Az Országos Közszolgálatai Érdekegyeztető Tanácsban (OKÉT) a 2007. évi bértárgyalások sikertelensége okán a közszféra (köztük a szolgálati jogviszonyban állók) munkavállalóit képviselő szakszervezeti tömörülések megalakították az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottságot. A sztrájkbizottság továbbra is fenntartva a kormányzattal folyó párbeszédet, február 15-re nagygyűlést, február 21-re, munkakezdettől (8.30h) kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdetett meg a közszféra minden – sztrájkjoggal rendelkező – ágában. Mivel a tárgyalások során a kormányzati oldal bérek és illetmények rendezésére továbbra sem tett érdemi ajánlatot, vagy fogadott el javaslatot, a szakszervezetek megkezdték a felkészülést a figyelmeztető munkabeszüntetésre. A sztrájkbizottság felhívásával a Honvédszakszervezet (a katonák egzisztenciális- szociális érdekeinek védelmében), a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ), valamint a LIGA konföderáció tagszervezeteként egyetért, azt támogatja!
A hivatásos és szerződéses katonák és a fegyveres szféra szolgálatvállalói nem sztrájkolhatnak, ezért Honvédszakszervezet az FRDÉSZ tagszervezeteivel közösen 2007. február 21- én 08.30- tól Budapesten, a Keleti pályaudvaron valamint több nagyváros vasúti pályaudvarán, törvényes jogosítványaival élve, békés demonstráció keretében nyilvánítja ki a kormányzat bérpolitikájával szembeni elégedetlenségét, tiltakozását.
Ugyanebben az időben a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete - eddig példa nélküli módon - szolidaritást vállalva a fegyveres szféra állományával, munkabeszüntetéssel csatlakozik a figyelemfelhívó és tiltakozó akcióhoz.
A Honvédszakszervezet kéri tagjait, szimpatizánsait, hogy a fő- és nagyvárosi demonstrációk sikerét (az országos és helyi tisztségviselőink tájékoztatása szerinti helyen és formában való) megjelenésével, fegyelmezett, a törvényeket messzemenően tiszteletbe tartó részvételével támogassa. Tudjuk, hogy a katona több forrásból eredő lojalitása a sokaknál még ebben a számukra egyértelmüen romló helyzetben is erősebb a véleménynyilvánítás szándékánál. Őket arra kérjük, hogy értsék meg és fogadják el, hogy a Honvédszakszervezet, annak tagjai, katonatársaik közös érdekeink védelméért, érvényesítéséért, mindnyájunkért, így értük is cselekszenek.
Szándékunk nem az öncélú demonstráció, akciónkat a tárgyalások további folytatása mellett, eszköznek tekintjük a megegyezés eléréséhez. Fogadalmunkban vállalt kötelezettségeinket minden körülmények között teljesítjük, társainkat is erre hívjuk fel. Alkotmányos jogainkról való részbeni lemondásunk, fokozott áldozatvállalásunk, rendkívüli helyzetekben történő helytállásunk tükrében azonban joggal várjuk el a hivatásunk teljesítéséhez szükséges feltételeket és juttatásokat.
Miért döntünk a demonstráció mellett?
Mert jelen körülmények között nem látunk más lehetőséget a hivatásos és szerződéses katonák anyagi helyzetében, életszínvonalában bekövetkező drámai változások megakadályozására. Mert a köz- és fegyveres szféra munka és szolgálatvállalóinak összefogása, egységes fellépése nélkül nincs esélyünk a katonákat is érintő negatív hatások csökkentésére.
Tisztában vagyunk katonatársaink sorsa iránti felelősségünkkel, vállalásainkkal. Tisztában vagyunk a hivatásos és szerződéses állomány helyzetével, általános és napi gondjaival, problémáival.
Tisztában vagyunk az államháztartás súlyos anomáliáival, az egyensúly megteremtésének szükségességével.
Elutasítjuk azonban, hogy kialakult helyzetért bármilyen mértékben a közszféra munkavállalóit terhelné a felelősség, így azt is, hogy a kormány szerint a szférában „korábban nem tapasztalt keresetnövekedés” volt tapasztalható. A jövedelemnövekedés ugyanis egyfelől évtizedes lemaradást pótolt, ráadásul tényleges többletteljesítmény is áll mögötte, hiszen a keresetnövekedés egyik fő oka az EU-s normatívákat meghaladó túlfoglalkoztatás, másik pedig a rendkívüli helyzeteket kezelő többlet munkavégzés volt.
Elutasítjuk, hogy az államháztartás egyensúlyának megteremtését célzó intézkedések leginkább és többszörösen a közszféra munka és szolgálatvállalóit, katonatársainkat sújtják, veszélyeztetve ezzel foglalkoztatási-, anyagi-, egzisztenciális biztonságukat. A napjainkra kialakult pénzügyi- gazdasági környezet, valamint a nagyarányú leépítések létszámveszteségei ismeretében elfogadhatatlannak tartjuk az illetmények reálértékének két számjegyü (több mint 10%- os) csökkenését, és annak következményeit.
Nem tudjuk elfogadni, nem fogadhatjuk el a kormányzat legutóbbi ajánlatát, amely nem számolva a bérek és illetmények rendezésével, 2007. és 2008. során kizárólagosan a 13. havi juttatások kifizetésének időbeli variálásával elérhető keresetnövekedések útján, mintegy statisztikailag kívánja kezelni, megoldani a problémákat. A külön juttatás 2009. évben történő beépítésének tisztázatlan szándéka mellett, semmiféle garanciát nem kínál az elkövetkező időszakban a reálbérek és illetmények (az inflációs hatások és megszorító intézkedések következtében fellépő) romlásának megállítására. Mindezek mellet a kormányzat olyan keresetnövelő tényezőkkel számol, amelyek a katonák esetében nem érvényesíthetők, vagy nem tekinthetők illetményemelésnek. (2,5 % „automatikus” keresetnövekedés áthúzódó hatás következtében, vagy például a magasabb beosztásba helyezéssel elért növekedés, a túlszolgálatok ellentételezéseként bekövetkező „kereset növekedés”, stb.)
A Honvédszakszervezet egyetértésben az FRDÉSZ tagszervezeteivel, fegyveres szektorban, illetve a honvédelmi ágazatban, az előző évek kedvezőtlen folyamatai figyelembevételével - az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a közszférára vonatkozóan a kormányoldal által is - elfogadott ajánlás felső értékének megfelelő 8% -os, illetményrendezést is magába foglaló keresetnövekedést tart elfogadhatónak.
Budapest, 2007. február 14.
A Honvédszakszervezet Elnöksége