Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket. A szervezők, Huszár András amatőr történelemkutató és Benke Dániel, a bibliotéka munkatársa nagyon fontosnak tartják, hogy megszólítsák a fiatalabb korosztályt is és felkeltsék érdeklődésüket a téma iránt. Éppen ezért november 6-án rögtön két előadást is szerveztek. Az előadó mindkét alkalommal a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár aktív Gripen pilótája, Majerik Máté százados volt.
Az első előadás 11 órakor vette kezdetét, amelyen a Zsigmondy Vilmos Technikum kadétjai, továbbá a Batthyány Lajos Gimnázium és a Zrínyi Miklós Általános Iskola tanulói vettek részt, összesen körülbelül százan. A joysticktól a pilótafülkéig, avagy hogyan válik valakiből magyar vadászpilóta címet viselő előadásból a fiatalok megtudhatták, hogy a témával kapcsolatos könyvek, filmek és szimulátorok indították el Majerik századost a pilóta hivatás és a katonai repülés irányába, amely ugyan kihívásokkal teli, de rengeteg szépsége is van. A magyar vadászpilótáknak szerteágazó feladatokat kell ellátni, az ország szuverenitásának védelmétől kezdve, a NATO szövetségesekkelvaló együttműködésen át egészen a békeidős légirendészetig, amely azt jelenti, hogy a hét minden napján, napi 24 órában két pilóta és két vadászgép áll teljes készültségben a kecskeméti légibázison, hogy riasztás esetén 15 percen belül a levegőbe tudjanak emelkedni és képesek legyenek elhárítani minden potenciális fenyegetést.
Ezt követően Majerik százados bemutatta a Magyar Légierő által használt, negyedik generációs, többfeladatú harcászati repülőgépet, a svéd gyártmányú JAS 39 Gripent, amely egy hozzáértő pilóta kezében kiváló fegyver, méltó ellenfele a hasonló kategóriájú gépeknek.
A technika mellett természetesen rendkívül fontos az emberi tényező is, hiszen csak hosszú évek alatt lehet megszerezni mindazt a tudást, amely ahhoz szükséges, hogy valaki képes legyen a legmodernebb haditechnikát biztonságosan és hatékonyan működtetni. Rendkívül alapos orvosi vizsgálatokkal kezdődik a folyamat, amely során a fizikai mellett a jelentkezők pszichikai alkalmasságát is vizsgálják. Ezután következik az elméleti oktatás majd pedig maga a repülés. Természetesen a kiképzés minden szakaszában a fokozatosság elvét követik; a motoros gépektől indulva, a lassabb sugárhajtású gépeken át jutnak el végül a Gripenig. Sok fiatal álmodozik erről a hivatásról, hiszen férfias kihívásról van szó; számukra nagy segítség, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen már indul állami légiközlekedési alapképzési szak is.
A rendhagyó tanóra végén került bemutatásra a magyar pilóták felszerelése, úgymint a speciális nadrág, mellény, bakancs és sisak. Ezek kivétel nélkül a pilóta életének és testi épségének védelmét szolgálják, valamint a repülés közben fellépő gravitációs erő káros hatásainak tompítását. Amíg egy Forma 1-es pilótára adott esetben 5 G erő hat, addig egy vadászpilótának akár 9 G terhelést is ki kell bírnia. Ilyenkor a pilóta elveszítheti a színlátását, fokozatosan beszűkülhet a perifériás látása és az eszméletét is elveszítheti, ami életveszélybe sodorhatná. A különleges védőruha segít ennek elkerülésében, hiszen a túlterhelésre felfúvódó gumikamrák nyomást gyakorolnak például a hasra és a combokra, ezzel meggátolják, hogy a vér a tehetetlenségéből adódóan az alsó testrészbe áramoljon. Nagyon fontos még a különleges izommunka és speciális légzéstechnika is, amelyet a kiképzés során sajátítanak el a jelentkezők.
A fiatalok nagy érdeklődéssel hallgatták végig az előadást és a „Három” címet viselő 10 oldalas képregény egy-egy példányát vihették haza emlékbe, amely kötet Lőrincz Mátyás amerikai vadászgépek ellen elért hármas légigyőzelmét örökíti meg, amelyet 1944. június 16-án vitt véghez.
Az eddigi előadások közül ez már az ötödik volt, amely a katonai repüléssel foglalkozott. Tavasszal például Pozsgay Gyula grafikusművész járt Nagykanizsán, aki történelmi képregényeivel öregbíti a magyar pilóták jóhírét szerte a világban. Előadótársának, Dr. Pozsgay Péter tartalékos főhadnagynak is szívügye, hogy méltó emléket állítson a második világháborúban hősiesen harcoló Puma pilótáknak.
Az olyan kivételes katonahősöknek, mint a kecskeméti alakulat névadója, vitéz Szentgyörgyi Dezső zászlós, aki minden idők legeredményesebb magyar vadászpilótája volt vagy vitéz nemes Molnár László főhadnagy, akinek hősiességéért posztumusz a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érmet adományozták. A mai magyar vadászpilóták példamutatóan ápolják a nagy elődök emlékét, hiszen tudják, hogy az ő bátorságuk és bajtársiasságuk minden korban erkölcsi iránytűként szolgálhat.
Az esti program Horváth Jácint köszöntőjével kezdődött. Nagykanizsa Megyei Jogú Város polgármestere beszédében kiemelte, hogy milyen komoly katonai múlttal rendelkezik a település, amelyre méltán lehetnek büszkék a város polgárai. Ekkor is nagyszámú hallgatóság fogadta Majerik századost, aki felhívta a figyelmet arra, hogy milyen sok gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy hatékonyan el tudják látni feladataikat. Alapos kiképzés és rendszeres gyakorlás kell ahhoz, hogy éles helyzetekben minden gyorsan és pontosan hajtsanak végre. A vadászpilótákat az olimpikonokhoz hasonlította, akik éveken át kitartóan készülnek arra, hogy a sorsdöntő pillanatban életük legjobb teljesítményét nyújthassák.
A jelenlévők rendkívül részletes beszámolót hallhattak a kiképzés menetéről, a mindennapok feladatairól és kihívásairól, valamint a pilóták speciális felszereléséről. Hosszas taps zárta a nagysikerű előadást, amely után Benke Dániel köszönetét fejezte ki Majerik Máté századosnak és bajtársainak, amiért nap mint nap vállalják a veszélyeket azért, hogy nekünk ne kelljen; óvják honfitársaik békéjét és biztonságát.
Legyen vezérük a bátorság és kísérje őket a szerencse!
Huszár András
Az esti előadás megtekinthető a Halis István Városi Könyvtár YouTube csatornáján:
Az interjúk teljes terjedelemben:
A Kanizsa Televízió anyaga az esti előadásról a linkre kattintva érhető el!