A T/366 sz. „A közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló törvények módosításáról” szóló törvényjavaslatról a Honvédszakszervezet álláspontját már korábban megjelentettük honlapunkon, s mint jeleztük minden törvényes eszközt felhasználunk az érdekegyeztetés rendszerében, így megkerestük a tárca vezetőit és a közjogi méltóságokat is. Sajnos a törvényjavaslatot nem vonták vissza, és az Országgyűlés megszavazta azt. Mindezek ellenére nem ülünk karba tett kézzel továbbra is keressük azokat a módszereket, amelyekkel megoldást találhatunk a felvetett problémákra. Körvonalazódni látszik egyfajta megoldási mód...
A megkeresések eredményeként lehetőség látszik arra, hogy az egyes módosításokat, illetve az abból következő intézkedéseket a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum napirendre tüzze és azok végrehajtásával kapcsolatosan a felek megállapodjanak, mely megfelel mind a munkavállalók érdekeinek, mind a törvény előírásainak.
Felvetésünk szerint a törvény a szolgálati viszony felmentéssel történő megszüntetésének feltételeit úgy módosította, hogy megszünteti az eddig általánosan előírt továbbfoglalkoztatás vizsgálatának kötelezettségét. A fent említett megállapodás tárgya lehet, hogy a Honvédség minden felmentés előtt álló katona esetében megvizsgálja másik beosztás felajánlásának lehetőségét.
Kifogásoltuk, hogy a törvénymódosítás rendelkezéseinek bevezetésével nő a kiszolgáltatottság; létszámcsökkentésnél, átszervezésnél megerősödik a „fünyíró elv”. A jogviszony megszüntetésére vonatkozó döntés lényeges szempontok vizsgálata nélkül hozható meg. Ezzel kapcsolatosan elképzelhető – a Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanácsban a munkavállalói és kormány oldal között kötött megállapodáshoz hasonló tartalommal bíró – a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum munkavállalói és munkáltatói oldala között kötött megállapodás.
Hátrányosnak tartjuk azt a módosítást, mely szerint a felmentési időre a távolléti díjat havonta utalják, továbbá azt is, amely szerint nem kaphat végkielégítést az, aki felmentési ideje alatt költségvetési szervnél, vagy többségi állami tulajdonú cégnél helyezkedik el. Tovább vizsgálva a kérdéskört megállapítható, hogy nem azonos a végkielégítés mértéke és annak alapja a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (Hjt.)hatálya alá tartozó szolgálati jogviszonyban álló, és a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) hatálya alá tartozó munkaviszonyban lévő munkavállaló esetében. E problémakörre is felvetődik megoldásként a már előzőekben is írt megállapodás.
A fentiekben foglaltakat összegezve adott a lehetősége a felvetett problémák megoldására – törvényi keretek között - a HÉF megállapodás megkötésével a munkáltatói és munkavállalói oldal között.