A Honvéd Érdekegyeztető Fórum 2015. október 13-án a HM 6. emeleti tanácstermében tartotta III. negyedéves ülését, ahol a munkáltatói oldalt Kun Szabó István vezérőrnagy a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára vezette, melyen részt vett dr. Földváry Gábor kabinetfőnök, míg a munkavállalói oldalon helyet foglaló szervezetek (BEOSZ, HODOSZ, HOSZ) ügyvivői teendőit Czövek János a Hosz elnöke látta el…
Napirend előtt Kun Szabó István államtitkár tolmácsolta Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter elismerését a déli határ védelmében részt vevő katonák részére.
Elmondta, hogy a katonák rendkívül nehéz terepen dolgoznak, ugyanakkor nagy odaadással, tisztességesen végzik munkájukat.
Czövek János elnök viszontválaszában megfogalmazta, a fokozott igénybevételt megkönnyíti, hogy a lakosság szeretettel fogadta a határhoz érkező katonákat, elismerik a határ megvédéséért kifejtett munkájukat, erőfeszítéseiket. Régóta nem volt ilyen jó kapcsolat a civil lakosság és a honvédség között.
Első napirendként az Ideiglenes Biztonsági Határzár építésével kapcsolatos aktuális kérdések kerültek megtárgyalásra. Az elmúlt időszakban az építési feladatok mellett a katonák és a közalkalmazottak a Határozott fellépés 2015-ös gyakorlat és a Közös akarat feladaton is helyt álltak.
A munkavállalói oldal képviselőit tájékoztatták ezen feladatok finanszírozásával és a jogszabályi háttérrel kapcsolatban, majd javaslatok és kérdések hangzottak el.
Kovács Tamás a HM Humánpolitikai Főosztály főosztályvezetője összegezte az eddigi tapasztalatokat.
Nagy Zoltán a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója elmondta, hogy az ezen feladatban résztvevő állomány részére biztosítva van a folyamatos számfejtés és feladás.
Zsiga Tamás ezredes a HVK Személyzeti Csoportfőnökség csoportfőnöke kiemelte, hogy a megfelelő szakutasításokkal rendelkeznek a feladatban részt vevők, ezek alapján kerül elszámolásra a határnál végzett munka. A feladaton résztvevő katonák a fokozott igénybevétel miatt hét nap után egy-egy nap szolgálatmentességet kapnak.
Czövek János és dr. Zsiga Imre elnökök javaslatokat, véleményeket fogalmaztak meg ebben a témakörben, kiemelték, hogy folyamatosan kerüljön elszámolásra a munkavégzés ellentételezése.
A Fórum résztvevői tájékoztatót hallgattak meg a tervezett napirendnek megfelelően a HM és az MH szervezeti változásaiból adódó aktuális feladatokról.
Siposs Ernő Péter dandártábornok, a HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség csoportfőnöke tájékoztatójában többek között elmondta, hogy Szolnokon 2015. december 15-ig egy új MH Különleges Rendeltetésü Ezred jön létre az MH 34. Bercsényi László Különleges Müveleti Zászlóalj, valamint az MH 88. Könnyü Vegyes Zászlóalj összevonásával.
A különleges müveleti és a gyorsreagálású erők integrálásával egy új képesség jön létre. Az új képesség létrehozása Szolnok helyőrségben létszámnövekedéssel jár.
2015. október 15-től Balatonkenese és Balatonakarattya közigazgatásilag történő szétválását követően új nevet kapott a Balatonkenesei Honvéd Üdülő, amely átkerült Balatonakarattya közigazgatási területére. Az új név HM Rekreációs Konferencia Központ lett.
2015. szeptember 1-vel bevezetésre kerültek alakulatonként a vezető ügyeleti szolgálatok. Az új beosztások feltöltése jelenleg is folyamatos.
Tárgyaltak a 2015. évi béren kívüli juttatásokkal kapcsolatos megállapodás időarányos teljesítéséről. A munkavállalói oldal egyöntetüen megállapította, hogy a megállapodást a munkáltató mindezidáig maradéktalanul teljesítette.
A fórum résztvevői tájékozódtak a 2016. évi költségvetésről. A felek egyetértettek abban is, hogy a 2016. évi bér-, és béren kívüli tárgyalások soron kívüli megkezdődhessenek és lehetőleg még 2015. évben a megállapodás megkötésre kerülhessen.
Tájékoztatót hallgattak meg a segélyezés és a szociális támogató rendszer helyzetéről az MH katonai szervezeténél. Áttekintették a nyugállományú katonák és a gondoskodási körbe tartozók jogosultságával és járandóságaival foglalkozó szervezetek közötti hatásköröket.
Megállapítható, hogy a személyi állomány életkörülményei az elmúlt évekhez képest nem változtak. Jellemző probléma továbbra is a felvett deviza hitelek, a családban lévő súlyos, tartós betegségek és a felhalmozott hátralékok, törlesztő részletek kifizetése. Az MH Szociálpolitikai Közalapítvány észlelte a segélyek igénylésének változását, ezért a rászoruló két gyermekes katonacsaládok részére is segélyezési lehetőséget biztosít.
Szöveg: Czövek JánosFotó: Lippai Csaba