A Nagy Háború kitörésének századik évfordulójára emlékezve bocsátott ki alkalmi bélyeget a Honvédelmi Minisztérium, illetve a Magyar Posta Zrt. július 28-án, hétfőn.
A bélyeg forgalomba hozatala alkalmából, a budai Várban, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban megtartott ünnepségen Kun Szabó István vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára elmondta: amikor száz évvel ezelőtt az Osztrák-Magyar Monarchia hadat üzent Szerbiának, napok alatt világméretüvé szélesedő háború vette kezdetét. Hozzátette: akkor még senki nem sejtette, hogy a háború több mint négy éven keresztül fog tartani és világszerte tízmillió katona – köztük 660 ezer magyar –, valamint tizenkétmillió polgári áldozatot fog követelni.
A magyar katonák valamennyi hadszíntéren jelen voltak, ha a helyzet úgy kívánta „az utolsó emberig, az utolsó töltényig, puszta kézzel is harcoltak az ellenség ellen” – fogalmazott Kun Szabó István.
A helyettes államtitkár kiemelte: a centenáriumi bélyeg kibocsátásával, az „összes 1914 és 1918 között elesett vagy megsérült magyar katona emléke előtt tisztelgünk.” Aláhúzta: „a Nagy Háború kitörésének századik évfordulóján rendezett ünnepség rávilágítja a közvélemény és a média figyelmét történelmi emlékeink és értékeink megőrzésének kiemelt fontosságára.”
Sárközy Ágnes, a Magyar Posta Zrt. kiskereskedelmi és üzleti támogatási igazgatója beszédében hangsúlyozta, hogy az első világháború alatt is adtak ki bélyegeket, ilyen volt például a hadisegélyező-sorozat.
Hozzáfüzte: a száz éves évforduló emlékére a Magyar Posta 440 forintos alkalmi bélyeget hoz forgalomba, amelyet a nagyobb postákon bárki megvásárolhat.
A bélyeg fő motívuma: egy tiszti kitüntetés sor, az alnyomaton pedig egy korabeli térképrészlet található. Az alkalmi borítékon a Károly Csapatkereszt, a Sebesültek Érme és a Háborús Emlékérem elő- és hátlápjai láthatók.
A 250 ezer példányban megjelenő bélyeg, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum fényképésze, Szikits Péter fotóinak felhasználásával, Kara György grafikusmüvész tervei alapján készült.
A rendezvény végén az érdeklődők megtekinthették az „I. világháborús tüzérségi lövedékek a győri Magyar Ágyúgyár lőteréről” címü hadiipari kamara-kiállítást, valamint koszorút helyeztek el az első világháborús emlékfalnál.
Hivatkozás: honvedelem.hu