szechenyi-terv-plusz
2025. 03. 26. szerda
Emánuel
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Újabb súlyos baleset az iráni flottánál

Újabb súlyos baleset az iráni flottánál
Art of WAR  |  2024. 07. 30., 09:15
Újabb súlyos baleset az iráni flottánál

Nemrég számos fotó jelent meg az iráni és a nemzetközi sajtóban az Iráni Haditengerészet (IRIN: Iszlám Köztársaság Iráni Haditengerészet) egyik legmodernebbnek számító hadihajójáról a Sahand (74) fregattról, amint a bandar abbaszi kikötőben az oldalára borulva fekszik és a képek tanúsága szerint csak a hajótest jobb oldala, valamint a szonárkupola emelkedik ki a vízből.

A Moudge-osztályú, kb. 2 500 tonnás Sahand már tizenkét éves, de iráni mércével a legmodernebb és legütőképesebb egységek egyike. A típus a még az iszlám forradalom előtt vásárolt brit gyártmányú, Vosper Mark 5 típusú fregattok hazai továbbfejlesztésével született. Az eredeti brit hajókhoz képest erősebb fegyverzettel és elektronikával rendelkeznek, de a legszembetűnőbb különbséget a jellegzetes, döntött oldalfalaik jelentik amellyel valószínűleg a radarkeresztmetszetüket kívánták csökkenteni. Keveset tudni róluk, de valószínű, hogy a tüzérségi fegyverzeten kívül a korszerűsítések nyomán már rendelkezik AESA radarral, négy vagy nyolc közepes hatótávolságú Mehrab SAM légvédelmi rakétával és legalább nyolc Quader hajóelleni rakétával is. A megerősített fegyverzet miatt magasabbra került a típus súlypontja és insatbillá, borulékonnyá vált. Emiatt történhetett a baleset a karbantartási munkálatok során, két ember halálát és több tucatnyi sérülését okozva. Bár a hivatalos közlemények egyelőre balesetről, ismertelen eredetű vízszivárgásról szólnak, de nincs kizárva egy esetleges szabotázsakció sem, mert a Sahand és más iráni hadihajók szorosan együttműködtek és jelenleg is együttműködnek a jemeni húszi lázadókkal felderítési adatokkal segítve a Vörös-tengeren közlekedő kereskedelmi hajók elleni akcióikat, amelyeket egyébként iráni eredetű fegyverekkel hajtanak végre.

Az Iráni Haditengerészetnél egyébként az elmúlt években feltűnően sok súlyos szerencsétlenség történt. 2018. január 10-én a Sahand testvérhajója, a Damavand (77) felborult és elsüllyedt, miután zátonyra futott. Szinte napra pontosan három évvel később, 2021. június 2-án Irán akkori második legnagyobb hadihajója, a Kharg, kigyulladt és elsüllyedt az Ománi-öbölben. Egy másik Moudge-osztályú fregatt, az építés alatt álló Talayieh (új nevén Shiraz) 2021. december 6 án ugyancsak felborult a bandar abbaszi kikötő szárazdokkjában és súlyosan megrongálódott, így nem is tudták még hadrendbe állítani.

Ugyancsak a furcsa balesetsorozatba tartozik egy 2020. május 11-én történt incidens, amikor a Konarak nevű segédhajót egy hadgyakorlaton eltalálta egy rakéta és szinte teljesen kiégett.

A legújabb információk szerint a Sahandot július 19-én éjjel, a július 8-i sikertelen kísérlet után - amelynek során a hajó szinte teljesen elmerült a sekély vízben és további sérüléseket szenvedett – kiemelték és most várhatóan hosszú ideig tartó helyreállítás vár rá, mielőtt újra szolgálatba állhat.

 

 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.