Egyetlen napirendi téma, személyügyi kérdés: a Honvédszakszervezet főtitkárának tisztségéből való visszahívása szerepelt szakszervezetünk választmányi ülésének napirendjén. A szeptember 10-i eseményen aktuális szakszervezet-politikai ügyekről szóló tájékoztató, valamint képviseleti és tagozati ülések előzték meg a választmány döntéshozatalát…
A képviseleti és tagozati ülések előtt, a választmány aktuális, szakszervezet-politikai témákról tárgyalt.
Demonstrációt követő eseményekről eddig nem tudtunk érdemben megbeszéléseket folytatni, ezért ezt a találkozónkat erre is felhasználjuk – kezdte aktuális tájékoztatójának bevezetőjét Mészáros Géza elnök. Szakszervezetünk vezetője – ezt követően – kis kortörténetet vázolt a június 22-i figyelmeztető demonstráció előzményeiről, annak lefolyásáról, illetve a tiltakozó akció óta eltelt időszak történéseiről.
Hozzátette: dr. Heiling Ottó, az Euromil ügyvezető elnökségének tagja – ezekben a napokban – Londonban tárgyal, és az akciósorozat, illetve a figyelmeztető demonstráció történéseiről is tájékoztatást ad.
Ezt követően bejelentette, hogy a Hodosz vezetőivel közösen azt kértük a honvédelmi minisztertől, hogy soron kívüli találkozón tárgyaljunk a személyi állomány anyagi és szociális problémáiról, illetve juttatásairól.
Ezt követően Szincsák Gyula alelnök felelevenítette, hogy mit is követeltünk a figyelmeztető demonstráció előtt, illetve, hogy melyek lettek a tiltakozás eddigi következményei.
Mivel fenntartjuk korábbi követeléseinket, az elnökség továbbra is szükségesnek tartja a demonstrációs bizottság müködését. Ennek vezetésével – a különböző akciók megszervezésével és lefolytatásával – tovább folytatjuk juttatásainkért való jogos küzdelmünket – mondta a Hosz alelnöke.
Záró szavaiban Szincsák Gyula azt kérte, hogy a képviseleti- és tagozati üléseken mindenki tárgyalja meg, szükség van-e folytatni az akcióinkat, illetve, ha igen, akkor milyen módszerek igénybevételével történjen mindez.
Ezt követően a szárazföldi-, a légierő-, a közigazgatási és intézményi-, valamint a logisztikai képviselet és a nyugállományú tagozat is megtartotta saját értekezletét. Ezeken a főtitkár visszahívásával kapcsolatos személyi kérdést, valamint a tiltakozó akciósorozat további lépéseiről egyeztettek a résztvevők.
A választmányi ülés kezdetén a levezető elnök, illetve segítője, majd a különböző bizottságok megválasztása után Andor Tamás, a mandátumvizsgáló bizottság elnöke bejelentette, hogy 80%-os részvétellel a választmány határozatképes. Dr. Ujfaludi Zoltán főtitkári tisztségéből való visszahívásáról szóló téma napirendre tüzését egy tartózkodással a választmány elfogadta.
Abban kérem a választmány egyetértését, hogy főtitkári tisztségéből hívja vissza dr. Ujfaludi Zoltánt. A szakszervezet elnökének, mint a munkáltatói jogok gyakorlójának ugyanis joga, hogy eldöntse, kik azok a tisztségviselők, akikkel dolgozni tud – kezdte előterjesztését Mészáros Géza elnök. Az előterjesztő elmondta még, hogy amikor a bizalom meginog, akkor az állapotot meg kell szüntetni.
Szendrei Zoltán miután megkérdezte, hogy megtett-e mindent az elnökség, illetve az ellenőrző bizottság, hogy feltárja a valóságot érintettség jogán a főtitkár mondta el álláspontját.
Ezt követően az elnök és az alelnök reagált az elhangzottakra: minden, amiről ma értesültetek ékes bizonyíték arra, miért is nem tud együtt dolgozni a főtitkár és az elnökség. Ezt követően kérdéseket fogalmazott meg a választmány, amelyekre a főtitkár válaszolt.
A titkos szavazás után a szavazatszámláló bizottság elnöke, Nagy Zoltán hirdette ki az eredményt, ez alapján a választmány visszahívta tisztségéből dr. Ujfaludi Zoltánt. Ezt követően fogadták el a sajtóközleményt, amiből az is kiderült, hogy az őszi választmányi ülésig Takács István budapesti területi ügyvivőt bízták meg a teendők ellátásával.
A szakszervezet elnöke zárszavában megköszönte a főtitkár elmúlt években végzett munkáját, majd a szeptember 23-25 között rendezendő kiemelt eseményre, a Szolnokon rendezendő Szerződéses Katonák Országos Találkozójára (SZKOT) hívta fel a figyelmet.