A Honvéd Érdekképviseleti Szervezet Május 13-14-én megtartotta a küldöttgyűlését melyen elfogadták 2023 évi beszámolókat, a számviteli és pénzügyi zárszámadást, majd elfogadták az Esélyegyenlőségi Munkabizottság Ügyrendjét és végül döntések születtek személyi kérdésekről...
A rendezvényt Bazsik István elnök nyitotta meg, majd felkérte a Felügyelő Bizottságot a mandátum vizsgálatra, amely alapján kiderült, hogy a mandátum számok elegendőek az ülés lefolytatásához. Az ülés levezető elnöke Jakubik András az egyéb kötelező tisztségekre is megszavaztatta a javasolt személyket. A továbbiakban az elfogadott napirend szerint kezdődött meg az ülés.
Az első napirendi pont az Elnökség és Felügyelő Bizottság beszámolója volt. A beszámolók szóbeli kiegészítése után a kérdéseket tettek fel a küldöttek, melyre Bazsik István elnök és dr. Hajdók Marcell alelnök válaszolt. A küldöttek a napirendi pontot elfogadták!
A második napirendi pont a Hosz 2023 évi számviteli és zárszámadási beszámolójának elfogadása volt, melyet Szendrei Zoltán alelnök szóban is kiegészített. A küldöttek határozatot elfogadták.
A harmadik napirendi pontban a küldöttek elfogadták az Esélyegyenlőségi munkabizottság ügyrendjét, az SZMSZ 1 számú mellékletének módosítását, a 2024 évi tagdíj kedvezmény mértékéről szóló határozatokat.
A következő napirendi pont a tisztségviselők megválasztása volt melyet a Jelölő Bizottság elnöke Bácskai István terjesztett elő. A jelöltek elfogadták a jelöléseket, majd titkos szavazásra került sor!
Az alábbi tisztségviselők kerültek megválasztásra:
Liktor András Elnökségi tag (közigazgatás)
Markó Lajos Elnökségi tag helyettes (közigazgatás)
Szijártó Zsolt Esélyegyenlőségi bizottság elnöke
Horváth Józsefné Esélyegyenlőségi bizottság tag
Jáger Lajos Esélyegyenlőségi bizottság tag
Az egyebek napirendi pont keretében az Hjkr-ről és az ezzel kapcsolatos eddig elküldött javaslatainkról volt szó. A küldöttek véleményei és elvárásai avval kapcsolatban hangzottak el, hogy a HÉSZ elnöksége milyen irányban fogalmazzon meg nyomatékosabb elvárásokat a tagság érdekében. A legfőbb aggodalmak a szolgálati idő szabályozása, a szabadság, az illetmény megállapítás és a teljesítmény értékelés területén kerületek megfogalmazásra, ahol kiemelte minden hozzászóló, hogy objektív, kiszámítható és a szubjektivitást kizáró szabályozókra van szükség. Ehhez kapcsolódóan a maximális mértékű heti/havi/éves szolgálati idő mértékét, a szabadidő „szentségét”, a szabadság (szolgálatmentesség) korábbiakhoz hasonló mértékét, az egyre szaporodó jogkorlátozások ellentételezését várják el tagjaink. Emellett a kiszámíthatóságot mint alapelvárást is megfogalmazták, amely mellett érvként elhangzott, hogy a gyakran változó és adhoc elvárások jelentős nehézségeket okoznak a mindennapokban.
Az ellentételezés két fő csapásiránya továbbra is az illetmény különleges szolgálati jogviszonyt tükröző mértéke, illetve az öregségi nyugdíjkorhatárhoz közeli életkorú (55-65 éves) állomány méltó módon történő támogatása a korhatár eléréséig.
Az kötelező munka előtti és utáni egyenruha viselésről szóló – az állomány körében terjedő – meg nem erősített információkat nem fogadták jól a résztvevők és komoly vita alakult ki a kérdésben. Többek szerint teljességgel elfogadhatatlan lenne egy ilyen rendszer bevezetése, de mások szerint is szükségtelen feszültséget szül egy ilyen intézkedés esetleges bevezetése, viszont a gyakorlat bizonyítani is fogja, hogy egy ilyen rendszer fenntarthatatlan, többek között a ruházat rohamos amortizációja, illetve a hatályos szervezet-biztonsági intézkedések miatt. Azt egyhangúlag kinyilatkoztatták a küldöttek, hogy jelen helyzetben egy újabb kötelezettségre -amely egyébként súlyos alapjogi korlátozás jelent - nincs most szüksége sem a katonáknak, sem a honvédségnek. Azonban az elképzelés indokául szolgáló társadalmi támogatottság növelését szervezetünk tagjai is fontosnak tartják és ehhez egy önkéntesen vállalt, pozitív megerősítésekkel támogatott egyenruhaviselési kampányt támogathatónak vélnek.
Az ezzekkel kapcsolatos első hivatalos álláspontunk már korábban megküldésre került HM tárca részére!
A hivatalos ülést az elnök Úr zárta le, megköszönte a tisztségviselők és küldöttek munkáját.
A rendezvény hivatalos részét követően lehetőség nyílt kötetlen beszélgetésre, ahol a katonákat érintő aktualitásokat őszinte légkörben lehetett áttekinteni.