szechenyi-terv-plusz
2025. 04. 26. szombat
Ervin
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Családi kedvezmény: érettségi után nem jár

Hosz  |  2014. 08. 12., 16:42

Az Szja törvény 29/A. § (3) bekezdése értelmében a családi kedvezmény (ideértve a Tbj. szerinti családi járulékkedvezményt is) egy-egy gyerek után fő szabályként addig jár a szülőnek, ameddig a gyermek után családi pótlékra (nevelési ellátásra, illetve iskoláztatási támogatásra) jogosult.

A családok támogatásáról 1998. évi LXXXIV. törvény 8. §-a szerint az iskoláztatási támogatás a tankötelezettség megszünését követően addig jár, ameddig a gyermek közoktatási intézményben tanulmányokat folytat, annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek a huszadik – a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényü tanuló esetében huszonharmadik – életévét betölti. Mindebből következően az érettségi után a családi pótlékra, következésképpen a családi kedvezményre való jogosultság is megszünik, akkor is, ha az érintett a felsőoktatásban tovább tanul.

Ha ezt a változást a kedvezmény érvényesítője nem jelzi a munkáltatója felé, a jogalap nélkül érvényesített kedvezmény következtében az adóév végén adó-befizetési különbözete lesz, és a befizetési különbözet megfizetése mellett, annak 12 százalékát is – különbözeti-bírságként – a 2014. évre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell feltüntetnie, és a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie.

Például, ha valakinek a két gyermeke közül az egyik leérettségizett, és nem módosítja a családi kedvezményre vonatkozó nyilatkozatát, az év végéig 60 ezer forinttal kevesebb adóelőleget vonnak tőle, ezért ennyi befizetési kötelezettség és 7200 forint bírság terheli majd 2015. május 20-áig. Csak akkor nem kell bírságot fizetni, ha a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg (de ez csak két gyermek esetén és legfeljebb akkor fordulhat elő, ha a változás bejelentése késve ugyan, legkésőbb az augusztusi bérfizetés előtt mégis megtörténik, de a júliusi kedvezményt – amely éppen tízezer forint – ekkor is be kell fizetni majd 2015. május 20-áig).

A változást akkor is be kell jelenteni, ha a szülő arra számít, hogy a gyermeke szeptembertől felsőoktatási intézményben tanul tovább, mert ettől nem válik jogosulttá a kedvezményre. Ráadásul három vagy több gyermek esetén a családi kedvezményre vonatkozó nyilatkozat-módosítás elmaradásának következménye ugyancsak nehéz helyzetbe hozná a családot, hiszen a leérettségizett eltartott után július december hónapokban jogtalanul érvényesített kedvezmény 198 ezer forint befizetési különbözetet és 23 760 forint különbözeti bírságot jelent.

Annak a szülőnek pedig, aki az év elejétől éppen három gyermek után vette igénybe a családi kedvezményt, különösen fontos figyelmet kell fordítania nyilatkozat módosítására. Ugyanis, ha ezt nem teszi meg, és a leérettségizett nem tanul tovább (ha például a felvételi nem sikerül), a másik két gyermek után is jogtalanul érvényesít 276 000 [2x6x(206 250–62 500)x0,16] forint kedvezményt az év hátralévő részében, így összesen 474 000 [198 000+276 000] forint befizetési különbözettel és 56 880 forint különbözeti bírsággal kell számolnia.

Ezt utólag még részletekben sem könnyü befizetni. Ugyanakkor annak a szülőnek, aki bejelenti, hogy júliustól már csak két gyermek után jogosult a családi kedvezményre, két hónapig (júliusra, augusztusra) igaz, hogy csak 2x62 500 forint csökkenti az adóalapját, de ha a leérettségizett harmadik testvér szeptembertől tovább tanul, a két másik gyermek után visszamenőleg erre a két hónapra is, és a továbbiakban megilleti a magasabb összegü családi kedvezmény.

A családi kedvezményt közösen érvényesítő jogosultak esetében természetesen az előzőek szerint mindkét félnek módosítania kell a munkáltatójának az év elején adott nyilatkozatát.

A munkáltatónak egyébként a jogosultság megszünésének utólagos bejelentése alapján a 08-as bevallásokat nem kell önellenőriznie, és ilyenkor a munkáltatói adó megállapításra sincs mód, hanem a magánszemélynek mindenképpen adóhatósági közremüködés nélküli adóbevallást kell beadnia, amelyben helyesen tünteti fel a családi kedvezményt, és az emiatt keletkező különbözeti bírságot.

Ha azonban a munkáltató tudomására jut a jogosultságot érintő változás, célszerü időben figyelmeztetnie a munkavállalóját a nyilatkozatának módosítására. A Szja törvény 48.§ (5) bekezdése értelmében ugyanis a kifizetést megelőzően a munkáltatónak tájékoztatni kell a magánszemélyt az adóelőleg-nyilatkozat módosításának lehetőségéről és az adott vagy nem adott nyilatkozat következményeiről.

Tehát a maturáltak szülei jól teszik, ha még a júliusi bérek számfejtése előtt módosítják a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozóan a munkáltatójuknak adott nyilatkozatot, ha el akarják kerülni a kedvezmény jogosulatlan igénybevétele miatt a 2015. májusában felmerülő befizetési különbözetet és bírságot.

Hivatkozás: munkajog.hu

Fotó: Archiv

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.