Miután a kormány, illetve a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) támogatja a közszolgálati dolgozók (kormánytisztviselők, rendőrök, katonák) kedvezményes lakáshoz jutását, illetve döntés született az egységes lakáscélú kamattámogatott kölcsön konstrukciójának kidolgozásáról is, megkerestük a Honvédelmi Minisztériumot. Kérdésünkre a HM Sajtóiroda azt közölte, hogy a tárca kiemelten kezeli a lakhatási támogatást...
A HM Sajtóiroda illetékese kérdésemre elmondta, hogy a 1721/2013. (X.11.) kormányhatározat üzenete egyértelmü: Magyarország Kormánya támogatni kívánja a közszolgálati dolgozók, közöttük a katonák lakáshoz jutását, ezért egy egységes lakáscéú kamattámogatott kölcsön konstrukciójának kidolozásáról döntött.
A Sajtóiroda azt is közölte szerkesztőségünkkel, hogy az előkészítés folyamataiban természetesen a honvédelmi tárca is képviselteti magát.
- Fő törekvésünk az, hogy az új típusú támogatás igazodjon a katonai pályamodellhez, illetve a meglévő honvédségi támogatási rendszert ne kizárja, hanem kiegészítse. Az előkészítő szakértői egyeztetések már zajlanak - írják.
A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (Hjt.) 238. § (1) bekezdésére tekintettel a részletszabályok nem HM, hanem – mivel arra a Kormány kapott felhatalmazást – Kormányrendelet fogja szabályozni. A kodifikációs munkákban részt vesz a belügyi, valamint a közigazgatási és igazságügyi tárca is.A Magyar Honvédség személyi állományának lakhatási támogatását a honvédelmi tárca kiemelten kezeli, a támogatási rendszert folyamatosan fejleszti. A Honvédelmi Minisztérium ezen túl együttmüködési megállapodást kötött az OTP Bankcsoporttal is, miáltal jelenleg a legkedvezőbb feltételekkel érhető el lakáshitel és lízingkonstrukció vált elérhetővé a Magyar Honvédség érintett állománya számára. Amennyiben a Kormányrendelet megszületik, az a támogatási rendszer egy újabb pillérét fogja jelenti.
Ismeretes, hogy az október 11-én megjelent kormányhatározat értelmében a közigazgatási, katonai és rendvédelmi életpályán erősítené a kormány a munkáltatói gondoskodás rendszerét. Így egy olyan kedvezményes otthonteremtési hitelkonstrukció kidolgozását támogatja, amely a kormányzati szolgálati, hivatásos szolgálati, hivatásos katonai jogviszonyokban foglalkoztatottak számára, a törlesztő részletek megfizethetősége mellett, hosszú futamidejü kamattámogatást nyújt, valamint a kölcsön felvételéhez szükséges önrész biztosítását állami szerepvállalással segíti elő, közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.
Azoknak, akiknek nem nyújt megoldást a lakáscélú kamattámogatott kölcsön igénybevétele, a fecskeházak jelenthetnek segítséget, ezért a kormány megvizsgálja a fecskeházi rendszer országos, összehangolt fejlesztésének lehetőségeit, amely a szolgálati jogviszonyban dolgozók életkörülményeinek javulásához járul hozzá. A kormány felméri a közszolgálati dolgozók számára nyújtott, egyéb jóléti szolgáltatások megteremtésének feltételeit is, írja a KIM.
Az életpályák átjárhatóságának érdekében olyan szabályozást kell kialakítani, amely biztosítja, hogy az egyes hivatásrendek tagjainak továbbfoglalkoztathatósága pályájuk befejeztével – akár átképzéssel is – más szolgálati jogviszonyban is garantált legyen. Ezért megteremtik az átjárhatósághoz, így különösen a leszerelt katonák közszolgálatban való továbbfoglalkoztatásához szükséges rendszert és az átképzési lehetőségeket, olvasható a KIM közleményében.
Azt is tudjuk, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 2011-ben indította el a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Programot, amely a közigazgatás müködésének javítása érdekében az egyik legfontosabb beavatkozási pontnak a közszolgálatban dolgozók elhivatottságának, teljesítményének, motivációjának javítását jelölte meg. A szakmai felkészültség, a rátermettség fontos kiválasztási szempontok lettek, a közigazgatás soha nem látott módon nyitott a fiatalok, a pályakezdők felé. Ennek érdekében jelenleg is folyamatban van a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium munkaköreinek értékelése és feldolgozása, amelynek alapján a KIM még az idén javaslatot tesz az egységes munkakör alapú rendszerre való fokozatos áttéréshez szükséges intézkedések bevezetésére.
Forrás: vg.hu