Európa minden részéből érkezett szakszervezeti képviselők találkoztak szeptember elején Budapesten, hogy felvázolják a következő évre szóló regionális akciótervüket a szociális jogok és gazdasági fejlődés érdekében. A rendezvény sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a szakszervezetek Pán-Európai Regionális Tanácsa (PERC) a magyar szakszervezeti szövetségek meghívására 24 ország 39 szakszervezeti mozgalmát hozta a magyar fővárosba. John Monks főtitkár kijelentette, hogy október hetedikén, a Tisztes Munka Világnapja alkalmából a magyar szakszervezeti konföderációk is megmozdulásokat szerveznek…
,,Azok a kihívások, melyekkel a magyar munkavállalók és szakszervezeteik szembesülnek – a szociális párbeszédet, a tripartizmust érő támadások, adóváltozások, melyek elsősorban a nagyvállalatoknak kedveznek a munkavállalók és családjaik kárára, a minimálbér csökkenésére irányuló lépések – sok európai szakszervezet számára ismerősek. Szociális Európára van szükségünk, a tisztes munka érdekében – a legmagasabb szintü normákkal változó világunkban” – hangoztatta John Monks, a PERC és az ITUC (Európai Szakszervezeti Szövetség) főtitkára. A PERC egyébként a 168 millió munkavállalót tömörítő Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) európai regionális testülete.
A szeptember 1-3 közötti tanácskozáson vita folyt az Európa szerte zajló adó-, nyugdíj-, egészségügyi rendszerek reformjáról – a megbeszélések szolgálnak alapul az elkövetkező időszak nemzeti és regionális szakszervezeti akcióinak, melyek az alapvető szolgáltatások eróziójának és a kormányzati funkciók leépítésének megállítását célozzák. A viták másik fő kérdése az október 7-én sorra kerülő ,,Tisztes Munka Világnapjának” előkészületei voltak. Ebben az akcióban az európai szakszervezetek más kontinensbeli kollégáikkal világméretü mozgósítás keretében lépnek fel a munkavállalók jogaiért, a szolidaritásért, a szegénység és az egyenlőtlenségek megszüntetetéséért.
A ,,Tisztes Munka Világnapján” a föld minden részén a legkülönbözőbb akcióknak, megmozdulásoknak leszünk tanúi – ezek arra irányítják a közvélemény figyelmét, hogy megálljt kell szabni a szociális normák eróziójának és a globalizációban az embert kell a profit elé helyezni – mondta Jaap Wienen, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség főtitkárhelyettese.
John Monks főtitkár InfoRádió-nak adott interjúját elolvashatják és meg is hallgathatják a http://www.inforadio.hu/hir/belfold/hir-222713 webcímen - a szerk.