Lesz-e értelmes párbeszéd az ellenérdekelt felek között - többek között erre a kérdésre is válaszol majd az, a két esztendőn keresztül zajló, ,,A Munkáért!\" elnevezésű projekt, melynek konzorciumi vezetője a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája. A TÁMOP pályázat partnerei között szerepel a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is...
A sajtónyilvános aláírás előtt megtudtuk, hogy a projekt célja a szociális párbeszédben és konzultációban résztvevő szervezetek kapacitásának megerősítése és együttmüködésének elősegítése, a 2012. július 1-én hatályba lépett Munka Törvénykönyve széleskörü társadalmi hatásainak vizsgálata, a kollektív szerződések megkötésének támogatása és kiterjesztésük elősegítése, munkavállalói ismeretek szakképzésben történő oktatásának előkészítése, vállalkozói képzést és tapasztalatcserét elősegítő fórum létrehozása és müködtetése.
A támogatási szerződéssel kapcsolatban Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke, mint a fő pályázó képviselője hangsúlyozta: komoly, hosszú munka eredménye a megállapodás, a támogatási szerződés létrejötte. A projekt küldetése pedig nem más, mint rátekinteni olyan témakörökre, amelyek érintik a munkavállalókat. A mintegy 1,6 milliárd forintos támogatottságot élvező munka során, de két év múlva mindenképpen szeretnénk azt hinni, hogy nagy hatással lesz mindez a törvénykezésre. Nagyon sok tapasztalatot szerezhetünk a munkabéke, a kulturált társadalmi párbeszéd, valamint az egyezségek előkészítése terén.
Bene Dániel, az ESZA Társdalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte: közremüködő szervezetként azért vagyunk, hogy a kedvezményezettek semmit ne érezzenek, mindenben támogatjuk tevékenységüket. Mi kötjük a szerződéseket, ezek során pedig az emberbe, a humán erőforrásba fektetünk be. Igen intenzív kettő esztendő előtt állunk.
A sajtótájékoztató során a konzorciumi tagok is megszólaltak. Dr. Dávid Ferenc, a Vállalkozókés Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára: nagy érdekeltségünk van a projektben. Felvilágosító tevékenységet szeretnénk végezni. Noha vannak vitáink, együttmüködünk a következő 2 évben. Közös nyelvet fogunk használni. Kulturális kérdésnek tartom ezt a projektet, és remélem pozitív választ adunk arra a kérdésre, hogy kialakulhat, illetve lesz-e értelmes párbeszéd az ellenérdekelt felek között?
Dr. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége alelnöke hozzátette: a projekt tartalma nagyon fontos. Nagyobb lehetőség lesz a helyi megoldásokra, a közös értelmezésekre. Mérföldkő az a két esztendő, hiszen ilyen sokáig együtt még sosem dolgoztunk. Bízom a sikerben!
Az ünnepélyes aláírás után, újságírói kérdésre válaszul elhangzott, hogy már kialakult a munkamegosztás a konzorciumi tagok között.
A projekt végrehajtása 2013. szeptember 1-2015. augusztus 31-ig tart.