Megszületett a kétoldalú megállapodás a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet Között A hivatalos aláírási ceremóniára július 1-én 14:30-kor került sor a Honvédelmi Minisztérium Manfred Wörner termében.
Július 1-jén, a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatályba lépésének napján Budapesten aláírták a Honvédelmi Minisztérium és Honvéd Érdekképviseleti Szervezet (HÉSZ) együttműködési megállapodását. A tárca képviseletében dr. Czermann János, a HM stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, míg a HÉSZ részéről Bazsik István elnök látta el kézjegyével a dokumentumot, mely a jövőben is garantálja a Magyar Honvédségben szolgáló katonák érdekképviseletét.
Az Országgyűlés 2023. december 12-én módosította az Alaptörvényt, melynek értelmében a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjainak jogállásáról a parlament helyett a kormány rendelkezhet. A módosított Alaptörvény emellett azt is kimondja, hogy „a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja jogállásával összefüggésben szakszervezet nem alakulhat és tevékenykedhet”.
Az Alaptörvény-módosítást megelőzően már évekkel korábban is felmerült a tárca és a kormányzat részéről, hogy az 1991 óta működött Honvédszakszervezet és különösen annak 1996 óta meglévő szakszervezeti státusza mennyiben egyeztethető össze a honvédelmi feladatokkal. E folyamat végkifejlete, hogy a Magyar Honvédségben szolgálók érdekképviselete a megváltozott jogi környezetben is változatlanul megvalósul, de a szakszervezeti működés egyértelműen tiltott.
A 2023 novemberében közös közleményben kerül kinyilvánításra, hogy a tárca elismeri a katonák érdekképviseleti jogát, egyben a katonák egyetlen reprezentatív érdekképviseletének alapjogokból adódó működését. A Honvédszakszervezet (HOSZ) jogutódjának, egyesületként történő további működését pedig – a katonák egyetlen reprezentatív érdekképviseleteként – ennek megfelelően a minisztérium továbbra is támogatja. A Honvéd Érdekképviseleti Szervezet ezáltal képes betölteni a HOSZ korábbi szerepkörét. A tárca és a HÉSZ hosszútávú megállapodásának közös kidolgozása, a katonák különleges jogállásának figyelembevételével e folyamat lezárásának tekinthető.
A több hónapos előkészítést követően megszületett megállapodás aláírásakor Bazsik István elnök úgy nyilatkozott, hogy „Az együttműködésünk kiváló volt eddig is, örömmel írtuk alá a megállapodást. Nyilván most egy kicsit nehezebb feladat vár ránk, rengeteg jogszabályi változás van, amelyre nekünk is reagálni kell”. Az érdeklépviseleti szervezet vezetője hozzátette, igyekeznek majd minél több információt gyűjteni a HÉSZ által képviselt állománytól, és a tárcánál jelezni a katonák részéről felmerülő változtatási igényeket, ezzel is aktív együttműködéssel segíteni a közös munkát.
A megállapodás tartalmára vonatkozóan elmondható, hogy az a korábbi hatályos megállapodás tartalmát és szellemiségét követő, ám több ponton aktualizált anyag. A tartalmi változások az érdekképviseleti tevékenység terén a korábbiaknak megfelelő kereteket biztosítanak, míg a működés területén a támogatási rendszer átstrukturálása mellett is korrekt, mind két fél számára vállalható kondíciókat tartalmaznak.