szechenyi-terv-plusz
2025. 03. 20. csütörtök
Klaudia
: 399 Ft   : 366 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A szerződéses állomány lakhatás-támogatásáról is tárgyalt a HÉF

Hosz  |  2009. 04. 16., 15:07

Április 15-én tartotta soros ülését a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum (HÉF), melyen a tárca irányítóját dr. József Péter szakállamtitkár képviselte. A munkaadói oldal ügyvivője Katona Károly mérnök dandártábornok, a HM személyzeti főosztályvezetője volt, míg a munkavállalói oldalon Sipos Géza, a BEOSZ elnöke töltötte be a levezető elnöki, valamint oldalügyvivői tisztséget. A HÉF ülése napirend előtti kérdésekkel kezdődött, s ezek közül hármat a Hosz delegációja – Mészáros Géza elnök, Szincsák Gyula alelnök, Jeszenyi Ildikó szociális és személyügyi ügyvivő, Takács István budapesti területi ügyvivő és Scheiner Katalin logisztikai haderőnemi titkár – intézett a munkáltató képviselőihez...

Szincsák Gyula – a korábbi HÉF üléshez hasonlóan - ismét arról kívánt információkat szerezni, hogy a tárca milyen magatartást kíván tanúsítani a szakközépiskolai tanulmányi idő szolgálati időbe történő beszámításának ügyében. Az alelnök úgy fogalmazott: a katonák körében ez az egyik leggyakrabban felvetett probléma – érthető tehát, ha az őket képviselő érdekvédelmi szervezet továbbra is napirenden tartja az ezzel kapcsolatos kérdéseket. Hozzátette: friss információk szerint Draskovics Tibor miniszter az Országgyülés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának ülésén kifejtette, hogy a kormányzati szándékoknak megfelelően, az általa irányított tárca a jogerős döntéseket nem támadja meg. Ennek ismeretében változtat-e a tárca eddigi magatartásán? - hangzott a kérdés a Hosz részéről.

A Honvédelmi Minisztérium képviseletében válaszoló dr. Till Szabolcs, a jogi főosztály vezetője szerint anyagi-jogi kérdésekben az Alkotmánybíróság döntése nem hagyott nyitott kérdést, a tárca pedig a jogviták mielőbbi rendezését szorgalmazza. Hangsúlyozta: a minisztérium a folyamatban lévő bírósági ügyekben eltekint a perköltségek megfizettetésétől.

Szincsák Gyula konklúzióként fogalmazta meg a minisztérium álláspontjáról: lehet, hogy az a jelen helyzetben jogszerü, de rendkívül méltánytalan és igazságtalan a katonákkal szemben. A Hosz és az ügyben érintettek nem látnak egyetlen olyan indokot sem, ami elfogadható magyarázatot adhatna egy korábbi, azonos jogállás során szerzett jogosultság eltérő megítélésére.

A következő napirend előtti kérdés során Szincsák Gyula, a Hosz alelnöke az állomány egyre romló anyagi helyzetére utalva jelezte: már az első negyedévben annyi segélykérelem futott be a Honvédszakszervezethez, mint 2008 első felében. Arról kért információkat, hogy a tárca érzékeli-e ezt a szituációt, s milyen elképzelései vannak a helyzet javítására, a katonák pénzügyi gondjainak enyhítésére?

Sulyok János, a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökségének vezérigazgatója reflexiójában elmondta, hogy a gazdasági válság miatt is nehezebb helyzetbe került a katonák egy része – a munkáltató érzékeli ezt, s ezért húszmillió forinttal megemelte a segélyezés céljára szánt keretösszeget, amelyet az eddigi feltételekkel és eljárási rendben kívánnak a megszorult katonákhoz juttatni. Katona Károly dandártábornok a választ azzal egészítette ki, hogy a HM fő céljai között az egyik legfontosabb a foglalkoztatás biztonságának megőrzése.

A Hosz által feltett harmadik – napirend előtti - kérdést ugyancsak Szincsák Gyula prezentálta a HÉF ülés munkáltatói oldalának. Az alelnök arról érdeklődött, hogy miként alakulnak a szolgálatteljesítési idők, a túlszolgálatok és az ezekkel kapcsolatos költségek egyes alakulatoknál. A hírek arról szólnak, hogy a HM a szükös pénzügyi keretekre való hivatkozással növelni kívánja a váltásos munkarendben szolgálók heti munkaidejét, ahelyett, hogy az erre vonatkozó EU irányelvekhez közelítene. A Honvédszakszervezet álláspontja szerint ugyanis felsőbb szintü intézkedéssel csökkenteni kellene a heti szolgálatteljesítési időt, illetve szabályozni annak kiszámítását és teljesülésének elszámolását.

Sulyok János valamint Till Szabolcs válaszában kiemelte: nincs lényeges eltérés a tavalyi-idei túlszolgálati keretek között, s a pénzügyi források stabilitására jellemző, hogy ebben az évben mindössze egy parancsnok kért engedélyt a rendelkezésére álló keret túllépésére. Elmondta, hogy a parancsnok mérlegelhet is, hiszen a túlmunkát végző katona számára szabadidőt is biztosíthat. A munkaidő növelésére nincs intézkedés, arra csak egy kabinetfőnöki körlevél utalt.

Reagálásában Szincsák Gyula elmondta, hogy a Hosz véleménye és az Állami Számvevőszék közelmúltban nyilvánosságra hozott, a Magyar Honvédség állapotára vonatkozó jelentése több ponton megegyezik. A katonák egyre többet dolgoznak ugyanazért az illetményért, miközben az amúgy is túlterhelt állomány számára a szabadidő kiadása szintén akadályokba ütközik.

A Hosz alelnöke ezek után bejelentette: a Honvédszakszervezet is jelen lesz az április 18-ai és május 1-jei demonstráción, mivel elfogadhatatlannak tartja az egyoldalúan a munka- és szolgálatvállalókat sújtó és egyre fokozódó megszorításokat. A Hosz tiltakozása független a tárcával kötött 2008. évi kereset-megállapodástól.

A Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum ezt követően az Előterjesztés a szerződéses legénységi állomány lakhatás-támogatása felülvizsgálatának eredményeiről, a támogatási rendszer átalakításának helyzetéről címü napirendi pontot tárgyalta meg. Az előterjesztő Réti Tamás mk. ezredes, a HM védelemgazdasági főosztályvezetője szóbeli kiegészítésében arról beszélt, hogy a részletes szakmai anyag költségvetési forrásokat és azok nélküli megoldási módozatokat is tartalmaz. Az előterjesztés különböző igényeket is figyelembe vesz - így a Hosz javaslatait is. Hozzászólásában József Péter államtitkár is az anyag értékeit hangsúlyozta, jelezve, hogy elsődlegesen a tárca elkötelezettségét tükrözi a koncepció – megvalósításához azonban pénzügyi forrást is biztosítani kell.

Szincsák Gyula ugyancsak az előterjesztett anyag pozitív elemeit  emelte ki, jelezve, hogy azt a munkavállalói oldal konszenzussal fogadhatja el. A legénység számára  komoly lépést jelenthet a szállóelhelyezés, az albérleti  -lízing - hozzájárulás, a munkáltatói hitel intézményének kiterjesztése, ami javítja az érintettek anyagi helyzetét, növeli a honvédség megtartó erejét. A téma időzítését is fontosnak tartotta, hiszen nehéz körülmények között kell megtartani az állományt - a lakhatási gondok felszámolása, megszüntetése pedig erre az egyik legjobb lehetőség, de a döntés – jobb időkre való várakozás ürügyén – nem halogatható. A jogosultságok bővítésére most, éppen  a kedvezőtlen hatások kiegyensúlyozására van szükség. Ugyanakkor kiemelte, hogy a lakhatási támogatás nélkülözhetetlen, de önmagában nem elegendő az említett célkitüzések valóra váltásához. A juttatásoknak olyan rendszert kell alkotnia, amelyek együttesen biztosítják mind a szerződéses, mind a hivatásos katonák pályán maradását. A lakhatással kapcsolatos jogosultságokról hozandó döntésnek egyidejüleg a források folyamatos mellérendeléséről is szólnia kell.  Felvetette, hogy a munkáltatói hitelre való várakozási idő jelentősen nőtt a közelmúltban, s feltette a kérdést: várható-e gyorsítás az igények kielégítése során?

A HÉF következő napirendje a Tájékoztató a 2009. I. negyedévi személyi juttatások előirányzat felhasználásának alakulásáról téma tárgyalása volt, Sulyok János dandártábornok előterjesztésében. Az előadó tájékoztatta a grémium tagjait, hogy az előirányzat időarányos felhasználása megtörtént, a személyi állomány éves bérkerete, valamint az illetmények és járulékok összege rendelkezésre áll. Szincsák Gyula hozzászólásában javasolta a tényadatok, teljesítések mielőbbi elemzését, hiszen ennek ismerete nélkül nem lehet a helyzetet objektíven megítélni, illetve előbbiek eredményétől függ a katonák egyéb juttatása – például a Hosz által is favorizált melegétkezési hozzájárulás. A felek megállapodtak abban, hogy a keretek felhasználásáról, a források alakulásáról a következő héten szakértői tárgyalásokra kerül sor.

A Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum utolsó napirendként a Tájékoztató az érdem utáni elismerések adományozásának rendje felmérésére irányuló kontrolling vizsgálat tapasztalatairól címü előterjesztést tárgyalta meg. A téma aktualizálását az országosan egységes jogalkalmazás igénye adta, hiszen – mint Szincsák Gyula fogalmazott – az alakulatoknál nem népszerü a „kivetéses” rendszer, vagyis amikor föntről mondják meg, hogy az adott alakulat hány főt javasolhat kitüntetésre. A Honvédszakszervezet alelnöke arra hívta fel a munkáltató figyelmét: az elismerés nem párosul mindig megbecsüléssel, ezért a kitüntetést célszerü lenne többek között az értékelési, az előmeneteli rendszerbe is beépíteni. Ennek kapcsán a Hosz konzultációs lehetőséget kér, melynek során konkrét javaslatokkal kívánja elősegíteni a katonák érdemi elismerését.

A HÉF legközelebbi ülésére május 6-án kerül sor.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

Az Emirates újabb hét új várost jelentett be, ahová a vadonatúj Airbus A350-es repülőgépeivel repül majd. Az Emirates A350-es repülőgépei három osztályon 312 utas számára biztosítanak helyet, beleértve 32 teljesen síkba dönthető Business Class ülést minibárral és személyre szabható világítással, 21 Prémium Turista osztályú széket, valamint 259 tágas Turista osztályú ülést.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.