Tájékoztatom tagságunkat, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 1.Mf.21.507/2006/3. számú jogerős ítélete két rendőr kollégának a szakmunkásképzésben részt vevő szakközépiskolai tanulói jogviszonyban töltött utolsó három évét, vagyis a II. évtől a IV. év végéig terjedő időt, szolgálati időnek minősítette. A részleteket az alábbiakban olvashatják...
A bíróság a szakközépiskolák és a gyakorlati képzésben közremüködő vállalatok együttmüködéséről, valamint a szakközépiskolákban folyó szakmunkásképzés egyes kérdéseiről szóló 1019/1976. (VI. 24.) MT határozat (1990. március 14-ig volt hatályban) 12.e) pontjára tekintettel állapította meg, hogy a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulóinak társadalombiztosítási jogállása megegyezik a szakmunkástanulókéval.
A biztosítottak körét a már idézett 1019/1976. (VI. 24.) MT határozat kiterjesztette (melynek 12.e) pontja szerint „a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulóinak társadalombiztosítási jogállása megegyezik a szakmunkástanulókéval.”).
Az ilyen szakközépiskolákban végzett tanulók érettségi-képesítő bizonyítványában található bejegyzés szerint „e bizonyítvány tulajdonosa a 27/1965. (XII. 1.) Kormányrendelet 22.§-ának (2) bekezdése értelmében a képzés irányának megfelelő szakterületen szakmunkásként is alkalmazható.”
A szakközépiskolákban folyó szakmunkásképzésről a munkaügyi és az oktatási miniszter kiadta a 14/1976. (XII. 1.) MüM-OM együttes rendeletet, melyet a 24/1977. (XII. 28.) MüM-OM együttes rendelet módosított: „1.§ (1) Az e rendelet alapján kijelölt ipari, építőipari és hírközlési, továbbá mezőgazdasági, élelmiszeripari szakközépiskolai szakokon (ágazatokon) (a továbbiakban: szakmunkásképzést folytató szakközépiskola) olyan szakmai oktatást-képzést kell folytatni, amely a meghatározott - magasabb elméleti képzettséget kívánó - szakmában szakmunkásképesítést nyújt, továbbá előkészít a szakközépiskola jellegének a megfelelő felsőfokú továbbtanulásra”. A kijelölést a rendelet melléklete tartalmazza, vagyis felsorolja azokat a szakmákat, amelyeket szakközépiskolákban lehet oktatni.
A kérdésben mindenképpen Legfelsőbb Bírósági döntés várható. Az érintettek kérelemmel fordulhatnak szolgálati idő beszámítása iránt a HM Pénzügyi Számító és Nyugdíjmegállapító Igazgatóság, Nyugdíjmegállapító Osztályához. A kérelmeket első fokon a PSZNYI, elutasítás esetén pedig másodfokon a honvédelmi miniszter bírálja el. A kérdésben a Honvédelmi Minisztérium illetékeseivel szakértői egyeztetést kezdeményezünk, melynek eredményéről tájékoztatást fogunk nyújtani.