A Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökének tájékoztatása szerint a szakközépiskolai tanulmányi idő szolgálati időbe történő beszámítása ügyében megszületett a jogegységi döntés. Ennek tartalmáról - a Legfelsőbb Bíróság történetében első alkalommal, december 17-én került sor a sajtó nyilvánossága előtt - a Legfelsőbb Bíróság elnöke által vezetett hét bíróból álló tanácsban meghozott, jogegységi határozat kihirdetésére. Eszerint a 14/1976 (XII.1.) MÜM-OM együttes rendelet meghatározott szakmákat elsajátító tanulók teljes szakközépiskolai időként figyelembe kell venni. Részletek az alábbiakban...
Ismeretes, hogy a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának vezetője jogegységi határozat meghozatalát kezdeményezte abban a kérdésben, hogy a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjának szolgálati idejébe a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákban töltött tanulmányi idő szolgálati időként elismerhető-e.
A döntés több ezer munkavállaló jogait érinti, költségkihatása több milliárd forint lehet. A Legfelsőbb Bíróság történetében első alkalommal került sor a sajtó nyilvánossága előtt, az LB elnöke által vezetett hét bíróból álló tanácsban meghozott, jogegységi határozat kihirdetésére. A december 17-i, a Legfelsőbb Bíróság (Bp. V., Markó u. 16.) földszinti nagytárgyalójában megtartott eseményen elhangzott, hogy az ügyben eljárt 7 tagú jogegységi tanács úgy határozott, hogy az említett személyi kör szolgálati idejébe a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolában töltött tanulmányi időt az MT határozat 12.e pontja alapján szolgálati időként kell elismerni.
A jogegységi tanács - az Alkotmánybíróságnak a Minisztertanács határozatairól kialakított gyakorlatát is alapul véve - megállapította, hogy az MT határozat jogi normaként az ügyben irányadó társadalombiztosítási törvény (1975.évi II. tv.) 10. § (2) bekezdésében lévő felhatalmazás alapján a biztosítottak körét kiterjeszthette. Ezért az MT. határozat 12. e. pontja kimondthatta, hogy a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolában tanulók társadalombiztosítási jogállása megegyezik a szakmunkástanulók jogállásával. Ezáltal az említett szakközépiskolában a külön jogszabályban [módosított 14/1976. (XII.1.) MÜM-OM együttes rendelet] meghatározott szakmákat elsajátító tanulók teljes szakközépiskolai idejét szolgálati időként figyelembe kell venni.
Közben Palásti Ferenc dandártábornok, a HM személyzeti főosztályvezetője arra kérte szerkesztőségünket, hogy az alábbiakkal egészítsük ki, pontosítsuk a fentieket: ,,A HM tárcának nem szándéka szolgálati panaszokkal pótolni az indokolásból származó félreértéseket, hanem - mint az a HÉF ülésen elhangzott- az LB állásfoglalását kérve rövid időn belül törvényesen kívánja a kilakult helyzetet rendezni!"
Fotó: Kiséri-Nagy Ferenc