szechenyi-terv-plusz
2025. 03. 26. szerda
Emánuel
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

69 éve értek véget a második világháború legádázabb utcai harcai

Hosz  |  2014. 02. 13., 13:37

Hatvankilenc évvel ezelőtt, 1945. február 13-án tették le a fegyvert a budai Várat védő német és magyar katonák, ezzel véget ért a második világháború egyik legvéresebb városi harca – hangzott el egyebek mellett az 1944-45-ös budapesti harcok során mindkét oldalon életüket áldozó magyar katonák emlékére tartott ünnepségen, február 12-én.

A megemlékezésen − amelyet szerda délelőtt a Vérmezőn, a Budai Önkéntes Ezred emlékmüvénél tartottak − Aulechla József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Protokoll, Rekreációs és Kulturális Igazgatóság igazgatója azt mondta: a világtörténelemben sokszor előfordult, hogy ugyanazon nép katonái harcoltak egymás ellen. A sors a magyarokkal sem tett kivételt.

A világháború egyik legádázabb utcai harca dúlt Budapesten 1945 elején, ezért a szovjet hadseregnek már szüksége volt magyar szövetségesekre is. A hadifoglyoknak és az átálló katonáknak felajánlották a fegyveres harcot, amit többen el is fogadtak. Döntésüket számos esetben megkönnyítette, hogy tisztjeik is átálltak, vagy jelezték e szándékukat – tette hozzá az ezredes. Január közepére már nemcsak hadifoglyok vállaltak szolgálatot az ostromlók mellett, hanem – elsősorban a budai oldalon – egyre több alegység is. E katonák szétszórt egységeiből február 12-én egy zászlóaljat állítottak fel, amely a Budai Önkéntes Ezred nevet csak később, a fővárosi harcok után kapta.

A szovjetek a legádázabb harcokban vetették be az ezredet, például a Déli pályaudvarnál, a Citadellánál vagy a budai Várnál, ahol a legtovább tartottak ki a németek és a hozzájuk hü magyar egységek. Ezeken a frontokon az átállt magyar katonák 60-70 százalékos veszteséget szenvedtek, de az is előfordult, hogy egy, a Farkasréti temetőben bevetett századból csak két sebesült katona maradt. Végül 1945. február 13-án a budai Várban lévő német, valamint magyar katonák megadták magukat, a háború Budapesten ezzel véget ért és megkezdődhetett az újjáépítés.

„Évek megfeszített munkájával Európa egyik legnagyobb romhalmazából ismét egy gyönyörü, élhető várost kellett építeni” – füzte hozzá Aulechla József.

Az ünnepség végén koszorút helyeztek el az emlékmünél mások mellett a Honvédelmi Minisztérium és a tárcát támogató civil szervezetek képviselői köztük a Honvédszakszervezet képviseletében Szendrei Zoltán alelnök.

Forrás: honvedelem.hu

Fotó: Dévényi Veronika

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.