katonaszövetségek Európai Szervezete (EUROMIL) 2015. április 17-18-án Athénban tartotta soros, immár 111. alkalommal megrendezett Elnökségi ülését. Az eseményen Bácskai István, Légierő Képviseletvezető, elnökségi tag képviselte a Honvédszakszervezetet...
Az első nap kezdetén Emmanuel Jacob, az EUROMIL elnöke köszöntötte a tagszervezetek megjelent képviselőit és külön megköszönte a házigazdai feladatokat ellátó két szervezetnek (AN E.A.E.D. és ETAL) a szívélyes fogadtatást. Megemlítette azt is, hogy az EUROMIL 43 éves történetében másodszor adott otthont Athén ezen rendezvénynek. Ezt követően a két görög érdekképviseleti szervezet képviselője köszöntötte a meghívást elfogadó szervezetektől megjelenteket.
A megszokott napirendnek megfelelően, a megnyitó után az elmúlt időszak eseményeit foglalta össze, illetve az elkövetkezendő időszakra betervezett tevékenységeket ismertette a szövetség elnöke. Az előző év őszén Rómában megtartott Elnökségi ülés jegyzőkönyvének elfogadásáról, valamint a szövetséghez történő csatlakozási szándékát bejelentő görög PFAFU 2 évre szóló megfigyelői státuszba (a teljes jogú tagság „előszobája”) kerüléséről és a máltai CHDS megfigyelői státuszának további egy évvel történő meghosszabbításáról döntött a testület.
Az első nap délutáni programja a régiós együttmüködési csoportok keretein belül folytatódott. A közép-kelet európai, ún. „Visegrádi Négyek +”, csoport megbeszélésén, a Honvédszakszervezet mellett, jelen volt a lengyel, a román és a litván tagszervezet képviselője. A szlovák, a szlovén és a lett szervezetek most nem tudták képviseltetni magukat Athénban. A csoport munkamegbeszélésének témája az volt, hogy mit tud tenni az EUROMIL a közép-kelet európai tagszervezetekért és rajtuk keresztül magukért a tagságot alkotó katonákért. A Hosz képviselőjének a beszámoló ország jelentésen túl itt nyílt lehetősége, hogy röviden ismertesse az Európai Bizottság által kiírt, a munkavállalói szervezetek informálása és képzése témájú nemzetközi pályázati, illetve a pályázat elnyeréséhez szükséges összefogási lehetőséget. A lengyel és litván delegáltak az EUROMIL európai társadalmi párbeszéd színterein, illetve az egyes tagországokban folytatandó PR és lobby tevékenység szükségességét, fontosságát emelte ki a megbeszélés során.
A nap hátralévő részében egy érdekes és különleges megközelítésü előadást hallgathattak meg a résztvevők Dr. Georgios Filis, az ISDA (International Swaps and Derivatives Association - Nemzetközi Csere- és Származtatott ügylet Társaság) munkatársának tolmácsolásában az Európát érintő új geopolitikai és biztonsági kihívásokról.
A második napon folytatódott az EUROMIL belső ügyeinek megtárgyalása, melynek során elfogadásra került a szövetség 2014. évi pénzügyi beszámolója, valamint röviden ismertetve lettek az előző napi regionális csoportok által lefolytatott megbeszélések eredményei. Ezt követően három „kis csoport”-ban került feldolgozásra egy-egy téma. A Hosz képviselője, a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló 89/391 számú Európa Tanácsi irányelv fegyveres erőkben történő megvalósulását vizsgáló csoport megbeszélésén vett részt. A megbeszélés felvezetéseként, a holland és a német képviselők mutatták be a saját hadseregeikben müködő ilyen irányú rendszer jellemzőit, majd a résztvevő szervezetek képviselői mondták el, hogy az ő hadseregeikben miképpen került megvalósításra az irányelv.
Természetesen a rendezvény hivatalos programjának szüneteiben, illetve azt követően lehetőség nyílott a szövetség, illetve a tagszervezetek eredményeinek, törekvéseinek egymás közötti megbeszélésére is. Ennek keretében, az EUROMIL elnöke örömét fejezte ki a magyar katonák jelentős illetményfejlesztése kapcsán és elismerően szólt a Honvédszakszervezet ennek elérésében tett erőfeszítéseiről is. A „Visegrádi Négyek +” regionális csoport megbeszélésén szóba került pályázattal kapcsolatban elmondta, hogy megvizsgálják a pályázathoz történő szövetségi szintü csatlakozás, támogatás, és nyertes pályázat esetén, az abban való tevékeny részvétel lehetőségét.
Az esemény zárásaként az EUROMIL elnöke összegezte a két nap történéseit, végkövetkeztetéseit, továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy az EUROMIL 112. Elnökségi ülése 2015 októberében Brüsszelben, az EUROMIL szervezésében kerül megtartásra.
Szöveg és fotó: Bácskai István