A GDP 2,7 százalékára emelte a költségvetési hiánycélt a kormány - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter október 5-én. Ennek tartásához 397 milliárdos megszorító csomagra van szükség, a kormány ezért hét intézkedéssorozatot, összesen tíz lépést hoz. Spórolnak a tanárokon, a közszolgákon, jön a segélyplafon, minden pénztárgépet bekötnek a NAV-hoz. Matolcsy 10 pontja az alábbiakban olvasható...
1. Az Európai Uniós társfinanszírozás mértéke az eddigi 15 százalékról 5 százalékra csökken. (Egy-egy uniós projektnél az EU eddig a források 85 százalékát biztosította, az állam a költségvetésből a 15 százalékát tette hozzá, ez csökken most 5-re.) Ez 55 milliárd forintos megtakarítást jelent Matolcsy szerint.
2. A bürokráciacsökkentő program keretében a közszférában dolgozók mostantól vagy bért vagy nyugdíjat kapnak, egyszerre kétféle kifizetés nem jár (eddig járt). Ennek költségvetési hatását nem mondta el a miniszter.
3. Az állami alkalmazottak körében a nyugdíjbavonulók helyére nem vesznek fel új embereket a következő 3 évben. Ez alól lesznek kivételek: például az orvosok és ápolók körében. Matolcsy szerint már 2013-tól, járási rendszer bevezetésével, illetve az állam által átvett iskolák révén 22 ezer fővel csökken a közszféra létszáma.Ez 30 milliárdos lefaragást jelent.
4. A pedagógus életpálya-modell bevezetését elhalasztja a kormány, vagyis a korábban ígérttel szemben 2013 szeptemberétől még nem, csak 2014 januárjától kapnak megemelt bért a tanárok. (Matolcsy azt ígérte, hogyha 2013 közepén javulni látszik a költségvetés helyzete és a növekedés, akkor szeptember elsejétől mégis lehet szó emelésről.) Ez 73 milliárdos javulást okoz.
5. Lesz segélyplafon: az önkormányzatoknál életbe lép egy felső korlát a segélyeknél, még nem tudni, hogy pontosan mely támogatások esetében. A 47 ezer forintos közfoglalkoztatási bérnél nem lesz nagyobb az önkormányzati segélyek összege havonta. Ez 8-10 milliárd forintos megtakarítást jelent.
6. A kormány lemond a jegybank megadóztatásáról, vagyis a tranzakciós illetéket nem veti ki az MNB-re, de ezért cserébe az államkincstártól 30 milliárd forinttal többet vár el és 3 ezrelékes illetéket ír elő a készpénzfelvételre. Az összesített költségvetési hatást nem jelezte a miniszter.
7. Az adóbeszedés hatékonyabb lesz, ebből 120 milliárd többletbevétel jöhet. Ennek egyik elemeként a Magyarországon müködő 400 ezer pénztárgép mindegyikébe beépítenek egy eszközt, amely online kapcsolatot teremt az adóhatósággal. Ebből az áfabevételek 95 milliárd forinttal növekednek.
8. Jön a fordított áfa a sertéságazatban.
9. A kisvállalati adózás esetében pedig úgy döntött a kabinet, hogy el lehet határolni a veszteségeket.
10. A társadalombiztosítási járulék plafonját eltörlik. Ez 51 milliárd forintot hoz a költségvetésnek.