A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ) elnökségének március 5-i ülésén - többek között - a bértárgyalások eredményessége és a jogállási törvények hátrányos változtatásának megakadályozása érdekében kialakított stratégiát, az FRDÉSZ akciótervének kialakítását tárgyalták. Az ülést Kónya Péter FRDÉSZ elnök vezette, a Honvédszakszervezetet Mészáros Géza elnök és Heiling Ottó alelnök képviselte...
Napirend előtt Kónya Péter FRDÉSZ elnök arról tájékoztatta az elnökséget, a tagszervezetek megjelent vezetőit, hogy a Visegrádi úti székház ügyében elhárultak az akadályok, a Honvédelmi Minisztérium tulajdonába tartozó ingatlanra vonatkozó, a használatbavételről szóló bérleti szerződést az FRDÉSZ megkötheti, a tulajdonos az üzemeltetési költséget is átvállalja, jelenleg a technikai berendezéssel történő ellátás és a telefonköltségek ügyében zajlik még az egyeztetés. A szakszervezeti szövetség vezetője – a bérleti szerződés előkészítésében vállalt közbenjárás miatt - köszönetet mondott a LIGA konföderáció és a Honvédszakszervezet vezetésének.
Ezt követően - már napirend szerint - az OKÉT február 28-i és a LIGA elnökség március 5-i üléséről az FRDÉSZ elnöke tájékoztatta a megjelent tagszervezetek vezetőit. A rövid beszámoló után a bértárgyalások eredményessége és a jogállási törvények hátrányos változtatásának megakadályozása érdekében megfogalmazott stratégiáról, az FRDÉSZ akciótervének kialakításáról volt szó. Kónya Péter vitaindítója után Talabér Zoltán füzött szóbeli kiegészítést az írásos előterjesztéshez, majd a tegszervezetek vezetői mondták el véleményeiket. Többen megfogalmazták, hogy az egyösszegü kafetéria-kifizetések messze nem érik el az adómentes határt. Mészáros Géza a vitában elmondta, hogy a Hjt. alatt szolgálók tekintetében értelmezhetetlen a 2,5%-os áthúzódó hatás. A Hosz elnöke kiemelte: ott, ahol van reális esély a kedvező ágazati megegyezésre, ott adjon az FRDÉSZ nagyobb szabadságfokot a tárgyalásokban a tagszervezetnek.
Annak ellenére, hogy a szaktárcáknak másra és másra van lehetősége, nekünk, FRDÉSZ-nek mindenképpen egységes akciót kell kezdeményezni, nincs más választásunk. Szektorálisan kell megállapodni, el kell érni, hogy a 3,85%-ot kapja meg minden ágazat, ezt követően pedig az ágazati egyeztetéseken kell további eredményeket produkálni - mondta Kónya Péter. Egy fejezet lezárult, a Kormány kiszállt a bértárgyalásokból. Most kell észnél lenni, az állomány bizalmát nem szabad elveszíteni, azt kell megvizsgálni, hogy az aláírt bérmegállapodás után, milyen reális és egyben hatásos lehetőségei maradtak a szövetségnek - tette hozzá Balázs László, az FRDÉSZ alelnöke. Számtalan olyan szolgálati feladatot látnak el a szövetség tagjai, amelyek esetén, a zéró tolarenciát alkalmazva, megfelelő figyelmet kaphatnának a szféra dolgozói, szolgálati feladatai, illetve előtérbe kerülhetnének megoldandó problémáink is -fogalmazta meg több szakszervezeti vezető is.
Mészáros Géza azt javasolta, hogy törvénycsoportonként, szakértői szinten kell megvizsgálni az egyes ágazatok problémáit. A Hosz elnöke azt is hozzátette, hogy irreális célokat nem szabad megfogalmazni.
Az ülésen az is elhangzott, hogy a költségvetési tartalékkeret terhére kell elérni a 3,85%-ot, haladéktalanul össze kell hívni a szolgálati jogviszonyban állók érdekegyeztető fórumát (SZÉF), valamint nemzetközi szinten kell kommunikálni a fegyveres és rendvédelmi szféra aktuális gondjait. Kónya Péter - a vita zárásaként - azt hangsúlyozta, hogy erőt kell felmutatni, s erre a demonstráció lehet a legalkalmasabb forma.
Az elnökség az Alapszabály módosításának vitáját - idő hiányában - a soron következő ülésre halasztotta.
Az egyebekben Hócza György, a HTFSZ szervezeti ügyvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a hétvégi, EGIS gyógyszergyárnál bekövetkezett baleset után, a veszélyelhárításban életüket kockáztató tüzoltóktól vizitdíjat kért az őket ellátó kórház. Ezzel kapcsolatban az FRDÉSZ sajtóközleményben fogalmazza meg elvárásait.
Kapcsolódó cikk: