A C-17 Globemaster III már csak óriási méretei miatt is a stratégiai légi szállítás egyik legfontosabb és legsokoldalúbb repülőgépe, mondják a Nehéz Légiszállító Ezred katonái. A légi jármű Kenyeri fölött a kivételes teherdobó képességét bizonyíthatta.
A pápai MH 47. Bázisrepülőtéren szinte mindennapos a komplex nemzetközi katonai feladatvégrehajtás, így légterében és a betonján sokféle merev szárnyú repülőgép megfordul, de C-17 Globemaster III típust helyben kizárólag a Nehéz Légiszállító Ezred (Heavy Airlift Wing – HAW) használ. Tizenkét nemzet, köztük hazánk hozzájárulásával végeznek stratégiai légi szállítási feladatokat. Ha kell, konfliktusövezetbe juttatnak katonákat és felszerelést, máskor humanitárius céllal visznek segélyszállítmányt.
„A világ minden tájára repülünk, igazodva nemzeteink igényeihez, mindeközben zökkenőmentesen és baleset nélkül” – fogalmazott Harry Oostema ezredes. A HAW holland parancsnokhelyettese elmondta, hogy tavaly például a hawaii tűzvész károsultjainak mobilházakat, a török földrengések zónájában pedig egy áramkimaradással küzdő északi övezeti kórházba szállítottak generátorokat.
„2024-ben nyílt meg Combined Aeriel Port Facility elnevezésű sokoldalúraktár létesítményünk, ahol a használt ejtőernyőket szárítjuk, és a nagyobb méretű rakományokat készítjük elő” – a holland parancsnokhelyettes hozzátette, hogy ezeket kizárólag C-17 repülőgéppel tudják rugalmasan és biztonságosan szállítani. A jelenleg szolgáló – immár második – magyar C-17 pilóta tavaly szerzett jogosítványt a nem hétköznapi nagyságú légi eszközre.
„A C-17-es több mint ötvenszer ötven méteres méreteivel a teherszállító repülőgépek között is hatalmasnak számít. 75 tonnát képes szállítani, ejtőernyős dobással akár Humweekat, teherjárműveket és palettákat is célba juttat. Légi utántöltő képességgel rendelkezik, és további előnye, hogy rövid kifutópályát igényel” – sorolt fel a repülőgép tulajdonságai közül néhányat Hernádi Máté főhadnagy.
A magyar tiszt 2015-ben végzett tüzér hadnagyként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán. Mindössze egy napot szolgált eredeti beosztásában Szolnokon, majd rögtön a repülés felé fordult. Hazai ejtőernyős, valamint kanadai és amerikai pilótaképzésen tanult, mire eljutott a HAW gépparancsnoki beosztásáig. Elmondása szerint a rendszeres repülés magabiztossá teszi az állományt éles helyzetekben is.
„Szerencsére a Pápán állomásozó három nehéz teherszállító repülőgép közül az egyiket mindig kiképzési repülésekre használjuk. Nappali és éjszakai kiképzési repüléseket heti, légi utántöltést és légi teherdobást pedig havi rendszerességgel végez a legénység.”
Március 6-án utóbbit gyakorolták: a Pápától 30 kilométeres távolságban fekvő dobózónát vették célba. „Néhány iskolakör megtételét követően négy dobógyakorlatot tartottak. Először a 1,5 tonnás nehéz platformot, majd három pár 400 kg-os palettát dobtak le. Előbbi a teherjárműveket, utóbbi közepes súlyú rakományokat, például élelmiszerszállítmányokat helyettesít” – foglalta össze Gotthárd Péter főtörzsőrmester, a HAW csoportfőnöke, aki szerint nagyon fontos, hogy a C-17 segítségével leszállás nélkül is el tudnak juttatni rakományt a célhelyre. „A távolság sem akadály, legyen szó nagyobb felszerelésről, lőszerről vagy humanitárius segélyszállítmányról. Alkalmanként Magyarországon kívül, például Olaszországban vagy Lengyelországban dobunk tehercsomagokat és ejtőernyősöket”, tette hozzá.
További fotók a linkre kattintva érhetőek el!