A Honvédszakszervezet megértette a tagság érdekeit és felemelő, megalapozott, korrekt döntést hozott, amikor a csatlakozásról határozott. A katonák illetményének fejlesztése érdekében vívott harcban a Hosz várja a szolidaritásunkat - hangsúlyozta a november 9-i Liga Tanács ülésén Gaskó István elnök. Miután Czövek János Hosz elnök röviden bemutatta szakszervezetünket, a Liga Tanács egyhangú döntést hozott: a mai naptól újra a Liga tagjaként, jelenleg harmadik legnagyobb tagszervezetként tartanak bennünket számon…
A regisztráció után a mandátumvizsgáló bizottság elnöke azt jelentette, hogy 42.132 mandátumból 38.563-at vettek át a megjelent szakszervezetek vezetői. Tehát 91,5%-os részvételi aránnyal volt határozatképes a Liga Szakszervezetek.
Bennünket Czövek János elnök, Bazsik István és Szendrei Zoltán alelnökok, valamint Lippai Csaba érdekvédelmi szakértő képviselt.
Első napirendi témaként tagfelvételről döntött a Liga Tanács. Miután Gaskó István elnök felemelőnek, megalapozott és korrekt eljárásnak nevezte a felvételüket kérő szakszervezetek döntését, Horváth Lajos ügyvezető alelnök terjesztette elő a felvételi kérelmeket, majd mindhárom szervezet bemutatkozott.
Elsőként Czövek János elnök mutatta be a közel 10 ezer fős Honvédszakszervezetet. Elmondta, hogy a katonák érdekeit egyetlen reprezentatív szakszervezetként képviseli a Hosz.
Bízom benne, hogy a közeljövőben több testületben is együtt és vállvetve dolgozhatunk – tette hozzá.
A szavazás során egyhangú döntés született: a Liga Tanács a Hosz-t ellenszavazat és tartózkodás nélkül visszavette a Liga nagy családjába. A gratulációkat követően Czövek János ígéretet tett arra, hogy a honvédek mindent megtesznek annak érdekében, hogy méltó tagjai legyenek a Liga Szakszervezeteknek.
Ezt követően az ezerötszáz fős Dunaferr Ifjúsági Szervezetet, majd a száztizenöt fős Dél-Alföldi Rendőrszakszervezet (DARSZ) is egyhangú döntéssel felvette a szakszervezeti szövetség tagjai sorába a Liga Tanács.
Második napirendi téma a 2013. évi minimálbérről és a szakmai bérminimumról szóló előterjesztés volt. Horváth Lajos ügyvezető alelnök miután tájékoztatott a bértárgyalások eddigi folyamatáról, elmondta, hogy a Liga álláspontja szerint érzékelhető reálbér-emelkedésnek kell történni, illetve szükséges a minimálbért is megemelni.
A Liga elnöke hozzátette: a kormány abban érdekelt, hogy inflációkövető legyen a minimálbér-emelés. Optimista vagyok, azt is elképzelhetőnek tartom, hogy 5%-os emelést is megad mindkét tétel tekintetében a kormány.
Ezt követően a szakszervezeti feszített emelési javaslatról, vagyis a 105 ezer forintos minimálbér- és a 115 ezer forintos szakmai bérminimum-javaslatról döntött a Liga Tanács.
Ezt követően a rendkívüli kongresszus összehívásáról döntött a Liga Tanács. Az előterjesztésben elhangzott, hogy a kialakult folyamatok változása, a Liga fejlesztési stratégiájának teljesítése érdekében benyújtott pályázatok miatt jelentős szervezet-fejlesztés indult be. Ehhez pedig hozzá kell igazítani a Liga Alapszabályát és a Szervezeti és Müködési Szabályzatot is. A javaslat után arról döntöttek, hogy december 11-re a Liga rendkívüli kongresszust hívott össze. Napirenden az Alapszabály módosítása fog szerepelni.
Az egyebekben szó esett a pedagógusoknál kialakult sztrájkhelyzetről. A PDSZ képviselője azt kérte, hogy a megyei demonstrációkon a Liga tagszervezetei támogassák a pedagógusok béremelésre, leterheltségük enyhítésére vonatkozó követeléseit.
A Liga ezt követően határozatot fogadott el, eszerint a Liga Tanács szolidáris a pedagógustársadalom követeléseivel, mely a túlterhelés és az életpálya-modell elhalasztása ellen lép fel. A Liga Tanács felhívta tagszervezeteit, hogy támogassák a PDSZ jövőbeni megmozdulásait. Ezt követően Bazsik István, a Hosz alelnöke a katonák, majd Pach Dániel, az RSZV elnöke a rendőrök szolidaritásáról biztosította a PDSZ-t.
A Liga Tanács ülése után a Hosz vezetését fogadta Gaskó István. A Liga elnöke vezető tisztségviselőinkkel, Czövek János elnökkel, Bazsik István és Szendrei Zoltán alelnökökkel folytatott konzultációt. A téma a jövőbeni együttmüködés megvalósítása volt.
A megbeszélésen Lippai Csaba érdekvédelmi szakértő és e sorok írója is részt vett.