Június 12-én, szerdán – dr. Böröndi Gábor vezérezredes a Honvéd Vezérkar Főnöke fogadta munkamegbeszélésen Bazsik Istvánt, a HÉSZ elnökét. A megbeszélés apropóját a HJKR tervezet társadalmi egyeztetése adta. A témában Vezérezredes Úr adott részletes tájékoztatást, majd ezt követően kötetlen beszélgetés keretében hangozhattak el a pro és kontra vélemények, illetve egyes javaslatok.
Szó esett továbbá a Honvédség társadalmi presztízsének emelését szolgáló intézkedésekről, illetve ennek kapcsán az egyenruha viselés rendjének változásáról és annak stratégiai céljáról is.
Szervezetünk vezetője jelezte, hogy a katonák estében kiemelten fontosnak tartjuk a korlátozás alá nem eső alapjogok érvényesülését, illetve a munkaidő szabályozásra vonatkozó EU irányelveknek való gyakorlati megfelelést. És ennek érdekében támogatjuk, hogy a jogszabályok végrehajtása során felmerülő gyakorlati anomáliák monitorozása megtörténjék.
Konkrétan elhangzott, hogy a Hjkr., mint kerettörvény megtölthető olyan tartalommal a végrehajtási rendeletek által, amely jól alkalmazhatóvá és mindenki számára előnyösség teszi az új szabályokat, ugyanakkor - a részletszabályok ismeretének hiányában - ennek ellenkezője is elképzelhető jelenleg. Mindezek miatt komoly aggodalommal figyeli az állomány a jogszabályi változásokat és annak gyakorlati megvalósulását.
Vezérezredes Úr válaszában egyértelműen leszögezte, hogy mindamellett, hogy a szolgálati fegyelem erősítése és a reakciókészség fokozása célkitűzés és ennek következményei érzékelhetőek a jogszabályokban, az állomány aggodalmaival ellentétben ez a változás legalább annyira szól a katonákról is. Fontos cél, hogy a katona az adot körülmények között jól érezze magát a munkahelyén, a munkaörnyezete és a munkaeszközei a kor színvonalát tükrözzék, és ha feladata van, akkor azt a szabályozók szerint végezhese el és ne kelljen „meghackelni a rendszert”. De lényeges az is, hogy a feladat elvégzése után a parancsnok jogszerűen megtehesse, hogy a kiemelt terhelést, vagy az extra szolgálatot önálló döntés alapján szabadidő kiadásával kompenzálja. Fontosnak tartotta továbbá, hogy a katona büszke lehessen hivatására és ehhez szükségesnek látta a társadalmi támogatottság növelését és olyan juttatási rendszer kialakítását, ami ezzel arányos.
A HÉSZ elnöke részéről elhangzott, hogy az elvi alapvetésekkel túlnyomó többségében egyetért mindenki, ám a gyakorlati megvalósítás és a végrehajtói szintű"túlzott megfelelési kényszer" e nyitott rendszerben kiemelten kezelendő kockázatokat rejt.
Zárásként megegyezés született arról, hogy a HÉSZ mind a stratégiai szervezeti érdekek mind az állomány biztonságérzetének előmozdítása érdekében vállalja, hogy monitorozási tevékenységet végez és a tapasztaltakat azok súlyának megfelelően vagy azonnal, vagy időszakosan írott formában biztosítja a Honvéd Vezérkar részére. A tevékenység lefolytatására Vezérezredes Úr szóbeli felhatalmazást adott.
A konsturktív beszélgetés zárásaként a felek megállapodtak abban, hogy a megbeszélések rendszeresen, a korábbiaknál rövidebb időközönként folytatódnak.