A katona állomány heves reakcióját váltották ki azok, a szolgálati nyugellátás, valamint járandóságok változásaira vonatkozó információk, amelyek néhány nappal ezelőtt a sajtóban láttak napvilágot. A lapértesüléseket követően Mészáros Géza, a Honvédszakszervezet elnöke a helyzet tisztázása céljából haladéktalanul felvette a kapcsolatot Iváncsik Imrével, a Honvédelmi Minisztérium államtitkárával. A személyes találkozóra - amelyen Zsoldos Géza a HÉF titkára és Szincsák Gyula a Hosz alelnöke is részt vett - kedd délelőtt került sor.
A megbeszélésen Mészáros Géza egyrészt tájékoztatást kért a kormány nyugdíjreform elképzeléseinek katonákat érintő elemeiről, az előkészítő tevékenység helyzetéről és konkrét tartalmáról, másrészt megfogalmazta, hogy az érdekvédelmi szervezet már a kidolgozás korai szakaszától kezdve igényli a folyamatos egyeztetéseket, mivel kizárólag így biztosítható az állomány jogos és méltánylandó érdekeinek figyelembevétele, érvényesítése. A Hosz ellenez bármiféle módosítást, amely a már elért járandósági szintet csökkentené, vagy a szolgálatvállalók érintett csoportjai számára visszamenőleg hátrányosabb kondíciókat eredményezne. Az előbbiek és a tervezett, illetve folyamatban lévő létszámleépítések tükrében, továbbá a személyes sorsokat meghatározó egyéni döntések szempontjából felértékelődik a rögzített nyugdíj szerepe. A Hjt. ezirányú rendelkezései (214. §) azonban máig nem valósultak meg, aminek pótlása sürgető szükségszerüségként jelentkezik. A Hosz elnöke a napi aktualitásokhoz kapcsolódva abbéli véleményének adott hangot, hogy a honvédség jelenlegi illetményrendszere - kimondottan a pótlékok és kiegészítések jelenlétével - minimális karbantartással megfelel a teljesítményarányos bérezés kritériumainak, áttekinthető és kellően objektív.
Iváncsik Imre államtitkár tájékoztatásként elmondta, hogy a tárca szakmai képviselői valóban részt vesznek a közszféra reformjához kapcsolódó kormányzati szintü előkészítő tevékenységben, de a szolgálati nyugellátás és a katonák illetményrendszerének kérdései még nem kerültek napirendre. Válaszában hangsúlyozta: a Honvédszakszervezet felvetéseit érthetőnek és méltánylandónak, a nyugdíjak rögzítésének problémáját megoldandó feladatnak ítéli. Mindezek mellett a szaktárca is arra törekszik, hogy az érdemi munkába az érdekvédelmi szervezeteket mielőbb bevonja.